Co jsou to pixely a co vypovídají o kvalitě fotoaparátu?

snímací čip digitálního fotoaparátu

TIP DATARTU:

Právě správný poměr mezi velikostí snímače a celkovým počet pixelů je tou ideální cestou při výběru nového digitálního fotoaparátu. Pokud zakoupíte fotoaparát s velkým počtem pixelů, ale malým snímačem, můžete být z kvality fotografií zklamáni.

Počet megapixelů hraje zásadní roli v rozhodování při výběru nového digitálního fotoaparátu. Pokud se rozhodujeme mezi dvěma fotoaparáty, téměř vždy se rozhodneme pro ten, u které je uveden vyšší počet megapixelů. Logicky totiž uvažujeme, že větší číslo se přece musí rovnat kvalitnější fotografii. Na následujících řádcích si ovšem vysvětlíme, že tomu tak není a zjístíme, že při výběru nového digitálního foťáku bychom se měli rozhodovat podle více parametrů, než je jenom celkový počet pixelů.

Pro začátek je ale dobré objasnit si, co vůbec ten pixel je a jakou úlohu ve fotoaparátu zastává. Pixel si můžeme představit jako malou plošku, která zaznamená část údajů z pořizované fotografie. Pixely jsou v milionových počtech umístěny na snímači fotoaparátu a získáním údajů ze všech jednotlivých pixelů tak dostaneme komplexní informace, které jsou třeba pro vytvoření výsledné fotografie. Snímač fotoaparátu je umístěn za objektivem a právě prostřednictvím jednotlivých pixelů získává informace o pořizovaném snímku jako intenzitu světla nebo barvu. Každý pixel tak hraje nezastupitelnou úlohu a nahrává do sebe část fotografovaného obrazu. Všechny pixely dohromady poté zaznamenávají kompletní obraz. Tyto informace se od pixelů dále přenáší do dalších částí fotoaparátu, které údaje zpracují a vytvoří výslednou fotografii.

Z předcházejících řádků je tedy patrné, že čím více pixelů snímač obsahuje, tím je kvalita fotografie lepší. V úvahu ovšem musíme brát také velikost jednotlivého pixelu. Větší pixel zaznamená stejnou informaci kvalitněji než pixel menší. Pokud tak vedle sebe postavíme dva fotoaparáty s rozdílnou hodnotou megapixelů, můžeme kvalitnější fotografie pořídit paradoxně fotoaparátem s menším počtem megapixelů.

Velkou roli zde hraje velikost snímače. Pokud totiž do dvou snímačů stejné velikosti chceme vložit rozdílný počet pixelů, budeme muset u snímače s větším počtem pixelů snížit jejich rozměry. Snímač tak sice bude mít větší počet pixelů, jednotlivé pixely ovšem budou menší a obraz budou zaznamenávat méně kvalitně. Řešením je zvětšení rozměrů snímače. Opět vedle sebe tak postavíme dva snímače. Tentokrát budou mít stejný počet pixelů, ovšem rozdílné rozměry. Snímač s většími rozměry tak bude obsahovat větší pixely, které zachytí obrazové informace z pořizovaného snímku kvalitněji.

Při výběru nového digitálního fotoaparátu tak nezapomeňte také na další parametry, které mohou být pro kvalitu výsledné fotografie daleko důležitější než celkový počet pixelů.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů