×

Odšťavňovače, sušičky a lisy ovoce

Letos se ale urodilo! Ke zpracování bohaté sklizně jsou jako stvořené sušičky ovoce. Kromě jablek, hrušek a dalšího notoricky známého ovoce v nich však můžete usušit třeba také houby. Kdo místo sušeného ovoce dává přednost tomu čerstvému, například ve formě džusů nebo domácích limonád, určitě ve své domácnosti uvítá odšťavňovače a lisy na citrusy. S výběrem toho pravého vám jistě pomůže náš článek Jak vybrat odšťavňovač.

Kupované ovocné šťávy a džusy jsou plné umělých sladidel, barviv a konzervantů. Připravte si raději šťávu vlastní, a to nejlépe pomocí kvalitního odšťavňovače! Taková šťáva vás vždy osvěží, je mnohem lahodnější, ale hlavně plná všech vitamínů a zdraví prospěšných látek. Dle způsobu extrakce šťávy se odšťavňovače dělí na odstředivé a šnekové.

Odstředivé pro rychlý start do nového dne

Odstředivý odšťavňovač, jak již jeho název napovídá, využívá odstředivé síly, která rozmělní kousky ovoce na síto, skrze nějž vyteče výsledná šťáva. Příprava ovocných či zeleninových šťáv je velmi snadná. Většina odstředivých odšťavňovačůširoký plnicí otvor, tudíž pojmou i celá jablka, aniž byste je museli krájet, díky vysokému příkonu atakujícímu 1 000 W pracují opravdu rychle a mají vysokou výtěžnost.

Při každodenním shonu oceníte i mimořádně snadnou údržbu. Odšťavňovač lze snadno rozebrat, očistit dodávaným kartáčkem a jednotlivé díly umýt pod tekoucí vodou, u některých modelů i v myčce nádobí. K nejznámějším výrobcům odstředivých odšťavňovačů patří Bosch, Concept, Sage či Tefal.

Pomalu, ale precizně

Rádi si dopřáváte pravidelnou dávku vitamínů prostřednictvím ovocných či zeleninových šťáv? Zapomeňte na kupované džusy a vyrobte si raději šťávu z čerstvého ovoce! Pokud si potrpíte na zachování všech vitamínů, živin a zdraví prospěšných látek, pak je pro vás ideálním parťákem odšťavňovač šnekový, také označovaný jako pomalý či nízkootáčkový. Zde jsou všechny suroviny pomalu a precizně rozmělněny a výsledná šťáva protéká skrze síto, které je navíc u některých modelů vyměnitelné dle druhu zpracovávaných surovin. Šnekové odšťavňovače jsou díky tomu jako stvořené i k odšťavňování bobulovin, listové zeleniny, ale i některých druhů bylinek.

Tento způsob odšťavňování vyniká maximální výtěžností. Šťávy můžete navíc i dlouhodobě skladovat, aniž by ztratily cenné vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Vyznačují se nízkým příkonem obvykle do 250 W, nízkou hlučností, širokým plnicím otvorem a velkou nádobou na šťávu o objemu často přesahujícím 1 l. V naší nabídce naleznete šnekové odšťavňovače značek ETA, Concept, Philips, Sencor či Tefal.

Opomenout nelze ani lisy na citrusy, s jejichž pomocí si jednoduše připravíte lahodnou šťávu z pomerančů, grepu i dalších citrusových plodů.

Sušené ovoce či zelenina se vždycky hodí

Máte bohatou úrodu a přemýšlíte, jak ji nejlépe zpracovat? Prodlužte trvanlivost ovoce a zeleniny jejich usušením v sušičce potravin! Sušení představuje nejdokonalejší a nejzdravější způsob, jak v nich uchovat veškeré vitamíny bez konzervačních látek. Sušičku ovoce využijete k sušení ovoce a zeleniny, snadno si tak připravíte oblíbené křížaly či zeleninové chipsy úplně bez tuku. Nepostradatelného pomocníka v ní najdou také houbaři i pěstitelé bylinek. Stačí nastavit požadovanou teplotu a délku sušení, pustit se pak můžete i do sušení masa.

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru sušičky je její velikost a s tím související počet sušicích plátů. Pro příležitostné sušení v menších domácnostech vám postačí sušička s až šesti pláty. Máte-li velkou zahradu a budete-li sušičku využívat pravidelně, bude pro vás nejlepší sušička s více než sedmi pláty. Naše nabídka sušiček ovoce a hub je velice bohatá, vybírat můžete např. z modelů značek Concept, ETA, Ezidri nebo Sencor.