Toužíte po tom přijít z práce a dát si nohy nahoru? Nechcete po příchodů domů ještě řešit úklid? Pro všechny, kdo dají přednost domácí pohodě před hodinovým luxováním, jsou tu naštěstí robotické vysavače. Ty vám ušetří čas i energii!

O čem se dočtete:
Podívejte se také na našeho videorádce, kde vám poradíme, jak vybrat robotický vysavač.
3 důvody, proč říct ano robotickému vysavači
1) S ním uklidí dobře každý
Ženy, muži, mladí, staří… O uklizené podlaze mají všichni rozdílné představy a běžně se stává, že to, co vidí jeden, už nevidí druhý. Potřebujete v domácnosti pomoct, ale nikdo to neuklidí podle vašich představ? Ovládat robotický vysavač zvládne každý a vždy bude zajištěn stejně perfektní výsledek. Nejen pro starší lidi s omezenou pohyblivostí tedy značka ideál.
2) Dostane se i tam, kde vy ne
Prach pod postelí, psí chloupky pod gaučem… Nebojte se, tento malý pomocník se dostane všude! Už nemusíte vleže šmátrat tyčí od vysavače pod nábytkem. Vyluxuje vám plovoučku, lino i dlažbu a pro některé modely není problém ani koberec. Díky čidlům vysavač nespadne, takže se nemusíte obávat pustit jej i u schodů. A navíc – uskladnit ho je naprostá hračka.

Běžná výška robotického vysavače je 10 cm. Na trhu však najdete i výrazně nižší modely, které proniknout v podstatě kamkoliv.
3) Šetří (nejen) energii
Oproti běžným vysavačům ten robotický spotřebuje minimum energie. To se určitě při používání několikrát do týdne vyplatí. Samozřejmě se ale i tento uklízeč musí někde nabíjet, svou dávku si tedy vybere nejčastěji na nabíjecí stanici. Teď už je jen na vás, jak výkonnou baterii zvolíte. Od ní se odvíjí mnoho dalšího – kolik času zabere robotickému vysavači úklid např. jedné místnosti či kolikrát ji celou přejede, než bude s výsledkem spokojen. Nezapomínejte však na to, že robotický vysavač šetří hlavně spoustu času!
Jen si to rychle spočítejme: pokud vezmete vysavač 1-2× týdně do rukou a strávíte luxováním třeba hodinku, za měsíc jsou to už 4 hodiny. A protože čas je neúprosný, ročně touhle ne moc oblíbenou činností „zabijete“ 48 hodin! To je 2 880 minut/rok! No nechtěli byste radši tento čas věnovat něčemu příjemnějšímu jako třeba procházce se svými nejbližšími.

Typy robotických vysavačů
1) Vysavač na podlahy × vysavač na koberce
Hledáte pomocníka, který vám pomůže s úklidem všech povrchů? S dlažbou, parketami či plovoucí podlahou nebude mít robotický vysavač žádný problém, na tvrdé podlahy je jako stvořený. S používáním na koberci už se ale mějte na pozoru a podrobně si přečtěte popis konkrétního výrobku. Na vysávání koberců je totiž potřeba kartáč, jež některým levnějším modelům chybí. Pokud máte koberec s vysokým vlasem, dejte si při vybírání pozor – některé typy vysavačů jsou určeny jen pro koberce s s nízkým vlasem! Občas jim také chybí nabíjecí stanice, šťávu jim tak doplňujete přímo ze sítě prostřednictvím nabíječky.

2) Výdrž x doba nabíjení
Zajímá vás, kolik místností je vysavač schopný vysát na jedno nabití? To je hodně individuální – nejlevnější modely v sobě často ukrývají slabší Ni-Mh baterii, takže nabíjení může trvat i 4 hodiny a dostanete z něj „jen“ 50minutový výkon. Naopak dražší typy mají většinou výkonnější baterku s kapacitou např. 2 600 mAh, nabití je rychlejší (např. 2 hodiny) a získáte až 2hodinový provoz. Jen pro vaši představu, takovou kapacitou už disponují i některé modely smartphonů.
Záleží ale samozřejmě také na sacím výkonu, který se může pohybovat od 8 W třeba až ke 43 W. Někdy místo „sacího výkonu“ najdete uváděnou hodnotu sací tlak – jedná se o totožný údaj. Vyšší modely mají výkon dokonce nastavitelný, tudíž platí rovnice čím vyšší výkon, tím menší výdrž baterie.
A co příkon? Ten s výkonem vysavače nemá nic společného. Pokud tedy chcete domů pořádnou sílu, prostudujte si raději sací tlak/sací výkon. Příkon určuje pouze to, kolik vám vysavač spotřebuje energie.

3) Robotický vysavač s mopem / Robotický mop
Robotický vysavač s vytíráním alias 2 v 1 vám pomůže hned se 2 druhy úklidů – sám totiž vysává i mopuje (stírá). Ptáte se, jak to jeden přístroj dokáže?! Přece za pomocí šikovné nádobky a mopovací textilie! Kromě rotujících kartáčků v něm najdete také nádobu na vodu o objemu 100-300 ml. Na trhu jsou k dostání i typy robotických vysavačů s mopem, jež nedisponují nádržkou na vodu, textilii tak jen namočíte do vody a nasadíte. Nevýhodou je ovšem zase fakt, že mop velmi rychle uschne a pak už stírá jen „nasucho“.
Pokud dáváte přednost samostatnému robotickému mopu, je také k dostání. Některé modely jsou navíc vybaveny i rozprašovačem roztoku na odolné skvrny.

Mnohé robotické vysavače si poradí i s mopováním.
4) Šup do sáčku!
Kam vůbec putuje všechen ten prach a smetí? Možnosti jsou 2 – buď do nádoby na prach, nebo do speciální sběrné stanice, kam se ukládají nečistoty díky podtlakovému sání. Stanice u těchto dražších modelů pak slouží jak k nabíjení robotického vysavače, tak k uložení jednorázového sáčku, jež pojme několik desítek sběrných košů vysavače.
5) Nejnižší robotické vysavače
Vaše srdce touží po takové pomoci, ale máte obavu, že se vám vysavač nevejde pod postel či pod gauč? Nebojte se, v nabídce najdete i opravdu nízké fešáky, jako například 7,2cm vysoký Evolveo RoboTrex ROB RTX-H6.

6) Tiché vysavače
Zajímá vás, jak je to s hlučností? Průměrně se hlučnost u robotických vysavačů pohybuje kolem 60 dB, tzn. zhruba jako jeden hlasitý hovor. Pokud toužíte po opravdu tichém společníkovi, doporučujeme sáhnout po modelech značky iRobot. K dalším tichým vysavačům patří třeba HOOVER, TESLA či EVOLVEO.
7) Robotické vysavače SMART
Pozor na to, ne všechny vysavače jsou chytré! U levnějších modelů žádné doplňkové funkce nenajdete, o spárování s telefonem nemůže být tedy ani řeč. I tito roboti jsou však vybaveni senzory proti pádu a proti narážení do nábytku, u některých budete mít na výběr i více programů na vysávání. Pokud si ale trochu připlatíte, za cenu kolem 5 tisíc už získáte domů opravdového „chytráka“. Pomocí aplikace si pak nastavíte chytrý vysavač klidně z práce a domů přijdete už do čistého. S rostoucí cenou vám pak plynou další a další výhody, jako je třeba virtuální zeď či nastavení úklidu jednotlivých místností.

S aplikací v chytrém telefonu můžete některé robotické vysavače ovládat i na dálku.
A co znamená taková virtuální zeď v praxi? Dejme tomu, že máte doma dlouhosrstého hafana a nacházíte všude po domě chlupy. Takže si pořídíte robotický vysavač. Všechno super, dokud nezjistíte, že vám nový robůtek pravidelně převrací Beníkovy misky či rozhazuje všechny boty. A proto je tu funkce virtuální zdi! Skrz aplikaci si totiž snadno ohraničíte místo, kam má vysavač vstup zakázán. Další fintičky dražších modelů, které se mohou hodit, jsou třeba výpočet efektivní trasy, senzory proti nárazu, ovládání hlasem, zónové čištění…
Nejlepší robotické vysavače ze seznamu přání
Chcete (si) nadělit jednoho fešáka, ale stále váháte, kterému dát přednost? Možná oceníte zlatou střední cestu, tzn. zainvestovat do robotického vysavače okolo 5-7 tisíc Kč. Oblíbenými modely v této cenové relaci jsou např. iRoboty Roomba, mezi kterými mimochodem najdete i robotické mopy. Svou přízeň si u hodně zákazníků získal také Roborock od značky Xiaomi či vybrané modely od ETY.

