×

Wi-Fi Routery a síťové prvky

Kabelové připojení k internetu pomalu ale jistě vychází z módy a je nahrazováno bezdrátovými přístupy s využitím tzv. routerů a Wi-Fi modulů, které vám poskytnou naprosto spolehlivé připojení. Vyberte si z široké nabídky našich Wi-Fi routerů a komponentů. S jejich výběrem vám pomůže náš článek Jak vybrat router.

Wi-Fi routery a síťové prvky

Dříve jsme k internetu připojovali maximálně stolní počítač, popř. notebook, tudíž bylo kabelové připojení naprosto dostačující. V dnešní době však lze k síti připojit desítky nejrůznějších zařízení – od smartphonů či chytrých televizorů až po chytré pračky či ledničky, robotické vysavače nebo rovnou celou chytrou domácnost, na což jsou všechny kabely krátké. Proto by v žádné domácnosti neměl chybět kvalitní Wi-Fi router a další síťové prvky!

Rozhodující je frekvence a rychlost

Trávíte-li čas na internetu nanejvýš prohlížením sociálních sítí nebo sledováním videí na YouTube, bude vám stačit obyčejný router s frekvencí 2,4 GHz. Pokud však chcete streamovat 4K videa, popř. hrát on-line hry, pak sáhněte po 5GHz routeru. Plánujete svůj dům či byt rozšiřovat o prvky chytré domácnosti? V tom případě bez okolků volte routery podporující nejnovější standard Wi-Fi 6, ke kterým lze efektivně připojit klidně až 100 zařízení včetně těch starších s podporou nižších standardů.

Základem spolehlivé a stabilní sítě je co nejvyšší rychlost Wi-Fi připojení, proto byste od svého routeru měli vyžadovat minimálně 1 100 MB/s, ještě více „muziky″ si užijete s routery o rychlosti až 4 200 MB/s. Ty nejlepší „mašinky″ pak ohromí rychlostí 5 000–11 000 MB/s, na internetu tak může „pařit″ současně celá rodina! Trvejte alespoň na 3 LAN portech pro přímé připojení chytrých TV či herních konzolí. Díky USB vstupu lze z běžného externího pevného disku vytvořit tzv. síťový disk, k němuž tak budete mít přístup z jakéhokoli zařízení.

Stabilní připojení ve sklepě i na půdě

Potřebujete pokrýt Wi-Fi signálem vícepatrový, popř. atypicky tvarovaný dům s velkou zahradou? Není nic jednoduššího než si pořídit Wi-Fi mesh systém. Ten je zpravidla tvořen několika zařízeními, která přijímají signál vaší sítě a dále jej rozšiřují. V celém velkém prostoru tak vytvářejí jedinou síť, přičemž k přepínání mezi jednotlivými přístupovými body dochází zcela automaticky. Další možností je pořízení Wi-Fi extenderu, popř. přístupového bodu (AP), které umí dosah vaší Wi-Fi sítě prodloužit.

Modemy všeho druhu

Jestliže přijímáte internetový signál skrze pevnou linku, pak je třeba pořídit si ADSL, VDSL modem. Jde o menší krabičky převádějící signál z pevné linky na standardní Wi-Fi o frekvenci až 5 GHz, příjemně překvapí i podpora nejnovější třídy Wi-Fi 6.

Potřebujete být online i na chalupě, nebo k vám dráty internetového pokrytí prostě nevedou? Pak vsaďte na 4G/LTE modem vybavený slotem na SIM kartu, který zajistí Wi-Fi připojení i v té nejodlehlejší chatě skrze mobilní připojení vašeho operátora.

Uplatnění najdou také USB síťové adaptéry, které vašemu notebooku umožní bezdrátový přístup k  internetu, ať jste kdekoli. Můžete také svůj stolní počítač obohatit o Bluetooth a připojit tak svá oblíbená bezdrátová sluchátka.

Lze to i po drátech

Chtěli byste mít k dispozici připojení k internetu v každé místnosti, ale současné řešení domu či bytu vám nedovoluje šíření stabilního Wi-Fi signálu? Žádný problém, stačí si pořídit powerline adaptér. Ten využívá k šíření internetového signálu stávající elektrickou síť.

Mezi další užitečné síťové prvky patří switche. Jde o praktická zařízení sloužící ke zvýšení rychlosti vašeho internetového připojení tím, že optimalizují činnost jednotlivých zařízení, která se tak připojují jen tehdy, kdy jsou opravdu potřeba. Zejména majitelům starších osobních počítačů jsou určeny síťové karty zpřístupňující vysokorychlostní internet prostřednictvím pevné linky.

Vaše domácnost vždy v bezpečí

Mezi síťové prvky řadíme i IP kamery. Tyto bezdrátové kamery zajistí maximální bezpečnost vašeho domu či kanceláře, přičemž máte na výběr jak vnitřní monitorující interiér vašeho bytu, tak venkovní, které skvěle poslouží kupříkladu ke střežení příjezdové cesty. Díky širokému úhlu záběru až 180 stupňů (některé modely umí i 360stupňový záběr), máte dokonalý rozhled po celém objektu.

IP kamery lze samozřejmě propojit i s chytrou domácností.