×

Jak vybrat chytré hodinky?

27.01.2023
Doba jde neustále kupředu, takže i na první pohled zcela běžné hodinky nabídnou nespočet informací a funkcí. Smart watch neboli chytré hodinky jsou stále oblíbenější a na trhu najdete nejrůznější modely. Jak ale vybrat ten správný přesně podle vašich potřeb?

jak vybrat chytré hodinky

O čem se dočtete:

 

Chcete okamžitě znát svůj tep? Vědět, kolik jste ušli kroků nebo kdo vám poslal zprávu na messengeru? V tom případě potřebujete wearables neboli hezky česky nositelnou elektroniku. Jedná se o chytrá zařízení, která můžete nosit na svém těle či oblečení, a kromě chytrých hodinek sem patří také nejrůznější náramky, sluchátka, SOS tlačítka, GPS lokátory nebo třeba náhrdleníky či prsteny. My se však v dnešním článku budeme věnovat právě chytrým hodinkám.

Chytré hodinky, sporttestery a fitness náramky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Při výběru nových chytrých hodinek je potřeba si uvědomit, co přesně hledáte. Smartwatch totiž můžeme rozdělit do 3 základních typů – chytré hodinky, sporttestery a fitness náramky.

Sporttestery nabídnou plno dat milovníkům sportu

Tzv. sporttestery jsou zaměřené především na sportovní aktivity. Takovéto zařízení dokáže sbírat a následně i analyzovat nejrůznější údaje, které sesbírá během vaší fyzické aktivity. Mezi nejčastější a nejpoužívanější funkci však patří krokoměr či měření tepové frekvence, tempa a rychlosti, vzdálenosti, spálených kaloriích nebo času.

Řadu dalších parametrů pak můžete měřit při konkrétních sportovních aktivitách. Při běhu vám tak sporttestery mohou změřit třeba délku kroku nebo VO2max (měřítko fyzické kondice), při plavání vám chytré hodinky umí spočítat bazény, při jízdě na kole se můžete podívat třeba na vystoupané metry atd.

Pokud si vyberete model, který disponuje GPS, dokáže sporttester přesně zaznamenávat trasu, což se hodí zejména při běhání, turistice či jízdě na kole v kombinaci s využitím speciálních aplikacích typu Strava, Garmin Connect apod. Vybavenější sporttestery mají i řadu funkcí chytrých hodinek – od zobrazování notifikací z mobilního telefonu přes bezkontaktní platby až po přehrávání hudby.

Klady (+): Zápory (-):
+ snadné ovládání pomocí tlačítek - určené výhradně ke sportovním aktivitám
+ podrobná analýza výkonu - málo funkcí oproti chytrým hodinkám
+ lze propojit s hrudním pásem - větší rozměry lunety
+ dlouhá výdrž baterie  
+ fungují i samostatně, bez telefonu  

 

Pro koho a kdy je sporttester vhodný?

 • Rekreační i profesionální sportovci nejrůznějšího druhu (např. běh, plavání, jízda na kole…).
 • Každý, kdo chce sledovat svoji denní aktivitu.
 • Pro sportovce, kteří rádi podrobně sledují a analyzují data o své výkonosti.
 • Při hubnutí.

Jak vybrat chytré hodinky?

Fitness náramky – minimalistické řešení na sportovní reporty

Jak už vyplývá z jejich názvu, i fitness náramky jsou určené pro sportovní duše. Na rozdíl od sporttesteru však nabízí minimalističtější řešení, a to především v rámci designu. Fitness náramky mají totiž v drtivé většině jednoduchý, úzký displej, který zobrazuje pouze minimum informací. Cílem fitness náramku je totiž data především sbírat, zobrazit si je pak může uživatel na svém mobilním telefonu prostřednictvím nainstalované aplikace.

Fitness náramky obvykle nenabízejí tolik funkcí jako sporttestery. Spočítají vám kroky a spálené kalorie, změří zdolanou vzdálenost. Obvykle nechybí ani měření tepové frekvence, monitoring spánku a informují vás také o notifikacích telefonu. Lepší náramky jsou vybavené i GPS, aby přesněji zaznamenávaly vaše aktivity.

Jak vybrat chytré hodinky?

Pokud tedy chcete informace nejrůznějšího druhu sledovat už během sportovní aktivity, doporučujeme zvolit sporttestery. V případě, že chcete i další funkce kromě sportovních, volte chytré hodinky. Pokud vám však nevadí během aktivity informace pouze zaznamenávat a vyhodnocovat data až zpětně, je fitness náramek ideální volbou. Chcete s náramkem plavat? Nechce se vám sundávat během sprchování nebo koupele? Vybírejte mezi voděodolnými modely! Díky subtilnímu designu vám nebude náramek nijak překážet a uvidíte, že často úplně zapomenete, že jej na svém zápěstí vůbec máte.

Klady (+): Zápory (-):
+ kompaktní design a jednoduché ovládání - data pouze zaznamenávají a lze je vyhodnotit až zpětně
+ pohodlné nošení - omezený počet pokročilých funkcí
+ lze koupit i v řádu několika stokorun - menší přesnost záznamu dat oproti sporttesteru/ chytrým hodinkám
+ nízká hmotnost  
+ na 1 nabití vydrží až několik týdnů  


Pro koho a kdy je fitness náramek vhodný?

 • Pro ty, kteří hledají levný a kompaktní způsob zaznamenávání aktivity.
 • Nepotřebujete-li pokročilé sportovní ani jiné funkce.

Jak vybrat chytré hodinky?

Hybridní chytré hodinky

Withings Scanwatch 38 mmZvláštní kategorií – a to relativně novou a zatím s nepříliš širokým výběrem modelů – jsou tzv. hybridní chytré hodinky. Jde o „opravdové“ hodinky, mají tedy např. mechanické, fyzické ručičky i ciferník, ale zároveň nabízejí i základní chytré funkce a často také malý displej v ciferníku.

Funkčně nejsou tak vyspělé jako klasické chytré hodinky, spíše se blíží sporttesteru nebo fitness náramku – měří například kroky, spánek, tep apod. a zvládají základní funkce, jako je odmítnutí hovoru, ovládání hudebního přehrávače, dálková spoušť mobilního fotoaparátu apod.

Výhodou i nevýhodou zároveň je to, že hybridní hodinky dostávají svému jménu a kombinují oba světy.

Proč výhodou? Tyto modely jsou vhodné pro uživatele, kteří mají rádi konzervativní „klasiku“, ale zároveň ocení chytré funkce. Nemusejí se vzdávat ručiček a běžné elegance kovů a jemných mechanismů, a přesto dostanou i chytrý základ. Parádní kompromis.

Nevýhodou ale je, že jejich funkce nejsou plnohodnotné a že onen konzervativní design bývá často narušený třeba právě tím malým displejem. Nejde tedy o modely vhodné ani pro „stoprocentní konzervativce“, kteří sáhnou po vyloženě mechanických hodinkách, ani pro technologické nadšence, kteří by radši měli pořídit plnohodnotné chytré hodinky a zobrazit na nich digitální, „klasický“ ciferník.

 

Klady (+): Zápory (-):
+ kompromis mezi dvěma světy - jen základní chytré funkce
+ „opravdové“ hodinky - nemusí uspokojit největší konzervativce
+ vyrábí je i renomované hodinářské firmy  


Pro koho a kdy jsou hybridní chytré hodinky vhodné?

 • Chcete něco z obou světů, nejste vyhranění ani jedním směrem.
 • Displej podle vás nenahradí opravdovou mechaniku.
 • Z chytrých funkcí vám stačí základ.

hybridní hodinky

Chytré hodinky jako mini kancelář, na zábavu i sportovní aktivity

Konečně se dostáváme k tomu, co si většina uživatelů představí pod označením „chytré hodinky“. Díky nim můžete počítat kroky, využívat nejrůznější aplikace, sledovat pohybovou i spánkovou aktivitu, přehrát si oblíbenou písničku. Stejně tak jimi lze zaplatit oběd, sledovat srdeční aktivitu, udělat fotku nebo třeba sledovat, kde se zrovna nacházejí vaše děti. A to zmiňujeme jen část, protože funkcí, kterými chytré hodinky oplývají, je opravdu mnoho. Řada modelů navíc umožňuje nainstalovat si množství aplikací a doplňků – ať už se jedná o ciferníky, měřicí metriky, nebo třeba hudební aplikace.

Je však nutné si uvědomit, co od hodinek očekáváte a které funkce preferujete, a podle toho pak vybírat přesný model. Často se o chytrých hodinkách mluví jako o prodloužené ruce mobilního telefonu. To je pravda, a proto by prvním parametrem při výběru měla být kompatibilita právě s vaším modelem smartphonu.

Jak vybrat chytré hodinky?

Každé hodinky totiž mají vlastní operační systém, který musí souznít s operačním systémem na vašem telefonu. S tím se většina hodinek spáruje za pomoci Bluetooth a funguje jako jejich doplněk. Existují však také chytré hodinky, které si poradí i bez přítomnosti telefonu. To oceníte v případě, že budete chtít hodinky využívat naplno, a přitom nechat telefon doma.

Klady (+): Zápory (-):
+ obrovské množství funkcí - baterie má nízkou výdrž (obvykle nanejvýš jednotky dnů)
+ možnost komunikace (zprávy, hovory, e-maily) - vyšší cena
+ propojení s kalendářem a oznámení událostí  
+ navigace GPS (některé modely obsahují i mapové podklady)  
+ měření sportovní a spánkové aktivity  
+ monitoring zdravotních ukazatelů  
+ propojení se sociálními sítěmi  
+ bezkontaktní platby  
+ přehrávání hudby  
+ pořizování fotografií a audiozáznamů  
+ možnost sledovat členy rodiny za pomocí GPS  

 

​Pro koho a kdy jsou chytré hodinky vhodné?

 • Pro všechny, kteří fandí moderním technologiím
 • Když chcete mít po ruce běžné funkce vašeho telefonu
 • Pro ty, kteří chtějí mít na zápěstí hodinky, jež vzhledem připomínají tradiční mechanické

Jak vybrat chytré hodinky?

Velkou výhodou je, že spoustu modelů má vyměnitelný řemínek.

Výběr TOP aplikací pro chytré hodinky

Podle operačního systému hodinek najdete stovky aplikací, které vám mohou usnadnit každodenní život a fungování. My jsme pro vás připravili výběr TOP 5 aplikací, které by se mohly hodit i vám.
 

Google Maps a Apple Maps

Mapy netřeba nijak více představovat. Díky těmto aplikacím zjistíte okamžitě svou aktuální polohu, můžete se nechat jednoduše navigovat a zobrazí se vám také předpokládaný čas, kdy dorazíte do cíle. S elektronickými mapami se už nikdy neztratíte.
 

Google Keep (Google PlayApp Store)

Máte zajímavou myšlenku či nápad, ale zrovna nemáte po ruce tužku ani papír? Tak to se vám bude hodit šikovná aplikace od společnosti Google, která nahradí váš poznamkový blok.
 

Strava (Google Play / App store)

Běháte, plavete, nebo jezdíte na kole? Díky aplikaci Strava můžete zaznamenávat a měřit svoje výkony a poté je sdílet s přáteli v rámci Stravy i sociálních sítí.
 

Shazam (Google Play / App Store)

V rádiu hraje skvělá písnička, ale vy si ani za mák nemůžete vzpomenout na její název. Nevadí. Tohle za vás vyřeší aplikace Shazam – zjistí název písničky i jméno interpreta.
 

Facebook Messenger, WhatsApp (Google Play: Messenger, WhatsApp) (App Store: Messenger, WhatsApp)

Zůstaňte v kontaktu se svými blízkými, ať jste kdekoliv. Posílejte si zprávy, hlasové zprávy, a pokud mají vaše hodinky přední kameru, vyzkoušejte i videohovory atd.

Jak vybrat chytré hodinky?

Operační systémy chytrých hodinek

Ne všechny aplikace jsou použitelné v jakémkoliv nositelném zařízení. Zda má rozhodující vliv operační systém chytrých hodinek. Na trhu jich je celá řada. Jaké jsou ty nejrozšířenější?

GarminOS

Americký výrobce cílí převážně na sportovně zaměřené uživatele. Jejich přístroje i operační systém obsahují obrovské množství analytických funkcí a metrik, stejně jako funkce pro plánování (trasy, tréningu). Velmi dobře funguje uživatelský ekosystém. Z obchodu GarminIQ navíc můžete stahovat obrovské množství aplikací, ciferníků apod.

WatchOS

Operační systém chytrých hodinek od Apple. Ten se chlubí skvělý designem, nadupaným obchodem s aplikacemi a skvělými funkcemi. Samozřejmostí je podpora češtiny i bezkontaktních plateb. Velmi oblíbenou funkcí je pak ovládání hodinek prostřednictvím otočné korunky.

WearOS

Operační systém vyvíjený společností Google. Najdete ho na celé řadě chytrých hodinek, například od výrobců Suunto, TicWatch atd. Od roku 2021 pak operační systém WearOS využívá ve svých hodinkách i Samsung (do té doby využíval vlastní systém Tizen). Nechybí v něm obchod s aplikacemi, integrovaný asistent Google, ani podpora češtiny.

Vybírejte chytré hodinky podle uživatele

Když se chytré hodinky objevily poprvé, uměly zlomek toho, co dnes, nevypadaly příliš elegantně a celkově šlo spíš o hračku pro „geeky“. Dnes se prodávají stovky modelů a nemáme nejmenší pochyb, že ať máte jakkoli specifické požadavky, najdete vhodné hodinky právě pro sebe. A ještě si budete vybírat.

Apple Watch SE 2022Z nespočtu kategorií si několik přiblížíme:

Chytré hodinky pro děti nejsou žádné „hračky“ – mohou být opravdu plnohodnotné. Vynikají obvykle hravým designem, lehkým tělem a speciálními komunikačními a bezpečnostními funkcemi, jako je SOS tlačítko nebo fotoaparát, přes který se dá videotelefonovat nebo fotit okolí. To se ostatně může hodit (až na ten barevný design) i u hodinek z opačného soudku – těch pro seniory. Tam oceníte větší, dobře čitelný displej, ale právě možnost komunikace nebo přítomnost SOS tlačítka jsou také žádoucí.

Nejen starší lidé pak ocení zdravotní chytré hodinky, které se ještě navíc dělí do mnoha podkategorií podle toho, co všechno nabízejí. Je důležité upozornit, že chytré hodinky nikdy nenahrazují profesionální lékařské přístroje. Nesmíte je používat k diagnóze infarktu, natož třeba měnit dávkování léků na srdce podle toho, co vám naměří. Ale ano – měří tep, a dokonce i tlak, EKG, tělesnou stavbu… A měří velmi přesně. Nenahrazujte jimi tedy doktora, ale pokud chcete mít dobrý přehled o některých svých zdravotních hodnotách, jsou takovéto hodinky skvělý pomocník.

Nemůžeme opominou ani tradiční dvojici sport vs. elegance. Dobrá zpráva je, že spousta chytrých hodinek je natolik univerzální, že je můžete nosit do fitka i na schůzku s klientem privátního bankovnictví. Navíc u většiny můžete měnit řemínky i design displeje, což jejich všestrannost ještě podtrhuje. Vězte ale, že seženete i ryze sportovní chytré hodinky (velké, masivní, pogumované apod.) i elegantní chytré hodinky s krásnými těly a koženými pásky či kovovými tahy.

Další funkce, na kterých může záležet

I když v základu vlastně nabízejí všechny modely všech výrobců stejné základní funkce (zrcadlení notifikací apod.), liší se různou nadstandardní výbavou. Měli byste důkladně promyslet, jak konkrétně chcete hodinky používat, a podle toho se na tyto speciální parametry zaměřit.

Rozdíl je například ve voděodolnosti, o které jsme pro vás psali také samostatný článek. Chcete jen standardní odolnost proti cákající vodě, nebo s hodinkami opravdu budete plavat či se potápět?

Samsung Galaxy Watch5

Chtěli byste, aby hodinky fungovaly i ve chvíli, kdy necháte mobil doma, případně aby jimi šlo telefonovat? Zvolte model s voláním, ideálně s podporou eSIM (virtuální, elektronická SIM karta) a mobilního připojení LTE. O tom, co je eSIM a další informace se dozvíte v našem článku zde.

Zásadní je samozřejmě výdrž baterie a snad ještě zásadnější je dobíjení. Spousta hodinek měří a analyzuje váš spánek a poskytuje opravdu cenné statistiky a rady, které vám mohou pomoc upravit spánkové návky a tím – a to myslíme naprosto vážně – vám výrazně zlepšit život. V tom případě je pravděpodobné, že je budete chtít mít na ruce prakticky pořád, neodkládat je na x hodin do nabíječky. Víte, že existují modely s podporou rychlonabíjení? A že některé mají v displeji speciální vrstvu, která umožňuje solární nabíjení? Takové hodinky se dobíjejí přímo na túře a jejich výdrž je úchvatná.

Nastudujte si, jak je to s ekosystémem

Neméně důležité je, jestli jsou hodinky samostatně fungující zařízení (respektive propojené s telefonem), nebo jsou součástí většího ekosystému.

Samsung Smart homeRůzní výrobci nabízejí různá řešení – jako příklad můžeme uvést Samsung, jehož chytré hodinky Galaxy Watch komunikují v rámci SmartThings například s chytrou domácností, takže můžete přes hodinky ovládat robotický vysavač, dostat na ně upozornění, že je sušička hotová s prádlem apod. Sportovněji zaměřené modely jiných výrobců zase mohou přímo komunikovat s různým sportovním vybavením, jako jsou hrudní pásy apod.

S operačním systémem a „ekosystémem“ pak souvisí také celková otevřenost systému hodinek vnějšímu světu. Do některých modelů můžete doinstalovat přehršel aplikací, jiné mají systém s pevně danými aplikacemi (vhodnější by asi bylo říci „funkcemi“), který už nijak rozšiřovat nemůžete, leda by výrobce něco přidal v rámci aktualizací.

Konkrétním příkladem, kdy byste ekosystém měli řešit, je mobilní placení, které je mimořádně návykové. Místo abyste platili přiložením karty či mobilu, přiložíte hodinky. Je to rychlé a stejně bezpečné jako na mobilu; tedy bezpečnější než samotná plastová kreditní karta.

Jak vybrat chytré hodinky?

A proč záleží na systému? Někde máte k dispozici všeobecně přijímané řešení, jako je Google Pay (konkrétně na WearOS, tedy například na nových modelech Samsung Galaxy Watch). Někdy se ale může stát, že výrobci placení přes NFC vůbec nepodporují nebo mají vlastní řešení a vy byste měli ověřit, že ho uznává a podporuje vaše banka. Ta totiž rozhoduje o tom, která elektronika může simulovat vaši platební či kreditní kartu.

 

chci nositelku


Související články:

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vybrat chytré osvětlení?

Jak vybrat chytré osvětlení?

Chcete být pánem svých světel v domácnosti a ovládat každou jejich funkci? Nastavit si barvu osvětlení v každé místnosti, intenzitu a ještě mnohem víc? Inteligentní osvětlení vám doma dokáže vytvořit ...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek