×

Jak vybrat chytré hodinky?

20.05.2021
Doba jde neustále kupředu, takže i na první pohled zcela běžné hodinky nabídnou nespočetně mnoho informací a funkcí. Smartwatch, neboli chytré hodinky, jsou stále oblíbenější a na trhu najdete nejrůznější modely. Jak ale vybrat ten správný přesně podle vašich potřeb?

Jak vybrat chytré hodinky?

O čem se dočtete:

Chcete okamžitě znát svůj tep? Vědět, kolik jste ušli kroků, nebo kdo vám poslal zprávu na messengeru? V tomto případě potřebujete wearables. Neboli hezky česky nositelnou elektroniku. Jedná se o chytrá zařízení, které můžete nosit na svém těle či oblečení, a kromě chytrých hodinek sem patří také nejrůznější náramky, náhrdelníky, SOS tlačítka, GPS lokátory nebo třeba prsteny. My se však v dnešním článku budeme věnovat právě chytrým hodinkám.

Chytré hodinky, sporttestery a fitness náramky – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Při výběru nových chytrých hodinek je potřeba si uvědomit, co přesně hledáte. Smartwatch totiž můžeme rozdělit do 3 základních typů – chytré hodinky, sporttestery a fitness náramky.

Jak vybrat chytré hodinky?

Sporttestery nabídnou plno dat pro milovníky sportu

Hodinky, tzv, sporttestery jsou zaměřeny především na sportovní aktivity. Takovéto zařízení dokáže sbírat a následně i analyzovat nejrůznější údaje, které sesbírá během vaší fyzické aktivity. Mezi nejčastější a nejpoužívanější funkci však patří krokoměr či měření tepové frekvence, tempa a rychlosti, vzdálenosti, spálených kaloriích nebo času.

Řadu dalších parametrů pak můžete měřit při konkrétních sportovních aktivitách. Při běhu vám tak sporttestery mohou změřit třeba délku kroku nebo VO2max (měřítko fyzické kondice), při plavání vám chytré hodinky umí spočítat bazény, při jízdě na kole se můžete podívat třeba na vystoupané metry atd.

Jak vybrat chytré hodinky?

Pokud si vyberete model, který disponuje GPS, dokáže sporttester přesně zaznamenávat trasu, což se hodí zejména při běhání, turistice či jízdě na kole v kombinaci s využitím speciálních aplikacích typu Strava, Garmin Connect, Endomondo apod. Vybavenější sporttestery mají i řadu funkcí chytrých hodinek – od zobrazování notifikací z mobilního telefonu, přes bezkontaktní platby až po přehrávání hudby.

Klady (+): Zápory (-):
+ Snadné ovládání pomocí tlačítek - Určeno výhradně pro sportovní aktivity
+ Podrobná analýza výkonu - Málo funkcí oproti chytrým hodinkám
+ Lze spojit s hrudním pásem - Větší rozměry lunety                                   
+ Dlouhá výdrž baterie
+ Fungují samostatně i bez telefonu


Pro koho a kdy je sporttester vhodný?

• Rekreační i profesionální sportovci nejrůznější druhu (např. běh, plavání, jízda na kole…).
• Každý, kdo chce sledovat svoji denní aktivitu.
• Pro sportovce, kteří rádi podrobně sledují a analyzují data o své výkonosti.
• Při hubnutí.

Jak vybrat chytré hodinky?

Fitness náramky – minimalistické řešení pro sportovní reporty

Jak už z názvu vyplývá, i fitness náramky jsou určené pro sportovní duše. Na rozdíl od sporttesteru však nabízí minimalističtější řešení, a to především v rámci designu. Fitness náramky mají totiž v drtivé většině jednoduchý úzký displej, který zobrazuje pouze minimum informací. Cílem fitness náramku je totiž data především sbírat, zobrazit si je pak může uživatel na svém mobilním telefonu prostřednictvím nainstalované aplikace.

Fitness náramky obvykle nenabízejí tolik funkcí, jako sporttestery. Spočítají vám kroky a spálené kalorie, změří zdolanou vzdálenost. Obvykle nechybí ani měření tepové frekvence, monitoring spánku a informují vás také o notifikacích telefonu. Lepší náramky jsou vybaveny i GPS pro přesnější záznam vašich aktivit.

Jak vybrat chytré hodinky?

Pokud tedy chcete informace nejrůznějšího druhu kontrolovat už během sportovní aktivity, doporučujeme zvolit sporttestery. V případě, že chcete i další funkce mimo sport, volte chytré hodinky. Pokud vám však nevadí během aktivity informace pouze zaznamenávat, a vyhodnocovat data až zpětně, je fitness náramek ideální volbou. Chcete s náramkem plavat? Nechce se vám sundávat během sprchování nebo koupele? Vybírejte mezi voděodolnými modely! Díky subtilnímu designu vám nebude náramek nijak překážet a uvidíte, že často úplně zapomenete, že jej na svém zápěstí vůbec máte.

Klady (+): Zápory (-):
+ Kompaktní design a jednoduché ovládání - Data pouze zaznamenávají a lze je vyhodnotit až zpětně
+ Pohodlné nošení - Omezený počet pokročilých funkcí
+ Lze koupit i v řádu pár stovek - Menší přesnost dat oproti sporttesteru nebo chytrým hodinkám 
+ Nízká hmotnost
+ Na 1 nabití vydrží až několik týdnů


Pro koho a kdy je fitness náramek vhodný?

• Pro ty, co hledají levné a kompaktní řešení zaznamenávání aktivity.
• Nepotřebujete pokročilé sportovní ani jiné funkce.

Jak vybrat chytré hodinky?

Chytré hodinky jako mini kancelář, pro zábavu i sportovní aktivity

Chytré hodinky klamou svým tělem. Díky nim můžete počítat kroky, využívat nejrůznější aplikace, sledovat pohybovou i spánkovou aktivitu, přehrát si oblíbenou písničku. Stejně tak s nimi lze zaplatit oběd, sledovat srdeční aktivitu, udělat fotku nebo třeba sledovat, kde se zrovna nachází vaše děti. A to zmiňujeme jen část, protože funkcí, kterými chytré hodinky oplývají, je opravdu mnoho. Řada modelů navíc umožňuje nainstalovat si množství aplikací a doplňků – ať už se jedná o ciferníky, měřicí metriky nebo třeba hudební aplikace.

Je však nutné si uvědomit, co od hodinek očekáváte, které funkce preferujete a podle toho pak vybírat přesný model. Často se o chytrých hodinkách mluví jako o prodloužené ruce mobilního telefonu. To je pravda, a proto by prvním parametrem při výběru měla být kompatibilita právě s vaším modelem smartphonu.

Jak vybrat chytré hodinky?

Každé hodinky totiž mají vlastní operační systém, který musí souznít s operačním systémem na vašem telefonu. S tím se většina hodinek spáruje za pomocí Bluetooth a funguje jako jejich doplněk. Existují však i chytré hodinky, které si poradí i bez přítomnosti telefonu. To oceníte v případě, že budete chtít hodinky využívat naplno, a přitom nechat telefon doma.

Klady (+): Zápory (-):
+ Obrovské množství funkcí - Baterie má nízkou výdrž (obvykle max jednotky dnů)
+ Možnost komunikace (zprávy, hovory, e-maily) - Vyšší cena
+ Propojení s kalendářem a oznámení událostí                                 
+ Navigace pomocí GPS (některé modely obsahují i mapové podklady)
+ Měření sportovní a spánkové aktivity
+ Monitoring zdravotních ukazatelů
+ Propojení se sociálními sítěmi
+ Bezkontaktní platby
+ Přehrávání hudby
+ Pořizování fotografií a audiozáznamů
+ Možnost sledovat členy rodiny za pomocí GPS

 

​Pro koho a kdy jsou chytré hodinky vhodné?

• Pro všechny, kteří fandí moderním technologiím
• Když chcete mít po ruce běžné funkce vašeho telefonu
• Pro ty, kteří chtějí mít na zápěstí hodinky vzhledem připomínající tradiční mechanické

Jak vybrat chytré hodinky?

Nejdůležitější parametry pro výběr chytrých hodinek

Výdrž baterie na 1 nabití

Pokud nebudete hodinky nějak výrazně zatěžovat, v průměru vydrží přibližně 2 až 3 dny. Existují však i modely, které vydrží i více než týden, což platí především pro sporttestery a fitness náramky. Celkovou výdrž zásadně ovlivňuje způsob využívání a množství aktivních senzorů (například při sledování sportovní aktivity se všemi zapnutými senzory je spotřeba baterie několikanásobně vyšší než při běžném nošení).
 

Výbava

Ujasněte si, co všechno od chytrých hodinek očekáváte. K čemu je budete používat? Potřebujete primárně měřit sportovní aktivity? Nebo je pro vás důležitější množství chytrých funkcí?
 

Kompatibilita hodinek s operačním systémem vašeho telefonu

Pokud vlastníte iPhone nemusíte se upínat jen na Apple Watch. V Datartu nabízíme desítky modelů, které si s iOS rozumí velmi dobře.
 

Vzhled

Hodinky budou každodenní součástí vašeho outfitu, proto se rozhodujte i podle designu.

Jak vybrat chytré hodinky?

Velkou výhodou je, že spoustu modelů má vyměnitelný řemínek.

Výběr TOP aplikací pro chytré hodinky

Podle operačního systému hodinek najdete stovky aplikací, které vám mohou usnadnit každodenní život a fungování. My jsme pro vás vybrali výběr TOP 5 aplikací, které by se mohli hodit i vám.
 

Google Maps a Apple Maps

Mapy netřeba nijak více představovat. Díky těmto aplikacím zjistíte okamžitě aktuální polohu, můžete se nechat jednoduše navigovat a zobrazí se vám také předpokládaný čas, kdy dorazíte do cíle. Díky těmto aplikacím už se nikdy neztratíte.
 

Google Keep

Máte zajímavou myšlenku či nápad, ale zrovna není po ruce tužka ani papír? Tak to se vám bude hodit šikovná aplikace od společnosti Google, která nahradí váš poznamkový blok.
 

Strava

Běháte, plavete, nebo jezdíte na kole? Díky aplikaci Strava můžete zaznamenávat a měřit svoje výkony a poté je sdílet s přáteli v rámci Stravy i sociálních sítí.
 

Shazam

V rádiu hraje skvělá písnička, ale vy si ani za mák nemůžete vzpomenout na její název. Nevadí. Tohle za vás vyřeší aplikace Shazam – zjistí název písničky i interpreta.
 

Facebook Messenger, WhatsApp

Zůstaňte v kontaktu se svými blízkými ať jste kdekoliv. Posílejte si zprávy, hlasové zprávy a pokud mají vaše hodinky přední kameru, vyzkoušejte i videohovory, spotify atd.

Jak vybrat chytré hodinky?

Operační systémy chytrých hodinek

Ne všechny aplikace jsou použitelné v jakémkoliv nositelném zařízení. Zda mé rozhodující vliv operační systém chytrých hodinek. Na trhu jich je celá řada. Jaké jsou ty nejrozšířenější?

GarminOS

Americký výrobce cítí převážně na sportovně zaměřené uživatele. Jejich přístroje i operační systém obsahuje obrovský množství analytických funkcí a metrik, stejně jako pro funkce pro plánování (trasy, tréningu). Velmi dobře funguje uživatelský ekosystém. Z obchodu GarminIQ navíc můžete stahovat obrovské množství aplikací jakož i ciferníků apod.

Tizen

Propracovaný operační systém, který naleznete v hodinkách od Samsungu. Pyšní se atraktivním vzhledem, vlastním obchodem s velkým množstvím aplikací a nechybí v něm ani virtuální asistent. Stejně jako GarminOS nabízí i Tizen plnou podporu češtiny.

Jak vybrat chytré hodinky?

WatchOS

Operační systém chytrých hodinek od Apple. Ten se chlubí skvělý designem, nadupaným obchodem s aplikacemi a skvělými funkcemi. Samozřejmostí je podpora češtiny i bezkontaktních plateb. Velmi oblíbenou funkcí je pak ovládání hodinek prostřednictvím otočné korunky.

WearOS

Operační systém vyvíjený společností Google. Najdete ho na celé řadě chytrých hodinek, například od výrobců Suunto, TicWatch atd. Nechybí v něm obchod s aplikacemi, integrovaný asistent Google, ani podpora češtiny.
 

Chci chytré hodinky

Další aktuality

Vychutnejte si křupavé dobroty s mikrovlnnou troubou Whirlpool

Vychutnejte si křupavé dobroty s mikrovlnnou troubou Whirlpool

Přemýšlíte, jak docílit u svých oblíbených jídel křupavého výsledku, zároveň v rekordním čase? Možná by vás nenapadlo, že vám v tom skvěle poslouží multifunkční mikrovlnná trouba. Nechejte si tedy nas...... Celý článek
Jak vybrat ústní sprchu

Jak vybrat ústní sprchu

Zubař i dentální hygienik vám už určitě říkal o tom, že při čištění zubů je třeba být důsledný. Nestačí vám jen zubní kartáček. Běžnou součástí péče o zuby se stala zubní niť a mezizubní kartáčky. Dá ...... Celý článek
Recenze: Nastartujte novou etapu s elektrokoloběžkou Jeep 2xe URBAN CAMOU

Recenze: Nastartujte novou etapu s elektrokoloběžkou Jeep 2xe URBAN CAMOU

Výrobce legendárních aut Jeep přichází s novinkou v podobě elektrické koloběžky Jeep 2xe URBAN CAMOU. Svým designem zaujme už na první pohled a díky parametrům má velkou šanci oslovit i náročné řidiče...... Celý článek
Už jste slyšeli o LG ThinQ?

Už jste slyšeli o LG ThinQ?

LG ThinQ, která dříve nesla název LG Smart ThinQ, promění vaši domácnost v chytrou. Je součástí mnoha produktů LG a umožní vám kompletní propojení domácnosti. Navíc spotřebiče můžete ovládat odkudkoli...... Celý článek
Hoďte se do klidu s aplikacemi pro zdravý životní styl

Hoďte se do klidu s aplikacemi pro zdravý životní styl

Chcete mít kontrolu nad svým životním stylem? S tím vám mohou pomoci aplikace do vašeho mobilního telefonu. Vybrali jsme jich pro vás hned několik, a to ty, které vám usnadní být fit a udržet si psych...... Celý článek