HDD a SSD jsou základní součástí každého počítače, tedy vždy přinejmenším jeden z nich. I HDD (hard disk drive, pevný disk) i SSD (solid-state drive) jsou paměťová zařízení, na která můžete ukládat nebo zálohovat data. A to jak software, od operačního systému po internetový prohlížeč, tak soubory. Nejoblíbenějšími výrobci jsou Western Digital (WD), Kingston, Seagate a A-Data.

Pevné disky

Harddisky mají výhodu v tom, že nabízejí obrovskou kapacitu (běžně několik TB, terabajtů), a přitom jsou cenově dostupné – cena za 1 GB prostoru bývá relativně nízká. I to je důvod, proč jsou pořád úspěšné, navzdory všem výhodám SSD. Pevné disky se díky svojí kapacitě hodí na ukládání velkého množství dat, například fotografií, videoher nebo filmů a videí. Jsou také vhodné jako záložní médium. Používají se také jako externí disky, které lze přenášet a připojovat k různým počítačům. Běžná velikost je 3,5" HDD, notebookové pevné disky mají rozměr 2,5" a místo rychlosti 7200 RPM mají jen 5400 otáček za minutu a jsou proto pomalejší.

Rychlá SSD

Solid-state disky neobsahují žádné pohyblivé součástky – žádné čtecí hlavy a plotny – takže jejich rychlost čtení a rychlost zápisu neomezují otáčky. Díky tomu jsou rychlejší, ale také tišší, odolnější a úspornější – nemusíte se tolik bát otřesů, nemusí být v počítačové skříni rovně, nezatěžují příliš baterii v notebooku.

Zvýšení rychlosti při práci se soubory je opravdu znatelné. SSD se hodí jako hlavní disk do každého počítače – disk, na kterém je nainstalovaný operační systém a základní software, například kancelářský  software a internetový prohlížeč. Jsou také velmi vhodné do notebooků. U nových jde pomalu o standard, staré pro změnu výrazně zrychlí, pokud za SSD vyměníte původní pevný disk. Nevýhodou je, že kapacity bývají menší a cena za 1 GB dat naopak vyšší, i když dlouhodobě má klesající tendenci. SSD se vyrábějí v notebookové velikosti 2,5", i když pochopitelně se hodí i k použití ve stolním počítači, desktopu.

Příslušenství k diskům

Z jakéhokoli disku můžete udělat přenosný, externí disk tím, že k němu dokoupíte box nebo rámeček ve vhodné velikosti.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů