×

Jak vybrat čističku vzduchu?

16.04.2022

Nejběžnější alergeny jsou všude kolem nás a nemáme šanci je zpozorovat. Patří k nim prach, roztoči, mikroorganismy, pyl, bakterie, viry… Do bytu se dostanou oknem, ale zároveň platí, že obyčejné větrání je zpátky nevyžene. Vhod vám proto přijde čistička vzduchu, která v ideálním případě dokáže zachytit až 99 % škodlivin.

Cisticky_vzduchu_01

O čem se dočtete:

Typy filtrace vzduchu

Účinky čističky se odvíjí od typu filtru, který je u ní použitý. Téměř každá čistička vzduchu si umí hravě poradit s prachem a alergeny, ne všechny však odstraní také kouř, nepříjemný zápach, viry či bakterie. Proto je dobré si hned na začátku ujasnit, co by mělo být hlavní úlohou vašeho nového pomocníka.

Cisticky_vzduchu_02

Většina modelů v sobě kombinuje více typů filtrů, setkat se můžete až se 7stupňovou filtrací. Lze tak odfiltrovat více typů nečistot, jelikož každý filtr má trochu jinou úlohu. Navíc je tak zajištěna i vyšší efektivita. Mezi nejběžnější typy filtrů patří tyto:


HEPA filtr

Čističky vzduchu s HEPA filtrem patří k  nejrozšířenějším. Často se vyskytují v kombinaci s filtrem uhlíkovým. Tyto čističky odstraňují mikroskopický prach, kouř, pyly, bakterie i zápach. Vyznačují se vysokou účinností (min. 99,75 %).

Nevýhodou je jednak vyšší hlučnost, ale také nutná pravidelná výměna filtru. Zjistěte si tedy předem jeho dostupnost a cenu. Nebo si vyberte raději takovou čističku, která má HEPA filtr omyvatelný. Nemusíte tak kupovat náhradní a navíc tím ušetříte nemalé peníze do rodinného rozpočtu.

Cisticky_vzduchu_03

Uhlíkový filtr

Jak už jsme zmínili, čističky s uhlíkovým filtrem najdete často v kombinaci s HEPA filtrem. Hlavní úlohou uhlíkového filtru je zachycení zápachů, hodí se tedy do zakouřených prostor. S pylem, prachem a většími částicemi si poradit nedokáže. Filtr s aktivním uhlím je potřeba měnit, protože časem ztrácí svoji účinnost.


Elektrostatický filtr

Tento velmi tichý systém dosahuje účinnosti až 99 %. Čističky s elektrostatickým filtrem vzduch nenasávají, jelikož přitahují drobné částečky elektrickou silou. Elektrostatický filtr je omyvatelný, takže má při pravidelné údržbě v podstatě neomezenou životnost. Spolehlivě zachytí alergeny, viry, bakterie i plísně, pachy a kouř už ovšem ne.


Filtr s UV světlem

Součástí tohoto typu čističek vzduchu je UV lampa, která likviduje viry, plísně, bakterie a další alergeny. Celková účinnost však závisí na vzduchovém výkonu, jelikož se lampa nachází uvnitř a likviduje až to, co zachytí ostatní filtry.

Cisticky_vzduchu_04

Antibakteriální filtr

Do této skupiny patří čističky vzduchu se speciálním antibakteriálním filtrem, který obsahuje nano částice stříbra – má tedy dezinfekční účinek. Antibakteriální vrstva snižuje riziko přenosu nakažlivých chorob, eliminují však i polétavý prach či roztoče.

K dalším, méně častým, filtrům patří např. filtr kovový, který zachycuje hrubé nečistoty, jako jsou vlasy a zvířecí srst nebo filtr formaldehydový, jehož úkolem je rozložení formaldehydu, který se nalézá v kobercích a nábytku. Můžete se také setkat s vodním filtrem, který zároveň slouží jako zvlhčovač vzduchu. Jeho účinnost však bývá nižší, a to kolem 50-70 %.

Vzduchový výkon

Nejdůležitější veličinou při výběru čističky vzduchu by měl být výkon. Ten udává, kolik mvzduchu projde zařízením za jednu hodinu = v jak velkém prostoru zvládne čistička vzduch vyčistit.

A jak stanovíte minimální výkon pro vaši potřebu? Nejprve je potřeba zjistit objem místnosti. Ten vypočítáte snadno – vynásobením délka × šířka × hloubka místnosti, ve které bude čistička umístěna. Pak tento objem ještě vynásobte 2-4×.

Cisticky_vzduchu_05

Za ideální stav se počítá takový výkon, který je schopen objem celé místnosti přefiltrovat minimálně 2× za hodinu (v případě alergiků min. 4×). U některých modelů čističek vzduchu výrobci uvádí doporučenou velikost místnosti, a může být cca 20-200 m2 i více.

Hlučnost čističky vzduchu

Hned na druhém místě uvádíme hlučnost. Počítejte s tím, že čistička vzduchu bude zapnutá většinu dne, jedná se teda o důležitou veličinu a její provoz by měl být co nejtišší. Hlučnost se standardně uvádí v dB – čím vyšší intenzita, tím větší hluk. Ty nejhlučnější modely mohou dosahovat až 70 dB, což se podobá třeba takovému potlesku v divadle. Obecně se dá říct, že by hlučnost v domácnosti neměla dlouhodobě přesáhnout 40 dB, v noci dokonce 30 dB.

Nejtišší čističky vzduchu jsou ty s elektrostatickým filtrem, nepotřebují totiž ventilátor. Pokud však více oceníte jiný typ filtrace, dá se to vyřešit. Hodně modelů má totiž k dispozici regulaci výkonu nebo noční režim, který hlučnost sníží.

Cisticky_vzduchu_06

Pokud plánujete čističku vzduchu používat i v noci, její hlučnost by neměla přesahovat 30 dB.

Údržba čističky vzduchu

Také o čističky je nutné se pravidelně starat. Jak často bude údržba potřeba záleží nejvíce na použité filtraci. Vše se jistě dočtete v návodu k použití, ale není to žádná věda. Pokud má čistička vzduchu omyvatelný filtr, pravidelné čištění pomocí teplé vody je určitě na místě, jinak by se mohla výrazně snížit účinnost čištění. Je pravidlem, že čističky vzduchu s funkcí ionizace se zanáší více. A i když jste si vybrali model, který si umí poradit s prachem, úplně se mu bohužel nikdy nevyhnete. Je proto dobré udržovat v čistotě i konstrukci čističky a její okolí.

Do domácnosti s alergikem se bude více hodit čistička vzduchu s vyměnitelným filtrem (nejčastěji HEPA filtr). Ten použitý totiž jednoduše vyhodíte, takže se nečistoty nemohou dostat zpátky do ovzduší.

Čistička a ochlazovač vzduchu 2v1

Spotřeba energie

Ačkoliv pořízení kvalitní čističky vzduchu není tak úplně levná záležitost, následných vysokých účtů za elektřinu se určitě bát nemusíte. Průměrná spotřeba se pohybuje mezi třemi až sto watty, což jsou čísla, se kterými se setkáte třeba u žárovek. Nelekejte se, v popise produktu je uveden vždy maximální příkon! Senzor kvality ovzduší, kterým jsou některé čističky vybaveny, navíc průběžně monitoruje kvalitu vzduchu, a té přizpůsobí rychlost a spotřebu.

Jako příklad uvádíme oblíbenou čističku ETA Ventum 1569 90000 s příkonem 50 W. Pokud bude zapnutá 12 hodin denně, tak vás její provoz při průměrné ceně elektřiny 4,91 Kč/kWh bude za rok stát cca 1 000 Kč (4,91 x 0,050 x 12 x 365). To je necelá stokoruna za měsíc, a za to zdraví vaše a blízkých osob určitě stojí!

Cisticky_vzduchu_07

TIP: Pokud chcete ušetřit ještě víc, zvolte si model čističky s automatickým režimem. Takové přístroje většinu dne běží na minimální výkon, takže spotřebují pouze jednotky wattů.

Shrnuto a podtrženo – ani při dlouhodobém využívání nedochází ke spotřebování velkého množství elektřiny. Čističky vzduchu rozhodně patří mezi úsporné spotřebiče, takže váš rozpočet nezruinují.

Funkce čističek vzduchu

Ionizace vzduchu

Ionizátor je oblíbená doplňková funkce velkého množství čističek. Prostřednictvím záporných iontů, které hromadí nečistoty, usnadňuje filtraci a zvyšuje její efektivitu. Ionizovaný vzduch je také svěžejší a lehčí, asi jako po bouřce.


Časovač

Časovač je další oblíbenou vychytávkou čisticího přístroje. Díky němu si nastavíte automatické zapnutí/vypnutí nebo navolíte dobu, po jakou bude čistička zapnutá.

Cisticky_vzduchu_08

Senzor kvality ovzduší

Moderní čističky dokážou díky senzoru kvality ovdzuší indikovat aktuální množství škodlivin ve vašem prostředí. Podle této míry pak můžete zařízení vzduchu sami nastavit. Indikace probíhá skrz displej samotné čističky nebo s využitím Wi-Fi např. na displeji vašeho smartphonu.


Zvlhčovač vzduchu

Trápí vás příliš suchý vzduch? Máte dýchací problémy, trpíte na neustálý kašel a suchou pokožku? Pak bude pravděpodobně na vině nízká vlhkost. Ve vytápěných místnostech v zimě je to obzvlášť patrné, jelikož vlhkost klesá třeba i pod 20 %. Ideální úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti by přitom měla být cca 40-60 %. Některé čističky vzduchu v sobě proto mají funkci zvlhčovače. Pracují tak, že nasávají pomocí disku vodu, která se následně odpařuje skrz ventilátor.

Nespornou výhodou zařízení 2 v 1 je úspora místa a také ovládání/údržba pouze jednoho přístroje. U většiny takových modelů ale nelze nastavit požadovanou vlhkost. Pokud je pro vás zvlhčování bytu důležité a hodilo by se vám více možností nastavení, doporučujeme proto spíš koupi samostatného zvlhčovače.  

Cisticky_vzduchu_09

Dětský zámek

Máte v domácnosti neposedné ratolesti? Zajistěte zvýšenou bezpečnost a pořiďte si model čističky vzduchu i s dětským zámkem. Nemusíte se tak bát nehody nebo velmi nenápadné změny nastavení.


Dálkové ovládání

Aby bylo používání ještě jednodušší, jsou tu pro vás čističky vzduchu s dálkovým ovládáním. Kromě něj se na trhu vyskytují také zařízení, která lze seřizovat např. prostřednictvím chytrého telefonu. Je jen na vás, čemu dáte přednost.


Automatický režim

Automatický režim je velmi důležitá funkce. Využívá totiž senzoru škodlivin a podle něj automaticky reguluje výkon čističky, čímž upravuje spotřebu. A pokud se vám třeba povede něco spálit v kuchyni, režim navýší výkon tak, aby bylo ovzduší vyčištěno co nejrychleji i bez vašeho zásahu.

Cisticky_vzduchu_10

TIP: Věděli jste, že pro čistý vzduch můžete využít také samočistící nátěr, nebo třeba generátor ozonu?

Noční režim

Jak už je z názvu patrné, noční režim oceníte nejvíc ve chvíli, kdy se ukládáte ke spánku. Dle typu přístroje sníží čistička vzduchu jas světelných prvků a hlučnost. Pamatujte, že aby byl váš spánek opravdu nerušený, hlučnost by neměla přesáhnout 30 dB!


Indikátor výměny filtru

Kromě pravidelné údržby vás bude dřív nebo později čekat také výměna vnitřních filtrů. Díky šikovnému indikátoru stavu filtru nemusíte zanesení neustále (zbytečně) kontrolovat. Další výhodou je, že budete nový filtr kupovat opravdu až tehdy, kdy to bude nutné, takže ušetříte.


Regulace výkonu

Uživatelům čističky vzduchu přijde určitě vhod vícestupňová regulace výkonu (nejčastěji 3 stupně), která umožní nastavení např. podle velikosti místnosti či míry znečištění. Musíte ale počítat s tím, že s vyšším výkonem roste i hlučnost.

Cisticky_vzduchu_11

5 tipů pro ideální využití

  1. Čističku postavte zhruba do výšku pasu tak, aby vzduch kolem přístroje mohl volně proudit. Zároveň ji natočte tím směrem, aby vyfukovaný vzduch směřoval do prostoru.
  2. Design je důležitý! Pokud chcete funkce čističky využívat efektivně, budete ji mít neustále na očích. Imitace kovu se hodí téměř do jakékoli domácnosti, časté jsou i modely v univerzální bílé barvě.
  3. Nejlepšího efektu čištění dosáhnete v uzavřených místnostech při pobytu osob.
  4. Proces čištění by měl být dlouhodobý, ideální je permanentní provoz. Dle výkonu vašeho přístroje ale budou dostačující i 2-4 hodiny denně.
  5. Nezapomínejte větrat, čerstvý vzduch je důležitý kvůli kyslíku. Čističku však zapínejte až po vyvětrání, jakmile budete mít zavřená okna.

Závěr

Věříme, že vám náš článek pomohl se ve světě čističek vzduchu více zorientovat. Teď, když už víte, jak vybrat tu pravou, vám nic nebrání v tom si dopřát zdravější prostředí pro sebe i své blízké. Kvalitnější spánek, prevence nemocí, menší únava, méně časté uklízení, čistější vzduch – to není málo, co můžete díky jednomu chytrému přístroji získat. Tak nad čím ještě váháte?
 

Chci čističku vzduchu

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek