×

Elektromobilita

Staňte se fanouškem elektromobility a cestujte moderně! Jízda na kole už nemusí být dřina s elektrokoly. Do práce jezděte třeba na elektrokoloběžkách a každodenní souboj o parkovací místa už nemusíte řešit. O výhodách elektrických vozítek si přečtěte v našem článku Buďte elektromobilní.

V kategorii Elektromobilita naleznete nejrůznější elektrovozítka, která vám pomohou s každodenním dojížděním do práce, nebo s nimi můžete objevovat krásy vašeho okolí, i když pěší turistice právě neholdujete. Ač je pro vás elektromobil pouhým zbožným přáním, díky elektrokoloběžce, hoverboardu, elektroskútru nebo elektrokole / e-biku se snadno dostanete prakticky kamkoli, a to navíc bezemisně a tudíž zcela ekologicky.

Není nad elektrokoloběžku

Elektrokoloběžky jsou prostě „in″! Na elektrokoloběžce se můžete vydat do práce, vyrazit vstříc džungli velkoměsta, nebo si jen tak „vyčistit hlavu″ do lehčího terénu. Jde v podstatě o nám dobře známé klasické koloběžky avšak poháněné elektromotorem. Jejich ovládání si osvojíte snadno a rychle, plyn přidáváte stiskem tlačítka, nebo pomocí řídicí páčky (podobně jako u motorek).

Pokud se náhodou během cesty vybije akumulátor, většina modelů vám umožní odrážet se nohou jako za starých časů. Hledáte-li lehkou a kompaktní elektrokoloběžku, pak vsaďte na variantu s hliníkovým rámem a ideálně skládací konstrukcí, abyste ji mohli vzít kamkoli s sebou.

Patříte-li mezi začátečníky nebo budete elektrokoloběžku využívat spíše k víkendovým vyjížďkám, vystačíte si s výkonem do 350 W. Pravidelným cestovatelům naopak přijde vhod výkon nad 350 W. Jestliže pořizujete elektrokoloběžku pro dítě, postačí vám klidně 100 W.

Většina koloběžek dokáže vyvinout maximální rychlost mezi 25–35 km/h, ty nejrychlejší vám dovolí „svištět″ až 40 km/h. Dojezdová vzdálenost na jedno nabití je nejčastěji 10–30 kilometrů, stále více modelů vás zaveze klidně i 31–45 km daleko. Maximální dojezd prodloužíte klidnější jízdou a plynulou rychlostí, k čemuž vám dopomůže praktický tempomat.

I elektrokoloběžka může být chytrá, po propojení s vaším smartphonem můžete detailně naplánovat trasu, sledovat počet ujetých kilometrů, kontrolovat zbývající dojezd nebo ji dokonce i řídit. S výběrem té pravé vám rádi poradíme v článku Jak vybrat elektrokoloběžku.

Jízda na hoverboardu vás bude bavit

Přemýšlíte, jak byste se mohli pohybovat rychleji a ekologičtěji a přitom si užili trochu zábavy? Pak si pořiďte hoverboard neboli kolonožku! Jde o malý a stylový dopravní prostředek (balanční vozítko bez řídítek) vhodný pro starší děti a dospělé, který vás stylově a rychle dopraví do kýženého cíle. Směr a rychlost jízdy udáváte vy sami přenášením váhy, maximální stabilitu zajišťuje zabudovaný gyroskop.

Hoverboardy jsou vhodné prakticky pro každého, nosnost těchto elektrovozítek je obvykle do 100 kg, některé však unesou i 120 kg. Mezi nejznámější výrobce hoverboardů patří Eljet a Kolonožka.

Pohodlné cestování s elektroskútrem a e-bike

Uvažujete nad tím, jak se pohodlně, rychle a bez nervů pohybovat nejen po městě? Pak sáhněte po elektroskútru, se kterým bude jízda opravdovým požitkem. Jde o velmi moderní dopravní prostředek spadající do kategorie malých mopedů s elektrickým pohonem, tudíž na něj nepotřebujete žádné řidičské oprávnění. Stačí jen nasednout a vyrazit na cestu! Vaše jízda navíc bude zcela bezemisní a ekologická.

Bezesporu nejznámějším zástupcem elektroskútrů je RACCEWAY a jeho populární E-Babeta.

Rádi byste se vydali objevovat krásy okolí, ale šlapání do pedálů zrovna k vašim oblíbeným činnostem nepatří? Není nic jednoduššího, než si pořídit kvalitní elektrokolo, také nazývané e-bike. Je jen na vás, zda si vyberete elektrokolo městské, nebo vyrazíte do náročnějšího terénu na horském (pevném) kole.

Jste-li vášnivými fanoušky elektromobility a nějaké to elektrovozítko již vlastníte, zvažte také nákup vhodného příslušenství. Kupříkladu pneumatiky, vaky, pouzdra či sedátka se vždy hodí.