×

Sporáky

Sporák patří mezi kuchyňské spotřebiče s nejdelším životním cyklem. Výběr toho optimálního vás bude těšit spoustu let, rozhodujte proto pečlivě – někdy nejde jen o rozdíly mezi plynovými hořáky a indukční varnou deskou. Náš článek Jak vybrat sporák vám určitě pomůže.

Ať už vaříte jen pro sebe nebo pro celou rodinu, bez pořádného vybavení to prostě nejde! Máte-li malou kuchyň nebo jen renovujete spotřebiče, pak je nejlepší volbou dobře vybavený sporák. Je jen na vás, zda sáhnete po sporáku elektrickém, plynovém či kombinovaném.

Elektřina hraje prim

Vaření na elektrickém sporáku je pohodlné, rychlé a bezpečné. Zatímco ještě nedávno byla indukce výsadou jen samostatných varných desek, dnes jsou indukční sporáky nedílnou součástí stále více domovů. A ono se není čemu divit, vždyť vaření pomocí indukce představuje nejrychlejší, nejefektivnější a nejbezpečnější způsob tepelné přípravy, protože je zde teplo generováno přímo uvnitř hrnce či pánve. Doba přivedení vody k varu se rovná rychlovarné konvici, reakce na změnu výkonu je téměř okamžitá a když už se něco přihodí, díky nízkému zbytkovému teplu je čištění varné desky hračkou. Indukční sporáky jsou dostupné o šířce 50 i 60 cm, v bílém i nerezovém provedení.

Levnější alternativu představují sporáky sklokeramické. K jejich hlavním benefitům patří zcela hladký povrch sklokeramické varné desky, rovnoměrná distribuce tepla a možnost použití jakéhokoli nádobí. Jestliže nejste zastánci sklokeramických či jiných modernějších sporáků, pak vsaďte na dobře známou klasiku v podobě sporáku s litinovými plotnami. V každém případě se můžete těšit na praktickou troubu o objemu až 80 l, v níž pohodlně upečete oběd pro celou rodinu. Manipulaci s plechy usnadňují bezpečnostní drátěné závěsy, zárukou maximálního komfortu jsou teleskopické výsuvy.

Pro snazší údržbu jsou některé trouby opatřeny hladkým smaltem, u pokročilejších modelů i katalytickými samočisticími vložkami. Nejjednodušší cestou je program vodního / parního čištění, u nějž stačí nalít na plech, popř. na dno trouby trochu vody. Vzniklá pára uvolní zaschlé nečistoty, které stačí zlehka utřít vlhkým hadříkem. K nejznámějším výrobcům elektrických sporáků patří AEG, Electrolux, Gorenje či Mora.

Vaření na plynu je radost

Vaření na plynu je nesmírně populární nejen mezi běžnými kuchaři, ale taktéž mezi profesionály, zejména díky rovnoměrné distribuci tepla a přesné kontrole plamene. Není proto problém pomalu rozpouštět čokoládu, ani zprudka osmažit zeleninu. Plynový sporák si možná pamatujete od své babičky, ty dnešní jsou však mnohem pohodlnější a bezpečnější. Přesto jsou jasnými vládci většiny kuchyní sporáky kombinované, které v sobě snoubí rychlost a preciznost plynové varné desky a spolehlivost s multifunkčností elektrické trouby, to vše zabalené do bílého či nerezového hávu.

Jsou k mání jak v tradičních šířkách 50, popř. 60 cm, tak s nadstandardní šířkou 90 cm, takže se neztratí ani v těch nejpočetnějších domácnostech. Můžete si být jisti i plně vybavenou horkovzdušnou troubou s grilem, vybavenější modely se mohou pochlubit i teleskopickými výsuvy pro snadnou a bezpečnou manipulaci s plechy. Kromě nám všem dobře známé české značky Mora nabízíme i kombinované sporáky Amica, Beko, Electrolux, Gorenje nebo Indesit.

Máte-li svou domácnost ve venkovském, rustikálním stylu, pak si prohlédněte nabídku retro sporáků. Samozřejmostí je i bohatá nabídka příslušenství.