×

Žárovky a osvětlení

Žárovky, lampičky, LED pásky či noční světla… Možností, jak si zútulnit domov, je celá řada. S chytrou žárovkou navíc můžete měnit i barvu a jas pomocí hlasového ovládání. Víte, jakou žárovku vybrat? Přečtěte si náš článek Jak vybrat žárovku a budete mít hned jasno.

Kvalitní osvětlení do exteriéru i interiéru

Dostatek kvalitního světla je nezbytný předpoklad pro správné fungování našeho organismu. Světlo je totiž naším celodenním průvodcem – počínaje ranním vstáváním za svitu vycházejícího slunce či tlumeného osvětlení, až po večerní rozjímání nad otevřenou knížkou za doprovodu příjemného světla čtecí lampičky. Jako venkovní osvětlení preferujeme různá nástěnná svítidla, světla s čidlem, solární svítidla na zahradu či venkovní LED osvětlení. Klíčovým parametrem je světelný výkon, který u těch nejlepších svítidel překračuje 1 000 lumenů, takže dokonale nasvítí celou příjezdovou cestu i vaši zahradu. Mnohem pestřejší je nabídka osvětlení interiérového zahrnující např. lustry, stropní, nástěnná, bodová či vestavná svítidla. Nechybí ani stolní a stojací lampy.

To správné světlo pro každou místnost

Osvětlení vybírejte dle místnosti, v níž jej budete používat. Do obýváku jsou jako stvořené závěsné lustry, popř. stropní či vestavná svítidla, stejně jako LED pásky, případně stojací lampy, ideálně s teplejšími odstíny a teplotou barev kolem 3 000 K. Do dětského pokoje nejlépe padnou rozmanité lampičky, nástěnná a bodová svítidla. Vaše ratolesti ocení i neonová světla, ti nejmenší pak také noční světla, ideálně v odstínu teplé bílé.

Do kuchyně a nad jídelní stůl doporučujeme stropní svítidla, bodová světla i závěsné lustry vyzařující neutrální bílé světlo. V koupelně oceníte taktéž bodová světla, stejně jako svítidla stropní, podhledová, nebo nástěnná vhodná nad zrcadlo, taktéž v neutrální bílé a s vysokým světelným výkonem přes 2 000 lm, abyste při líčení či holení na vše skvěle viděli. Do ložnice se skvěle hodí nejen stropní či nástěnná svítidla, závěsné lustry, ale také stolní lampička a stojací lampa svítící pohodovým teplým světlem. Naopak do dílny a garáže potřebujete studené bílé světlo. Více se dočtete v našem článku Jak vybrat správnou teplotu světla do místnosti.

Není nad LED osvětlení

Vybíráte ideální světla do vašeho domu či bytu? Pak vsaďte na LED osvětlení – ať už v podobě LED žárovky, stropního svítidla nebo lustru. Můžete se těšit jak na úsporný provoz, tak na příjemné teplé světlo, které u vás doma vykouzlí pohodovou atmosféru. Totéž platí o LED lampičkách a stojacích lampách. Opomenout nelze ani flexibilní LED pásky. Jejich umístění se meze nekladou, užitečné rady a tipy najdete v našem článku Jak zapojit LED pásek.

Budiž světlo!

Věděli jste, že i světla v domě můžete ovládat pomocí smartphonu nebo dokonce svým hlasem? Díky chytrému osvětlení můžete jednotlivá světla nejen rozsvěcet či zhasínat, ale také měnit jejich intenzitu a barvy nebo programovat různé scény. Bezesporu nejznámější platformu představuje Philips Hue obsahující vše od žárovek, LED pásků, lampiček a stojacích lamp až po nástěnná, bodová a vestavná svítidla. Alternativu představuje osvětlení Tuya SmartHome. Majitelé iPhonů a dalších Apple produktů sáhnou po osvětlení kompatibilním s platformou Apple HomeKit. A pokud chcete osvětlení v domě ovládat pouze hlasovými pokyny, pak si pořiďte svítidla kompatibilní s hlasovými asistenty Google Home, případně Amazon Alexa.

Pořádná žárovka je základ

Bez žárovky to prostě nejde! Záleží jen na vás, zda sáhnete po halogenové, úsporné nebo LED žárovce. S vhodným výběrem vám pomůže náš článek Jak vybrat žárovku.