Žárovky a osvětlení

Ve tmě nevidíme, to se nedá svítit. Nejpoužívanějším zdrojem světla jsou žárovky a zářivky. Existuje obrovské množství závitů, teplot barev i technologií. Věděli byste, jestli do ložnice patří světlo teplé, či chladné? A za jak dlouho se vrátí náklady vynaložené na LED žárovku? Proč se udává tzv. CRI index? Po přečtení článku Jak vybrat žárovku dokážete koupit žárovku i z domova.

Bytové osvětlení je nedílnou součástí každého obydlí. Stropní lustr, bodové osvětlení i lampičky potřebují něčím svítit. Tím něčím jsou právě žárovky.

Je potřeba však vybrat ty správné. Lustry většinou používají objímky E27 nebo E14, v případě více-žárovkových lustrů se často setkáte i se závitem GU10, GU5.3 a GU9, které se používají i v bodovém osvětlení či stropních podhledech.  Specialitou stolních lampiček pak je rozměr G4. Existují však i jiné patice: G5, R7s nebo G13. Speciální kategorií jsou pak LED pásky.

Nejvýznamnějšími výrobci jsou Techlamp, Philips, OSRAM, McLED, Xavax nebo Solight.

Podle typu objímky žárovky se liší i používané napětí: E27, E14 a GU10 a 9 jsou napájeny 230 V, GU5.3 a 4 pak napětím 12 V.

Pokud budete znát rozměry objímky, do které žárovku nainstalujete, můžete řešit typ žárovky. Postupně se opouští od klasické žárovky, která se kvůli limitům na ekologický provoz nazývá i topné těleso, přesto se stále prodávají. Oblíbenější jsou proto halogenové žárovky, které jsou efektivnější, protože mají až o 30 % menší příkon. Nejúspornější žárovky jsou však LED žárovky s dlouhou životností a okamžitým náběhem na svůj plný výkon.

LED žárovky i halogenové žárovky mají špičkové barevné podání světla. Přesto je třeba rozdělovat, zda si vyberete příjemné osvětlení žlutým světlem nebo zvolíte teplý bílý svit (2700 – 3400 K), nebo pro neutrální ladění zvolíte neutrální bílou (3200 – 5000 K), nebo do pracovního prostřední chladnou bílou (5000 – 7500 K).

Pro pracovní svícení jsou oblíbené kompaktní zářivky, též nazývané úsporné zářivky nebo úsporky. Vyznačují se pomalým náběhem, ale i dlouhou životností oproti běžné žárovce.

Mnoho dotazů směřuje na příkon žárovek. Zatímco klasická žárovka pracuje se 60 W, halogenová žárovka září stejně při 50 W, úsporná žárovka při 14 W a LED žárovka dokonce při 8 W – světelný tok je ve všech případech stejný. Z toho vyplývá, že pokud chcete ušetřit, zvažte levné LED žárovky – vyplatí se v obývacím i dětském pokoji, předsíni a patří i do kuchyně.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů