×

Jak zapojit pračku a sušičku?

03.10.2022

Plánujete nákup nové pračky či sušičky a nejste si jistí, jak postupovat při jejich instalaci? Stačí se držet důležitých zásad, rad a pokynů uvedených v tomto článku a celý proces uvedení do provozu zvládnete „levou zadní“.

jak zapojit pračku a sušičku

O čem se dočtete:

Před instalací

Jak zapojit pračku

Jak zapojit sušičku

 

Nové bydlení s sebou přináší i spoustu zařizování včetně zapojování nejrůznějších spotřebičů. Kupříkladu takové uvedení nové pračky do provozu se může jevit jako velký problém. Pokud se však budete držet našich tipů, zapojení pračky a sušičky pro vás bude doslova hračkou.

Co je dobré udělat před instalací?

Jak se říká, kvalitní příprava je základ! Než vám nová pračka či sušička dorazí, je vhodné mít již vše předem připravené. Jestli pouze měníte starý spotřebič za nový, pak tuto část s klidem přeskočte, v opačném případě dejte pozor na splnění následujících tří podmínek:


Nepodceňte výběr místa

Aby vám vaše nová pračka co nejdéle sloužila, a ještě k tomu byla vždy tichá a maximálně stabilní, je nutné pro ni zvolit co nejlepší místo – ideálně rovnou a tvrdou podlahu. Samozřejmě by mělo jít o prostor, kde v průběhu celého roku nemůže teplota klesnout pod bod mrazu, takže půjde o místnost uvnitř domu, nejčastěji o koupelnu, samostatnou prádelnu či kuchyň. Do malých prostor jsou vhodné úzké či vrchem plněné pračky. Pozor však na prostor nad nimi, kde se často nacházejí nejrůznější poličky, skříňky či ohřívače vody. Vrchem plněnou pračku stěží otevřete, u předem plněné pak přijdete o možnost umístit na ni sušičku.

jak zapojit pračku a sušičku

S výběrem té nejlepší pračky vám pomůže náš článek Jak vybrat pračku.


Zajištěný přívod vody a připojení na odpad

Dřív, než začnete se samotnou instalací, je dobré již mít připravený přívod vody a rozhodnuto o způsobu jejího vypouštění (kdo by chtěl vypouštět vodu na podlahu či do kbelíku). Máte-li v koupelně či kuchyni potrubí s přímým přístupem k odpadu, pak máte vyhráno. Dobré je rovněž připojit hadici k sifonu vany nebo umyvadla.


Elektřina je základ

Elektrická zásuvka by měla být vždy dobře přístupná, aby bylo možné pračku či sušičku kdykoli vypnout. Na prodlužovačku rovnou zapomeňte, protože byste pravděpodobně vyhodili pojistky, v horším případě by mohlo dojít k poškození pračky. Tento spotřebič totiž vyžaduje samostatný přívod elektřiny a vlastní jistič (16 A), který však může sdílet se sušičkou.

jak zapojit pračku

Instalace pračky krok za krokem

Pokud jste splnili výše uvedené kroky a novou pračku již máte doma, pak nezbývá než se dát do práce. Když se budete držet níže uvedených rad a pokynů, pak se není čeho bát a celou instalaci zvládnete během několika málo minut.


Rozbalení a prvotní kontrola

První, co vás po doručení nové pračky čeká, je její rozbalení. Jelikož je obvykle velice těžká, nikdy ji nevybalujte sami. Začněte postupným odnímáním bočních stěn a svrchní části, během rozbalování si přitom všímejte, zda není pračka nikde poškozená. Pokud objevíte známky nějakého poškození, v žádném případě ji nezapojujte, zabalte ji do původního stavu a postupujte dle reklamačního řádu. Po kompletním rozbalení vám spotřebič zůstane na vyvýšeném podstavci, ze kterého jej pohodlně sejmete.

Obalové materiály v žádném případě nevyhazujte do směsného komunálního odpadu. Při odstraňování lepicích materiálů pozor na servisní štítek, který musí zůstat vždy na svém místě, tj. v kulatém rámu dvířek, případně na zadní stěně.

jak zapojit pračku

Demontáž přepravních pojistek

Pračky bývají z důvodu ochrany během přepravy opatřeny nejrůznějšími šrouby či polystyrenem. Jejich podrobný seznam naleznete v návodu k obsluze, který je nutné si bezpodmínečně přečíst před započetím samotné instalace. Jednotlivé aretační šrouby a ochranné prvky postupně vyjměte, vystačíte si pouze s plochým klíčem a trochou trpělivosti, do vzniklých otvorů pak stačí nacvaknout dodávané záslepky.

Všechny aretační šrouby i ochranné přepravní prvky si raději ponechte pro případ stěhování či prodeje. Jak postupovat při odpojení pračky se dozvíte v našem článku Jak odpojit pračku a sušičku.

Pračku s neodstraněnými přepravními prvky v žádném případě nezapínejte, kromě poškození samotného spotřebiče by vám reálně hrozila i újma na okolním nábytku – „rodeo“ starého modelu pračky Tatramatky je proti tomu „slabý odvar“!

jak zapojit pračku

TIP: Pokud pračku po vybalení ponecháte na původním podstavci, nebudete se k ní muset tolik ohýbat, takže vám práce půjde mnohem lépe od ruky.

Připojení k přívodu vody

Součástí balení je i napouštěcí hadice obvykle s černým těsněním. Jeden její konec připojte k zadní stěně pračky, druhý přišroubujte k přívodu vody. Pokud je příliš krátká a k přívodu nedosáhne, pořiďte si delší. Nastavování hadice se nedoporučuje kvůli většímu opotřebení a hrozícímu úniku vody. Pro maximální bezpečnost doporučujeme hadice s tzv. Aquastopem, jejichž ventily v případě úniku vody zastaví její přívod, a tím zamezí vyplavení. Většina praček je má již v základní výbavě, u levnějších modelů je nutné je dokoupit.


Připojení na odpad

Dalším krokem je připojení k již předem připravenému odpadu. Pokud má vaše koupelna odtokové potrubí, stačí do něj hadici zapojit a máte vystaráno. V opačném případě ji můžete vložit do plastového kolena a zavěsit přes okraj vany nebo umyvadla, což však není ani estetické, ani bezpečné. Mnohem praktičtější a elegantnější je mít odpad zavedený do sifonu vany, dřezu či umyvadla. Pak vám stačí hadici pouze zasunout a zajistit hadicovou sponou a svorkami, aby správně držela.

jak zapojit pračku

Zapojte pračku do zásuvky a proveďte testovací cyklus

Na závěr ještě jednou pro jistotu zkontrolujte, zda je pračka opravdu v rovině, případně ji vyrovnejte pomocí nastavitelných nožiček. Nyní ji již zbývá pouze připojit do standardní zásuvky s napětím 230 V a vlastním 16A jističem. Jak bylo zdůrazněno výše, na prodlužovačku zapomeňte. Po zapojení do zásuvky většina výrobců doporučuje provést tzv. testovací praní bez prádla, kterým prověříte správnost zapojení a těsnost jednotlivých ventilů. Zároveň z pračky odstraníte případné zbytky vody z výstupní kontroly a nevábný odér z výroby.

Jak zapojit sušičku?

Pokud si pořizujete sušičku do domácnosti, sáhnete nejspíše po kondenzační variantě, která na rozdíl od té odvětrávací nevyžaduje žádné stavební úpravy a není ji ani nutné připojovat k odpadu. I zde je ale dobré držet se při instalaci několika zásad, aby vám přístroj vydržel co nejdéle a jeho provoz byl vždy bezproblémový. S výběrem té pravé sušičky vám poradí náš článek Jak vybrat sušičku prádla.

jak zapojit sušičku

Dostatek prostoru

Při instalaci sušičky myslete na dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem spotřebiče. Doporučuje se ponechat mezi její zadní stěnou a zdí alespoň 10 cm volného prostoru.


Šetřete prostor umístěním sušičky na pračku

Potřebujete šetřit místo v bytě? Ideální volbou je set pračky a sušičky umístěný na sebe pomocí spojovacího mezikusu, kterým sušičku na pračce pevně zafixujete. Jeho instalace je snadná a rychlá, většina mezikusů navíc obsahuje i výsuv sloužící jako praktická polička k odkládání prádla.

mezikus

Pokud si pořizujete sušičku samostatně, s výběrem vhodného mezikusu vám poradí náš článek Jak vybrat vhodný mezikus pro pračku a sušičku. S výběrem setu pračky a sušičky vám pro změnu poradí článek Jak vybrat set pračky a sušičky.

Napojení sušičky na odpad

Máte sušičku umístěnou na pračce? Pak ji můžete spolu s ní připojit na odpad, stačí mít sadu na odvod kondenzátu, která je obvykle součástí balení, lze ji však i dokoupit. Nemusíte se bát, že by bylo nutné plánovat druhý odpad. Napojení tenké hadičky vyřešíte dvojitým kolínkem, které namontujete místo stávající přípojky na 1. závit. Dvojité kolínko umožňuje jednak současné napojení dvou spotřebičů k jednomu odpadu – může se jednat třeba i o pračku a myčku – současně zabraňuje zpětnému proudění vody do obou spotřebičů, neboť je vybaveno zpětnou klapkou.

Jakmile máte sušičku bezpečně umístěnou na pračce a připojenou k odpadu, již vám nic nebrání začít oba spotřebiče využívat zcela na maximum.

 

chci novou pračku

chci novou sušičku

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek