Chybové kódy myček Bosch
Myčky nádobí patří v dnešní době k neodmyslitelným pomocníkům téměř každé domácnosti. Myčky Bosch se vyznačují flexibilitou košů, skvělým systémem sušení či inteligentní aplikací Home Connect. I přes ... Celý článek
Vůně smažené ryby se rozléhá celou domácností a zdá se, jako by už pronikla i přes polštáře na sedačce. Je vám to povědomé? S výraznými výpary a zvýšenou vlhkostí při vaření si v kuchyni efektivně poradí odsávač par, známý jako digestoř. Jak vybrat digestoř, která pasuje do vaší kuchyně a splní všechna očekávání.
Kuchyně je místem s téměř největší koncentrací spotřebičů na metr čtvereční. Ani digestoře, jako účinné odsavače par, ve společnosti ostatních kuchyňských spotřebičů nezaostávají. Přestože má většina šedou barvu, nemusí být šedou myškou. Úlohu digestoře v kuchyni nezastoupí žádný jiný spotřebič. Proto si pojďme krok za krokem představit základní typy digestoří, způsoby odsávání či možnosti ovládání moderních odsávačů par a zajímavé vychytávky.
Správně zvolená digestoř zapadne do kuchyňské „skládačky“ podle vašich představ. Nemusíte dělat velké kompromisy. Nabídka digestoří je dostatečně široká, typově a tvarově rozmanitá, aby korespondovala s rozmanitými koncepty kuchyní. Hledáte komínový odsavač par, který bude poutat pozornost svou velikostí a provedením? Nebo dáte přednost vestavné digestoři, která sice není vidět, ale svou úlohu si splní na jedničku? Podle tvaru a umístění dělíme na DATART.cz digestoře do následujících kategorií.
Podvěsné digestoře představují tradiční řešení, které známe už desetiletí. Instalují se pod kuchyňskou skříňku umístěnou nad varnou plochou. Obyčejně je tato skříňka na výšku nižší a díky tomu zůstává dodržený rozestup mezi digestoří a varnou plochou /sporákem.
Jde o digestoře vhodné do menších, panelákových kuchyní, čemuž odpovídá jejich nižší sací výkon – průměrně od 170–330 m³/h. Nejsou náročné na prostor a všeobecně se řadí k nejlevnějším mezi ostatními typy.
Při realizaci kuchyně jsou zlatým standardem vestavné spotřebiče. Dodávají kuchyni eleganci, zachovají její linie a celkovou estetiku. Jinak to není ani v případě vestavných digestoří, které můžeme považovat za vylepšený předcházející typ. Po instalaci do závěsné kuchyňské skřínky je vidět jen tenký kovový pásek. Některé modely jsou plně zabudované a o jejich přítomnosti se návštěva dozví, až když je uvedete do chodu.
Navíc jsou některé vestavné digestoře výsuvné, čímž se zvětšuje odsávací plocha a spolu s ní účinnost. Jejich maximální sací výkon je průměrně vyšší, vhodný i pro středně velké prostory (kuchyně + obývací pokoj). Nejlepší vestavné digestoře dosahují sacího výkonu 650–850 m³/h!
Konstrukce komínových digestoří je přiznaná každým centimetrem. Nic z odsávače par se neskrývá pod kuchyňskou linkou, ani v ní. Digestoř tohoto typu je dominantním spotřebičem, který se instaluje přímo na stěnu. Najdete tu cenově dostupné komínové digestoře vhodné do menších kuchyní i exkluzivně a vysoce výkonné modely do otevřených denních prostor.
Právě mezi komínovými digestořemi máte šanci najít provedení, které věrně doplní styl vaší kuchyně. V kategorii totiž vládne velká rozmanitost – digestoře v retro vzhledu doplní elegantní a moderní modely ve vysokém lesku.
Moderní koncepty kuchyní neumisťují varnou zónu jen ke stěně. Pokud jste se rozhodli pro kuchyň s ostrůvkem, který je zároveň centrem vaření, potom potřebujete odsavač par, který se dá instalovat do prostoru. Digestoře do prostoru patří k nepřehlédnutelným esům. Nejenže dobře vypadají, překvapující je také jejich výkon.
Kvalitní digestoř jakéhokoliv typu je vybavena účinnými filtry a dokáže spolehlivě eliminovat nepříjemné aroma ze středně velkých až větších prostorů.
Jaký způsobem digestoř funguje? Kam jde pára při vaření a co se děje s mastnotou a aroma? Pokud máte zvolený ideální typ digestoře do vaší kuchyně, na řadě je zvážit co nejefektivnější způsob odsávání. Je u vás možné napojit digestoř na odtah komínu? Jaké řešení zvolit, pokud v kuchyni nemáte větrací potrubí a nechcete dělat výrazné stavební zásahy?
Digestoře se podle způsobu odsávání dělí na odtahové, recirkulační a kombinované (odtah + recirkulace).
Odtahová digestoř odvádí páru směrem ven z interiéru. Potřebuje napojení na větrací potrubí nebo komín. Průměr odtahového hrdla na digestoře by měl být totožný s průměrem ústí do komína. Vzdálenost potrubí by přitom měla být co nejkratší a nejméně komplikovaná. Délka potrubí nad 3 metry a přítomnost vícero kloubů snižuje účinnost odsávání a vyžaduje přidání doplňkového ventilátoru do odvětrávání.
Odtahová digestoř však spolu s aromaty odsává ze vzduchu i vzdušnou vlhkost, což je její zásadní výhodou. V kuchyni se při vaření nebude zvyšovat vlhkost a vyhnete se tvorbě plísní a rosení.
Recirkulační digestoř odsávaný vzduch recirkuluje – to znamená, že ho vrací zpět do prostředí, bez odtahu směrem ven. Nevyžaduje žádné dodatečné stavební zásahy, jen kvalitně provedenou instalaci.
Její součástí je systém účinných filtrů, který ze vzduchu odstraní mastnotu a pohltí pachy (přítomný je nejčastější kovový filtr, textilní tukový filtr, uhlíkový filtr).
Vzduch se do kuchyně vrací očištěný, nezbavený vlhkosti. Přesto je tento typ digestoří velmi populární, hlavně pro jednoduchost instalace a dosáhnutí požadované eliminace pachů a mastnoty.
Při zanesení filtrů jsou však tyto digestoře o něco hlučnější. Dobrou zprávou je, že na trhu najdete i modely, které vás na výměnu/vyčištění filtrů upozorní světelnou signalizací.
Pokud se při svém výběru a budoucích rozhodnutích nechcete omezovat, sáhněte po odsavači par, který nabízí oba typy odtahu – odtah do komína i recirkulaci. Je potom už jen na vás, které řešení upřednostníte.
Náš tip: Při výběru digestoře nepodceňte dostupnost a cenu doplňkového příslušenství. U recirkulačních digestoří se čas od času nevyhnete koupi tukových či uhlíkových filtrů. Kovové filtry jsou jednoduše omyvatelné.
Blížíme se k třetí a neméně důležité fázi – výběru digestoře. Digestoř, která má sloužit k vaší spokojenosti, musí disponovat dostatečným sacím výkonem, aby dokázala efektivně z prostoru kuchyně vzduch odsávat. Vzduchový výkon nebo sací výkon je uváděn v metrech kubických za hodinu. Za hodinu by měla přitom digestoř zvládnout vyměnit vzduch aspoň 10×.
Náš tip: Doporučuje se počítat s jistou rezervou a radši zvolit ještě o něco výkonnější digestoř, především pokud při vaření zůstávají dveře do ostatních částí domu otevřené. Sací výkon na digestořích je běžně rozdělen do několika rychlostních stupňů, například 3 stupně – nízký, střední a maximální sací výkon, což vám umožňuje regulovat výkon odsávání podle potřeby.
Ještě do nedávna platilo, že šířka digestoře by měla být stejná jako šířka sporáku nebo varné desky. U podvěsných digestoří a vestavných digestoří je to praktické řešení, vzhledem k celkovému uspořádání kuchyně. Většina těchto digestoří proto disponuje šířkou přibližně 60 cm.
U komínů a ostrůvkových odsávačů par se však můžete střetnout i z užšími, nebo naopak výrazně širšími digestořemi.
V naší nabídce najdete digestoře rozdělené podle šířky do následujících kategorií: digestoře do 50 cm, digestoře od 51–60 cm, digestoře od 61–70 cm, digestoře od 71–81 cm, digestoře od 81–90 cm, digestoře nad 90 cm.
Hlučnost některých digestoří může už po několika minutách obtěžovat, proto byste tento parametr neměli přehlížet. V uzavřené kuchyni hlučnější digestoř překáží méně, avšak ve spojeném prostoru s obývacím pokojem může být její používání nepříjemné. Dobrou volbou jsou digestoře s hlučností nižší než 60 dB. Hlučnost vyšší než 72 dB je možné přirovnat hluku jako při odstřeďování pračky.
Odsávač par šikovně vyřešil i jednu úlohu navíc. Má zabudované osvětlení a přímo vám posvítí do hrnců, ve kterých vaříte. V levnějších digestořích jsou přítomné halogenové žárovky, lepší vybavené modely už dostaly úsporné LEDky s delší životností.
Odsávače par nezaostávají za moderními kuchyňskými spotřebiči. Svědčí o tom jejich zajímavá technologická a funkční výbava. Co například nabízejí?
Jaké další spotřebiče můžete s pomocí Home Connect propojit a mnohem více se dočtete v našem článku.