×

Jak vybrat digestoř? Zvolte správně typ a výkon

01.03.2022

Vůně smažené ryby se rozléhá celou domácností a zdá se, jako by už pronikla i přes polštáře na sedačce. Je vám to povědomé? S výraznými výpary a zvýšenou vlhkostí při vaření si v kuchyni efektivně poradí odsávač par, známý jako digestoř. Jak vybrat digestoř, která pasuje do vaší kuchyně a splní všechna očekávání.

Digestoř

O čem se dočtete:

Kuchyně je místem s téměř největší koncentrací spotřebičů na metr čtvereční. Ani digestoře, jako účinné odsavače par, ve společnosti ostatních kuchyňských spotřebičů nezaostávají. Přestože má většina šedou barvu, nemusí být šedou myškou. Úlohu digestoře v kuchyni nezastoupí žádný jiný spotřebič. Proto si pojďme krok za krokem představit základní typy digestoří, způsoby odsávání či možnosti ovládání moderních odsávačů par a zajímavé vychytávky.

Digestoř

Typy digestoří podle tvaru a umístění

Správně zvolená digestoř zapadne do kuchyňské „skládačky“ podle vašich představ. Nemusíte dělat velké kompromisy. Nabídka digestoří je dostatečně široká, typově a tvarově rozmanitá, aby korespondovala s rozmanitými koncepty kuchyní. Hledáte komínový odsavač par, který bude poutat pozornost svou velikostí a provedením? Nebo dáte přednost vestavné digestoři, která sice není vidět, ale svou úlohu si splní na jedničku? Podle tvaru a umístění dělíme na DATART.cz digestoře do následujících kategorií.

Podvesní digestoř


Podvěsné digestoře

Podvěsné digestoře představují tradiční řešení, které známe už desetiletí. Instalují se pod kuchyňskou skříňku umístěnou nad varnou plochou. Obyčejně je tato skříňka na výšku nižší a díky tomu zůstává dodržený rozestup mezi digestoří a varnou plochou /sporákem.

Jde o digestoře vhodné do menších, panelákových kuchyní, čemuž odpovídá jejich nižší sací výkon – průměrně od 170–330 m³/h. Nejsou náročné na prostor a všeobecně se řadí k nejlevnějším mezi ostatními typy.

Podvesní digestoř

Vestavné digestoře

Při realizaci kuchyně jsou zlatým standardem vestavné spotřebiče. Dodávají kuchyni eleganci, zachovají její linie a celkovou estetiku. Jinak to není ani v případě vestavných digestoří, které můžeme považovat za vylepšený předcházející typ. Po instalaci do závěsné kuchyňské skřínky je vidět jen tenký kovový pásek. Některé modely jsou plně zabudované a o jejich přítomnosti se návštěva dozví, až když je uvedete do chodu.

Navíc jsou některé vestavné digestoře výsuvné, čímž se zvětšuje odsávací plocha a spolu s ní účinnost. Jejich maximální sací výkon je průměrně vyšší, vhodný i pro středně velké prostory (kuchyně + obývací pokoj). Nejlepší vestavné digestoře dosahují sacího výkonu 650–850 m³/h!

Digestoř

Komínové digestoře

Konstrukce komínových digestoří je přiznaná každým centimetrem. Nic z odsávače par se neskrývá pod kuchyňskou linkou, ani v ní. Digestoř tohoto typu je dominantním spotřebičem, který se instaluje přímo na stěnu. Najdete tu cenově dostupné komínové digestoře vhodné do menších kuchyní i exkluzivně a vysoce výkonné modely do otevřených denních prostor.

Právě mezi komínovými digestořemi máte šanci najít provedení, které věrně doplní styl vaší kuchyně. V kategorii totiž vládne velká rozmanitost – digestoře v retro vzhledu doplní elegantní a moderní modely ve vysokém lesku.

Retro digestoř

Digestoře do prostoru

Moderní koncepty kuchyní neumisťují varnou zónu jen ke stěně. Pokud jste se rozhodli pro kuchyň s ostrůvkem, který je zároveň centrem vaření, potom potřebujete odsavač par, který se dá instalovat do prostoru. Digestoře do prostoru patří k nepřehlédnutelným esům. Nejenže dobře vypadají, překvapující je také jejich výkon.

Kvalitní digestoř jakéhokoliv typu je vybavena účinnými filtry a dokáže spolehlivě eliminovat nepříjemné aroma ze středně velkých až větších prostorů.

Digestoř

Netypické varianty digestoří

 1. Slyšeli jste už o stropních digestořích? Tyto mimořádně výkonné odsavače par se instalují přímo do stropního podhledu nad varnou zónu. Jsou určeny především do otevřeného prostoru kuchyně a obývacího pokoje. Zaujmou moderním zpracováním a lákadlem je též přítomnost LED osvětlení, které podle potřeby osvítí celý ostrůvek varnou zónou.
 2. Další možností jsou i výsuvné digestoře zabudované v pracovní desce, které jsou ukryté za varnou plochou nebo vedle ní. Digestoř se vysune z vestavné kazety a uvede do chodu na váš pokyn.
 3. Zajímavostí jsou luxusní indukční varné desky s integrovaným odsáváním (spotřebič 2 v 1). Důmyslný systém odtahu se postará o okamžité odsátí automaticky během vaření. Výpary nedostanou šanci šířit se prostředím.

Výsuvní digestoř

Základní způsoby odsávání vs. očekáváný výsledek

Jaký způsobem digestoř funguje? Kam jde pára při vaření a co se děje s mastnotou a aroma? Pokud máte zvolený ideální typ digestoře do vaší kuchyně, na řadě je zvážit co nejefektivnější způsob odsávání. Je u vás možné napojit digestoř na odtah komínu? Jaké řešení zvolit, pokud v kuchyni nemáte větrací potrubí a nechcete dělat výrazné stavební zásahy?

Digestoře se podle způsobu odsávání dělí na odtahové, recirkulační a kombinované (odtah + recirkulace).

Odtahová digestoř

Odtahová digestoř odvádí páru směrem ven z interiéru. Potřebuje napojení na větrací potrubí nebo komín. Průměr odtahového hrdla na digestoře by měl být totožný s průměrem ústí do komína. Vzdálenost potrubí by přitom měla být co nejkratší a nejméně komplikovaná. Délka potrubí nad 3 metry a přítomnost vícero kloubů snižuje účinnost odsávání a vyžaduje přidání doplňkového ventilátoru do odvětrávání.

Odtahová digestoř však spolu s aromaty odsává ze vzduchu i vzdušnou vlhkost, což je její zásadní výhodou. V kuchyni se při vaření nebude zvyšovat vlhkost a vyhnete se tvorbě plísní a rosení.

Digestoř

Recirkulační digestoř

Recirkulační digestoř odsávaný vzduch recirkuluje – to znamená, že ho vrací zpět do prostředí, bez odtahu směrem ven. Nevyžaduje žádné dodatečné stavební zásahy, jen kvalitně provedenou instalaci.

Její součástí je systém účinných filtrů, který ze vzduchu odstraní mastnotu a pohltí pachy (přítomný je nejčastější kovový filtr, textilní tukový filtr, uhlíkový filtr).

Vzduch se do kuchyně vrací očištěný, nezbavený vlhkosti. Přesto je tento typ digestoří velmi populární, hlavně pro jednoduchost instalace a dosáhnutí požadované eliminace pachů a mastnoty.

Při zanesení filtrů jsou však tyto digestoře o něco hlučnější. Dobrou zprávou je, že na trhu najdete i modely, které vás na výměnu/vyčištění filtrů upozorní světelnou signalizací.

Komívé digestoře

Kombinovaná digestoř

Pokud se při svém výběru a budoucích rozhodnutích nechcete omezovat, sáhněte po odsavači par, který nabízí oba typy odtahuodtah do komína i recirkulaci. Je potom už jen na vás, které řešení upřednostníte.

Náš tip: Při výběru digestoře nepodceňte dostupnost a cenu doplňkového příslušenství. U recirkulačních digestoří se čas od času nevyhnete koupi tukových či uhlíkových filtrů. Kovové filtry jsou jednoduše omyvatelné.

Výkon digestoře podle velikosti kuchyně

Blížíme se k třetí a neméně důležité fázi – výběru digestoře. Digestoř, která má sloužit k vaší spokojenosti, musí disponovat dostatečným sacím výkonem, aby dokázala efektivně z prostoru kuchyně vzduch odsávat. Vzduchový výkon nebo sací výkon je uváděn v metrech kubických za hodinu. Za hodinu by měla přitom digestoř zvládnout vyměnit vzduch aspoň 10×.


Jak se dopracovat k optimální hodnotě sacího výkonu pro vaši kuchyň?

 1. krok: Zjistěte orientační objem vzduchu v kuchyni vynásobením plochy podlahy s výškou stropu (v metrech). Pokud jde o spojený prostor obýváku a kuchyně, spočítejte celý objem. Pro kuchyni s plochou 4 × 3 m a výškou stropu 2,8 m je pak výsledný objem vzduchu 33,6 m³.
 2. krok: Vypočítaný objem vzduchu vynásobte číslem 10. V našem případě 33,6 × 10 = 336 m³.
 3. krok: Podle výsledku budete přesněji vědět, jakého minimálního sací výkonu by měla vaše nová digestoř dosáhnout. Kuchyň z ukázkového příkladu potřebuje digestoř se sacím výkonem aspoň 336 m³/h.

Digestoř

Náš tip: Doporučuje se počítat s jistou rezervou a radši zvolit ještě o něco výkonnější digestoř, především pokud při vaření zůstávají dveře do ostatních částí domu otevřené. Sací výkon na digestořích je běžně rozdělen do několika rychlostních stupňů, například 3 stupně – nízký, střední a maximální sací výkon, což vám umožňuje regulovat výkon odsávání podle potřeby.

Další důležité parametry

Šířka digestoře

Ještě do nedávna platilo, že šířka digestoře by měla být stejná jako šířka sporáku nebo varné desky. U podvěsných digestoří a vestavných digestoří je to praktické řešení, vzhledem k celkovému uspořádání kuchyně. Většina těchto digestoří proto disponuje šířkou přibližně 60 cm.

U komínů a ostrůvkových odsávačů par se však můžete střetnout i z užšími, nebo naopak výrazně širšími digestořemi.

V naší nabídce najdete digestoře rozdělené podle šířky do následujících kategorií: digestoře do 50 cm, digestoře od 51–60 cm, digestoře od 61–70 cm, digestoře od 71–81 cm, digestoře od 81–90 cm, digestoře nad 90 cm.

Výsuvní digestoř

Typy filtrů

 • Ze spodní části digestoře je viditelný kovový tukový filtr (jemná mřížka). Jde o trvalý filtr, který stačí odmastit v teplé vodě se saponátem a poslouží roky v dobrém stavu.
 • V digestoři může být dále přítomný textilní tukový filtr, který zachytává drobnější částice mastnoty. Jeho součástí bývá praktický indikátor výměny. Filtr vydrží několik měsíců, v závislosti na intenzitě vaření.
 • Na pohlcování pachů je určený uhlíkový filtr, jehož výdrž je průměrně půl roku. Existují i uhlíkové filtry, které se dají vypéct v troubě. Jsou sice dražší, ale můžete je použít opakovaně. Zkontrolujte si však, zda jsou vhodné i pro vaší digestoř.
 • K dispozici jsou také filtry kombinované – pohlcují pach a mastnotu zároveň.

Digestoř

Hlučnost digestoře

Hlučnost některých digestoří může už po několika minutách obtěžovat, proto byste tento parametr neměli přehlížet. V uzavřené kuchyni hlučnější digestoř překáží méně, avšak ve spojeném prostoru s obývacím pokojem může být její používání nepříjemné. Dobrou volbou jsou digestoře s hlučností nižší než 60 dB. Hlučnost vyšší než 72 dB je možné přirovnat hluku jako při odstřeďování pračky.


Osvětlení digestoře

Odsávač par šikovně vyřešil i jednu úlohu navíc. Má zabudované osvětlení a přímo vám posvítí do hrnců, ve kterých vaříte. V levnějších digestořích jsou přítomné halogenové žárovky, lepší vybavené modely už dostaly úsporné LEDky s delší životností.

Speciální funkce

Odsávače par nezaostávají za moderními kuchyňskými spotřebiči. Svědčí o tom jejich zajímavá technologická a funkční výbava. Co například nabízejí?

 • Dotykové ovládání – je moderní a působí elegantně. Narozdíl od vystouplých mechanických tlačítek, posuvných prvků a otočných knoflíků je méně náročné na čištění.
 • Ovládání přes Wi-Fi / Dálkové ovládání – Digestoře s integrovanou Wi-Fi můžete přes určenou aplikaci ovládat telefonem. Některé modely mají ve výbavě dálkové ovládání – digestoř vypnete nebo zapnete z pohodlí křesla.
 • Automatické odsávání – Digestoř dokáže detekovat zbylé množství par ve svém okolí a automaticky se uvede do chodu. 

Ovládaní digestoř

 • Automatická regulace odsávání – Kromě toho, že se odsávač par automaticky zapne, umí sací výkon regulovat podle potřeby.
 • Hob2Hood funkce – Výbava, která je typická pro digestoře značek AEG a Electrolux. Varná deska a digestoř stejné značky vybavené funkcí Hob2Hood (tudíž „z varné desky do digestoře“) jsou bezdrátově propojené. Digestoř pracuje podle výkonu, který je nastavený na varné desce.
 • Home Connect – Odsavače páry značky Bosch můžete ovládat pomocí svého chytrého telefonu, a to právě díky aplikaci Home Connect. Navíc je můžete přes Wi-Fi propojit i s varnou deskou.

Jaké další spotřebiče můžete s pomocí Home Connect propojit a mnohem více se dočtete v našem článku.

 • Časovač – Umožňuje nastavit čas vypnutí digestoře.
 • Indikátor znečištěného filtru – Upozorňuje na znečištění tukového nebo uhlíkového filtru.
 • Doběhový mechanismus – Několik minut po vypnutí pracuje digestoř v režimu doběhu, aby z potrubí odsála všechny pachy a vlhkost, která by tu mohla jinak zkondenzovat.
   

CHCI NOVOU DIGESTOŘ

Další aktuality

Jak na údržbu pračky LG

Jak na údržbu pračky LG

Svěřit své prádlo pračce LG je rozhodně dobrý nápad. Vypere ho šetrně a důkladně a navrch z něho odstraní až 99,9 % alergenů. Nicméně, aby pračka odváděla stoprocentní výkon co nejdéle, je potřeba se ...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Recenze: Kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco EA897B10 – Káva se silou Quattro Force

Prosím, přijměte mé pozvání na kávu! Kávové speciality naservíruje kávovar Espresso KRUPS Evidence Eco. Barista, který kávu připraví automaticky, podle vašich oblíbených chutí, a navíc respektuje i př...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek