×

Jak vybrat žehličku?

25.09.2021

Žehlení nepatří mezi ty oblíbené a vyhledávané domácí práce, nicméně čas od času se tomu nevyhne nikdo z nás. Abychom si tuto činnost pokud možno co nejvíce usnadnili, je třeba mít kvalitní vybavení, se kterým to půjde snadno a bez problémů. Proto je dobré si na pomoc přizvat žehličku, která prádlo krásně změkčí, odstraní bakterie a vyhladí nerovnosti. Ale jakou?

Jak vybrat žehličku

Žehlení s párou nebo bez páry?

Základem rychle a dokonale vyžehleného prádla je nákup správné a kvalitní žehličky, proto jejímu výběru věnujte čas. Krásný design, který vás zaujme na první pohled, není to nejdůležitější. Především je třeba zohlednit, jaké množství prádla žehlíte a hlavně jak často, a na základě toho poté vybrat z různých druhů žehliček ten vhodný model, který bude vaší domácnosti vyhovovat.

Na trhu naleznete nepřeberné množství žehliček, ale my si je rozdělíme do tří základních kategorií v závislosti od použití páry: žehličky suchénapařovací nebo v poslední době tolik oblíbené parní generátory. Sami se rozhodněte, jakému typu dáte přednost, se kterým modelem se vám bude nejlépe manipulovat, a díky kterému se budete na žehlení dokonce i těšit. Připravili jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, co vám při výběru nového pomocníka pomůže.

Suché žehlenie

 

naparovaci_zehlicka

 

parni_generator_2

 

Nenechte se odradit už jen pomyšlením na žehlení, ulehčete si tuto činnost s kvalitními pomocníky.

naparovaci_zehlickaNapařovací žehličky

Napařovací žehličky patří k nejčastějším typům, které se v domácnostech vyskytují. Oproti suchým žehličkám jsou vybaveny napařovacími otvory rozmístěnými na žehlicí ploše, ze kterých v případě potřeby vychází pára. Prádlo se za pomocí tlaku a páry zvlhčí a žehlení probíhá snáze.

V porovnání s parními generátory poskytují napařovací žehličky větší komfort z hlediska manipulace, jsou pohotovější a kdykoliv po ruce. Pokud potřebujete přežehlit košili nebo blůzu před odchodem do práce, bude žehlení rychlejší a bez přípravy. Vzhledem ke svým rozměrům mají také menší nároky na skladování.

Na druhou stranu s ní ale budete žehlit prádlo déle a při žehlení většího množství se nevyhnete častějšímu doplňování vody. Nádobka na vodu totiž není příliš velká.
 

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Kvalitní žehlení s párou - Malá nádobka na vodu
+ Lehká manipulace  
+ Menší nároky na skladování  
 
Jeden z nejpoužívanějších typů žehliček, který zabezpečí časově úspornější a kvalitnější žehlení.

Parní generátory

Žehlení parním generátorem představuje revoluci v žehlení. Pokud vyměníte běžnou žehličku za tohoto pomocníka, buďte si jisti, že na žehlení změníte názor. Tento vysoce výkonný žehlící systém pracuje s velkým množstvím páry. A čím více té páry je, tím je samotné žehlení snadnější. V porovnání s předchozími zmíněnými modely se pára dostane hluboko dovnitř vláken, což napomáhá dosáhnout dokonalých výsledků za krátký čas. Vyzkoušejte žehlení, které bude mnohem jednodušší a méně namáhavé.
parni_generator

Pro nejrychlejší a nejdokonalejší výsledky

Parní generátor dokáže vytvořit až 6x více páry oproti běžným žehličkám, celý proces se tak zkrátí až o polovinu doby.

Jedním tahem zvládne vyžehlit různé druhy materiálů, problém pro něho nepředstavuje přechod z žehlení hedvábné halenky na džíny. Uživatelský komfort slibuje také nízká hmotnost žehličky, se kterou vás ani po hodinovém žehlení nebude bolet ruka.
 

Odpadá nutnost nastavovat vhodnou teplotu

Všechny oděvy vyžehlíte za pomocí jediné optimální teploty, která je kombinovaná s výkonnou párou. V praxi to znamená, že vůbec nenastavujete teplotu. Teplota žehlicí plochy je navíc tak nízká, že nedojde ke zničení látek, pokud byste na nich nechali žehličku ležet.

Parní generátor je tvořen dvěma částmi - samotnou žehličkou a nádobou, ve kterém se generuje pára. Tato nádržka je velkého objemu, proto dokáže vytvářet dostatečné množství páry po delší dobu, než je tomu u klasických napařovacích žehliček.

Určitou nevýhodou parního generátoru může být jeho velikost, která je spojena s většími nároky na skladování. Ovšem vyplatí se najít místo, kde je možné ho uchovávat a kde se vám s ním bude pohodlně manipulovat.
 

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ K dispozici velké množství páry - Větší prostor pro skladování
+ Optimální teplota pro všechny typy látek - Vyšší pořizovací cena
+ Nízká hmotnost žehličky  
+ Rychle odstraní záhyby  
+ Vhodné pro větší množství prádla  

 

Vyzkoušejte žehlení s parním generátorem, které bude o mnoho jednodušší a méně náročné.

Napařovač oděvů

rucni_naparovacVelkým pomocníkem v boji za dokonale vyžehlené prádlo je bezesporu také napařovač oděvů. S jeho pomocí docílíte skvělého vzhledu oblečení rychle a bez námahy.

Ruční napařovač oděvů vyniká kompaktními rozměry, skladností a lehkou hmotností. Umožní vyhladit záhyby na oděvech přímo na ramínku, navíc ho využijete i v domácnosti např. pro oživení závěsů či záclon. Je to skvělý pomocník na cesty. Horká pára během krátké chvíle vyžehlí pomačkané oblečení, dodá mu svěží vzhled, eliminuje zápach a odstraní bakterie.

Na trhu naleznete také naparovač oděvů se stojanem, který je díky velké nádržce na vodu vhodný pro větší množství prádla. Jeho výhodou je rychlé a efektivní žehlení. Některé modely jsou vylepšené o žehlicí prkno, které zajistí oporu při žehlení. Je prostorově náročnější a je třeba počítat také s vyšší cenou.
 

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Rychlé a efektivní žehlení (ruční) - Slabší výstup páry
+ Vhodný na cesty (ruční) - Prostorově náročnější (stojanový)
+ Možnost vyžehlit velké množství oblečení (stojanový)  
+ Osvěží a rychle vyhladí záhyby  

 

Pomocník, kterého můžete využít nejen doma, ale i na cestách.

eta_sucha_zehlickaŽehličky na suché žehlení

Princip suchých žehliček je založen na jednoduchosti, přednost mu dají zejména milovníci dřívější techniky. Tento nejstarší model je vhodný zejména pro ty, co vezmou žehličku do ruky jednou do měsíce. Žehlicí plocha není vybavena otvory na páru, ostatně od toho je patrné, proč se jedná o suché žehlení.  

Žehlení probíhá tak, že rozpálenou žehlicí plochou prádlo vyrovnáte. Regulaci teploty si sami řídíte termostatem, pro lepší výsledky je velmi vhodné prádlo před žehlením pokropit. Tento model žehličky má minimální nároky na obsluhu, vzhledem k absenci nádobky na vodu má také nízkou hmotnost. Ovšem rozdíl žehlení bez páry může být znatelný. Výhodou těchto typů žehliček jsou nízké pořizovací náklady.
 

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Minimální nároky na obsluhu - Méně kvalitní žehlení bez páry
+ Nízká hmotnost  
+ Nízké pořizovací náklady  

 

Že je žehlička na suché žehlení přežitek? Ještě stále umí žehlit rychle a efektivně.

Cestovní žehličky

cestovni_zehlickaCestovní žehličky by měly být malé a lehké, ideálně se sklopnou rukojetí, abyste si ji mohli vzít na jakoukoli cestu. Jejich hmotnost se obvykle pohybuje mezi 500 až 800 g, což závisí na typu žehličky, materiálu, objemu nádržky na vodu apod. Jestliže cestujete po celém světě, zvolte žehličku s duálním nastavením napětí a doporučujeme si přibalit i redukci zásuvky. A nebo může sáhnout po bezdrátové žehližce s možností dobíjení.

S menšími rozměry jde ruku v ruce i menší výkon a menší žehlicí plocha. Abyste vyrovnali síly, vyplatí se vám investovat do keramické žehlicí plochy, která je odolnější, lehce klouže po oblečení, rychle reaguje na změnu teploty a nepřehřívá se, takže oblečení nespálíte.

Cestovní žehličky se dělí na více typů – na suché žehlení, napařovače oděvů a mini cestovní žehličky, které připomínají žehličky na vlasy (u posledních dvou ani nepotřebujete žehlící prkno). Stejně jak z klasických žehliček, tak i z těch cestovních, jsou nejoblíbenější žehličky napařovací. Díky napařování si poradí i s velmi pokrčeným prádlem a žehlení s nimi je rychlejší a důkladnější. Na trhu najdete žehličky s příkonem 800 až 1 500 W a všeobecně platí čím vyšší, tím lepší.
 

Shrnutí:

Klady (+): Zápory (-):
+ Kompaktní rozměry, vhodná na cesty - Menší výkon 
+ U některých typů nepotřebujete žehlicí prkno - Není vhodná pro žehlení většího množství prádla
+ Duální nastavení napětí  
+ Nízké pořizovací náklady  

 

Díky cestovní žehličce můžete mít vyžehlené a svěží prádlo i na cestách.

Co je ještě důležité při výběru zohlednit?

Žehlící plocha

Důležitou součástí u parního generátoru je žehlicí plocha. S kvalitní žehlicí plochou dosáhnete toho, že žehlička bude po látce jemně klouzat. Mezi často používané a odolné materiály patří např. keramika, safír nebo smalt. Keramický povrch je nejrozšírenější, má hladký povrch a k oblečení je opravdu šetrný. Méně odolný je potom nerez nebo hliník. U těch je potřeba dávat pozor, abyste plochu nepoškrábali o knoflík nebo kovový zip, navíc může být nešetrný k prádlu.

Většina výrobců nabízí produkty s vlastními patentovanými povrchy, jejichž přesné složení neodtajňují. Speciální materiály žehlicích ploch zpravidla tvoří kombinace keramiky a dalších složek.

Velkou roli zde hrají také otvory pro přívod páry. Konkrétně to, jak jsou rozdělené. Aby se pára do tkanin dostala rovnoměrně, neměly by parní otvory chybět ve špičce, na bocích i uprostřed žehlicí plochy.

Zehlici_plocha

Příkon

V dnešní době má většina parních generátorů dostatečně vysoký příkon, který celý proces žehlení usnadňuje. Jeho spodní hranice by se neměla dostat pod 1300 W. Vyšší výkon samozřejmě znamená i vyšší spotřebu, avšak žehlička je tak rychlejší a výkonnější.
 

Parní výkon

Pod pojmem parní výkon si můžete představit množství konstantně produkované páry. To má významný vliv na řadu věcí, jako je rychlost žehlení, možnost žehlit prádlo přeložené ve více vrstvách nebo efektivitu vertikálního napařování. Udává se v g/min a jeho hodnota by neměla být nižší než 100 g/min.
 

Parní ráz

Parní ráz představuje jednorázové vypuštění většího množství páry. Uplatníte ho zejména při žehlení nepoddajných záhybů. Jeho hodnoty začínají na 130 g/min.

parni_generator

Tlak páry (u parních generátorů)

Parní generátory pracují s párou, která je pod velkým tlakem. Proto je tlak páry velmi důležitý parametr, který by se neměl opomíjet. Čím vyšší je tlak páry, tím rychleji a snadněji se dostane dovnitř tkanin. Hodnota se pohybuje v rozmezí 4 - 8 barů. Za dostatečně výkonnou žehličku se považuje model s tlakem již od 6,5 bar.
 

Inteligentní technologie a funkce

Pořádná a kvalitní žehlička by měla mít také komfortní funkce navíc. Jednou takovou funkcí, kterou určitě oceníte, je automatické vypnutí. Dochází k němu po delší době nepoužívání. Praktický Lock systém bezpečně uchytí žehličku k základně, takže ji snadno přenesete z místa na místo. S úsporným Eco nastavením ušetříte až o 20 % energie. Vyžehlit oděv na ramínku umožňuje vertikální napařování. Tuto možnost oceníte zejména při žehlení šatů, košil, halenek, ale také záclon nebo závěsů.

Moderní žehličky nabízí ještě víc. S funkcí automatického rozpoznávání tkanin si žehlička sama nastaví teplotu a výstup páry přesně podle potřeb materiálu, který právě žehlíte. Můžete tak žehlit hrubé džíny a jemnou halenku hned po sobě bez toho, aniž byste cokoliv nastavovali. Inteligentní žehlička to udělá za vás. S touto technologií přišel Philips se svým parním generátorem Philips PerfectCare 9000 Series.

Odvápňování

Aby vám žehlička vydržela co nejdéle, je nutné provádět pravidelné čištění. Největším nepřítelem je vodní kámen, proto jsou některé modely parních generátorů vybaveny zásobníkem na vodní kámen (sběrač vodního kamene). Nasbírané nánosy se poté jednoduše odstraní a žehlička se nezanese nečistotami. Funkce, které zabraňují usazování vodních nečistot, jsou nazývány Calc-Clean nebo AntiCalc.
 

Objem nádržky

Jak dlouho bude žehlička produkovat páru závisí na objemu nádržky na vodu. Jednoduše řečeno, jak často budete muset vodu dolévat, když budete žehlit. Větší nádržka samozřejmě znamená i větší hmotnost přístroje.
 

Délka přívodního kabelu

Pozornost věnujte také délce kabelu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem při manipulaci s žehličkou. Příliš krátký kabel vás bude zbytečně omezovat. Standardní délka se pohybuje mezi 2–2,5 m. Pokud by vám délka nestačila, můžete sáhnout po bezdrátové žehličce nebo žehlicím prknu se zabudovanou zásuvkou.

zehleni_parou

Jaké příslušenství vám nesmí chybět?

Žehlicí deska

K dokonalým výsledkům žehlení nestačí jen správný žehlicí přístroj. Velmi důležitý je také výběr žehlicího prkna. Při jeho výběru je nutné dbát na to, aby žehlicí plocha byla dostatečně velká, aby bylo prkno výškově nastavitelné a maximálně stabilní, a pokud žehlíte s parním systémem, měl by být potah prkna paropropustný a odkládací plocha dostatečně velká.

Pokud by jím pára nemohla dostatečně procházet, žehlené prádlo by vlhlo, což by celý proces znepříjemňovalo. Někdo možná také ocení přítomnost odkladače na žehličku nebo zabudovanou prodlužovačku v žehlicím prkně, která umožňuje v letních měsících žehlit venku nebo tam, kde zrovna potřebujete.

zehlici_deska

 

odstranovac_zmolku

Odžmolkovač

Vzhled oblečení můžete obnovit také odžmolkovačem. Pokud máte oblíbené kusy oblečení, na kterých se po častém praní a nošení objevily žmolky a vy se s nimi přesto nechcete rozloučit, použijte odstraňovač žmolků.

Kvalitní ostří zbaví látku žmolků a vaše oděvy zanechá bez nedokonalostí. Použití je vhodné na všechny typy tkanin. Zvolit můžete model poháněný bateriemi, s integrovaným akumulátorem nebo napájený ze sítě.

 

Chci novou žehličkou

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek