Jak vybrat kávovar?

28.02.2020
Je několik způsobů, jak si vychutnat výbornou kávu. Výrobci kávovarů to vědí, a proto je tento segment plný rozmanitých „mašinek“, které vám dokážou připravit kávu přesně podle vaší chuti. Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat kávovar, jenž bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám, frekvenci používání i očekáváním na kvalitu kávy.
 

jak_vybrat_kavovar

Pro mnoho lidí je káva neodmyslitelnou součástí dne a střetnutí – ať už na pracovišti nebo v pohodlí domova. Za delikátní kávou už nemusíte chodit do kavárny. Moderní kávovary nabízí technologie, které si dokážou poradit se zrnkovou kávou, mletou kávou i předpřipravenými kapslemi jednoduše a v průběhu pár chvil. Hledáte plně automatické řešení, které vám připraví lahodné latte macchiato na pár „ťuknutí“ do displeje, nebo si chcete vychutnávat atmosféru mletí a celý proces přípravy kávy?

Kompletní průvodce výběrem kávovaru. Podle čeho vybírat?

Kolik kávy denně vypijete?

Odhodlání koupit si kávovar vzniká nejvíc z nespokojenosti s klasickou zalévanou kávou (nazývanou také jako „turek“), která svou kvalitou nemůže espressu konkurovat. Dlouhé louhování a vysoká teplota vody zničí chuť i vůně a vy tak možná dlouhé roky přicházíte o ten pravý zážitek z kávy. Za kávovar můžete dát několik stovek, ale i tisíce Kč. Bude mít drahý stroj pravidelné využití, nebo se z něho stane estetický solitér na kuchyňské lince?

První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud býváte v domácnosti, kde se denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte mít přehnané nároky na objem nádoby na vodu, ani rychlost přípravy. Vystačíte si s šikovným, menším a cenově dostupnějším kávovarem. Při vyšším zatížení je na místě investice do kávovaru, jenž disponuje jednoduchou obsluhou, větší kapacitou nádob na vodu a mléko i možností nastavit si nápoj dle vlastních preferencí. Váš nový kávovar by měl pracovat dostatečně rychle na to, aby se každý v ranním zmatku dostal ke svému šálku čerstvé energie včas.

jak_vybrat_kavovar

Káva je synonymum pro požitek, relax, energii, vzpruhu, ale i moment, který si můžeme ukradnout jen pro sebe…

Espresso, latte nebo cappuccino?

Po počtu šálků je stejně důležitá i otázka: Jaký druh kávy pijete? Určitě znáte lidi, kteří mají v oblibě jen čisté intenzivní espresso, ale i ty, kteří mají nejradši kávu s bohatou mléčnou pěnou. Při výběru kávovaru zohledněte hlavně preference těch, kteří s ním přijdou do kontaktu nejčastěji a pokud mají členové vaší domácnosti nebo kolegové rozličné chutě, hledejte univerzální kávovar, který svým provedením i funkčností dokáže pokrýt nároky každého uživatele. V bohatém výběru kávovarů na Datart.cz najde svůj tip na vítěze každý. Z jakých druhů kávovarů můžete vybírat?

jak_vybrat_kavovar

Základní rozdělení kávovarů

Kávovar na kapsle

Pro koho je kapslový kávovar vhodný?
Pro lidi, kteří hledají praktické používání 
rozmanitost chutí. V širokém výběru kapslí
můžete najít různé druhy káv, požitkáře
a děti osloví i možnost připravovat si
čokoládové a kakaové nápoje.

Tento druh kávovaru není náročný na prostor,
ani na prvotní investici. Na kuchyňské lince
mu lehce najdete stabilní místo, a i po vizuální
stránce vypadá výborně. Počítejte však s
dodatečnými náklady na nákup kapslí.

Pokud máte rádi kávu bez čekání, budou se vám líbit kapslové kávovary. Kapsli jednoduše vložíte do kávovaru a už za chvíli je káva automaticky a bez námahy připravená. Každá kapsle v sobě obsahuje dávku čerstvě namleté kávy, která byla vakuově zabalená, proto se nemusíte obávat, že by předčasnou oxidací při kontaktu se vzduchem ztratila ze svojí intenzity.

Na kapslové kávovary se praví kávičkáři sice dívají přes prsty, ale za poslední roky prošly velkými změnami a dnes už většina kvalitních kávovarů tohoto druhu pracuje s čerpadlem s dostatečným tlakem a má ve svojí výbavě i nádobku na mléko a pěniče mléka. Dokážou tak připravit výborné espresso, ale i latte macchiato či cappuccino. Některé kapsle mají navíc zvenku čárový kód. Z něho umí kávovar přečíst recept a odměřit správné množství všech ingrediencí. Pestrou nabídku zajímavých kapslových kávovarů přináší ověřené značky Krups a DeLonghi.

jak_vybrat_kavovar

Před nákupem kávovaru si zjistěte cenu kapslí (např. Nespresso, Tassimo, Dolce Gusto) a propočítejte, jaké budete při vaší běžné spotřebě mít měsíční výdaje na kávu.

Automatický kávovar

Pro koho je automatický kávovar vhodný?
Pokud chcete dokonalé espresso bez starostí,
automatický kávovar je skvělou volbou. Jednoduše
si vyberete druh nápoje, velikost šálku i intenzitu kávy.
Při přípravě nemusíte ztrácet žádný čas navíc, a i
po několika hotových šálcích kávy bude na vaší kuchyňské
lince dokonale čisto. Počítejte však s vyšší cenou a také
s většími rozměry přístroje. Experimentování je částečně
omezené na výběr z přednastavených programů a druhů káv.

Vzorec pro ideální espresso (vyvinutý Italy) je 7/9/25/25/88-92. Znamená, že 7 gramů mleté kávy se při tlaku 9 barů nechá extrahovat 25 sekund do 25 ml vody při teplotě 88-92 °C.

Na první pohled má dobře připravené espresso hustou pěnu v barvě vlašských ořechů, která se nazývá „crema“. Jednou z předností automatického kávovaru je přesné dodržování výše uvedeného postupu.

Plně automatický kávovar je vybavený vestavěným mlýnkem, který kávu těsně před přípravou sám namele, čímž se postará o dokonalou čerstvost, chuť i aroma.

Kávovar si dokážete naprogramovat tak, aby se ráno zapnul s předstihem, takže se spolu s ranním budíkem začne z kuchyně šířit lákavá vůně kávy. Většina automatických kávovarů má také plochu pro předehřívání šálků. Káva připravená do předehřátého porcelánu neztratí nic ze svého aroma a nádherně provoní váš domov.

jak_vybrat_kavovar

Pokud máte kromě espressa rádi také latte macchiato nebo cappuccino, budete automatický kávovar milovat. Můžete si zakoupit kávovar, jehož součástí je zásobník na mléko a o tvorbu těchto nápojů se tak postará úplně sám (plnoautomat). Pokud není přítomný zásobník na mléko, je k dispozici tryska na horkou páru, pomocí které si mléko jednoduše našleháte (poloautomat). Stačí pouze přiložit „externí“ nádobu s mlékem.

Automatické kávovary se o sebe umí ve velké míře postarat – samy se opláchnou a pročistí části, které přichází do kontaktu s kávou, mlékem a vodou. Díky spolehlivým indikátorům a intuitivnímu chodu budete přesně vědět, kdy doplnit zásobníky, vyměnit filtry nebo kávovar odvápnit. Příprava kvalitní kávy nikdy nebyla jednodušší!

jak_vybrat_kavovar

Pákový kávovar

Pákový kávovar je jako stvořený pro každého, kdo miluje espresso a samotný rituál při přípravě kávy je pro něho stejně důležitý jako kvalita samotného nápoje. Oproti automatickým kávovarům nemá většina pákových variant zásobník na kávu. Mletou kávu musíte před každou přípravou natlačit do sítka ve speciálním držáku, který se pohybem páky nasazuje na samotný přístroj. Odsud pochází i název pro tento typ kávovaru. K tomu, abyste se k šálku kávy dostali, však musíte kávu pomlet. V lepším případě je mlýnek součástí kávovaru, v případě menších pákových strojků se bez spolehlivého mlýnku na kávu neobejdete.

Pro koho je pákový kávovar vhodný?
Pákový kávovar vám dá kompletní kontrolu
nad připravovanou kávou. Každý šálek kávy
odrazí vaše baristické schopnosti, při kterých
můžete zkoušet, co kávovar za vaší soustředěné
asistence dokáže. Samotná příprava kávy,
mletí i údržba kávovaru vyžaduje víc času.
Lákadlem může být i cena pákových kávovarů,
která je v průměru nižší než u automatů.

Výhodou pákových kávovarů je možnost využít takzvané E.S.E. pody. Jde o hermeticky uzavřené a přesně naporcované množství kávy (7 g). PODy mají univerzální velikost a jsou kompatibilní téměř s každým pákovým kávovarem. Po extrakci PODušky vzniká lahodná káva, která kvalitou nezaostává za čerstvě namletou. Káva je v papírových filtrech, a tak určitě oceníte, že máte méně práce s čištěním sítka nebo pracovní plochy. U většiny pákových kávovarů musíte kontrolovat dávkování vody, jen nejvyšší modely jsou vybavené integrovanými senzory, které se o optimální množství vody postarají samy.

Pro přípravu chutného a kvalitního espressa se vyhněte pákovým kávovarům s tlakem 3,5 barů. Jejich součástí není čerpadlo. Minimální tlak čerpadla by měl být 9 barů. Přítomnost čerpadla v kávovaru poznáte podle charakteristického klepavého bručení.

jak_vybrat_kavovar

Překapávací kávovar

Pro koho je překapávací kávovar vhodný?
Nízká cena, kompaktnější rozměry a větší
množství najednou připravené kávy dělají
z „překapávačů“ oblíbenou volbu uživatelů
napříč tomu, že nejde o pravé espresso.
Vyhovuje jim, že je taková káva slabší
a méně výrazná jako káva připravená
pomocí vysokého tlaku. Ideální kávovar
pro milovníky „turka“ bez usazeniny!

Pokud hledáte cenově nenáročný kávovar, který dokáže připravit větší množství kávy chuťově podobné espressu, podívejte se v nabídce kávovarů na překapávanou kávu.

K přípravě se používá mletá káva, kterou musíte nejdříve pomlet nebo už mletou zakoupit. Horká voda protéká z vrchní části do spodní nádoby přes papírový filtr nebo permanentní sítko s pomletou kávou.

Pokud budete mít kávová zrna pomletá najemno, bude výsledný nápoj silnější. Naopak při hrubém namletí kávových zrn bude káva slabší, protože voda kávou proteče poměrně rychle. Překapávaná káva se vyznačuje nahořklou chutí, jelikož se filtruje delší dobu. Je taky řidší oproti běžnému espressu.

jak_vybrat_kavovar

Moka kávovar

Pro koho je moka kávovar vhodný?
Káva z moka konvice má něco do sebe!
Přesvědčit vás může originální chuť,
stylový design i životnost moka konvic,
minimální nároky na prostor, údržbu
a víc jak dobrá cena. Kávovar stvořený
do menší kuchyně, kde se každý
ušetřený centimetr počítá.

Káva z moka kávovaru vyniká silnou chutí a vyšším obsahem kofeinu. Hotová vzpruha pro každého, kdo potřebuje extra dávku povzbuzení! Samotná „konvice“ se skládá ze tří dílů. Do spodního nalejete vodu, do vnitřního sítka nasypete středně hrubě namletou kávu a pořádně zašrubujete.

Moka káva se klasicky připravuje na plynu, ale v současné nabídce hravě najdete i moka konvice na elektrickou či sklokeramickou desku nebo indukci. Voda se díky ohřevu přemění na páru, která následně prochází přes pomletou kávu směrem nahoru, kde opět chladne a ve formě chutného nápoje se zachytává v horní části konvice. Káva z moka konvice má specifickou, lehce připálenou chuť, protože se připravuje při varu. Podobá se italskému espressu, ale chybí mu specifická pěna.

jak_vybrat_kavovar

Funkce, které zvyšují komfort používání

 • Přehledný dotykový displej – Umožňuje jednoduchý výběr kávového nápoje či nastavení intenzity bez toho, aby se uživatel ztratil v posuvném „tlačítkovém“ menu.
 • Předehřívání šálků – Nápoj poputuje do zahřátého šálku a déle si tak uchová svou teplotu, bohatou pěnu i chuť.
 • Vestavěný mlýnek – Vyhledávaná výbava, od které se odvíjí síla a kvalita kávy. Vybírejte modely, kde máte možnost nastavit různé stupně hrubosti mletí. Obzvlášť pozor na mlýnky s kovovým mechanismem, které mohou kávu znehodnotit přepálením! Lepší volbou jsou keramické mlecí kameny.
 • Nastavitelná výška výpustí – Oceníte ji při přípravě různých druhů nápojů (v malém šálku i vysokém poháru ze skla). Káva jde z výpustě přímo do šálku, takže nezašpiní základnu kávovaru.
 • Funkce horké vody – Určená na přípravu čajů.
 • Vodní filtr – Zlepšuje chuť kávy, chrání kávovar před vodním kamenem a prodlužuje intervaly mezi údržbami i jeho životnost.
 • Nastavení uživatelských profilů – Funkce má využití hlavně v domácnostech, kde má každý člen domácnosti jiné kávové preference. Vytvoříte si profily, kde máte uložený svůj kávový nápoj na jedno stisknutí jednoho tlačítka.
 • Naprogramování chodu – Můžete nastavit čas, kdy se kávovar uvede do chodu, nahřeje šálky nebo kávu dokonce připraví.
 • Kontrola bezpečnosti chodu – Kávovar se automaticky vypne po jisté době nečinnosti nebo se přepne do energeticky úsporného režimu.
 • SMART výbava – Mezi technologické vychytávky kvalitních kávovarů patří ovládání kávovaru pomocí smartphonu.

 

jak_vybrat_kavovar

Kávovar do domácnosti, nebo kanceláře?

Běžný kávovar do domácnosti je v chodu 2-3x denně a vůbec nemusíte postřehnout jeho nedostatky, které by se projevily až při častějším používání. Na kávovar do kanceláře, který se v průběhu pracovní doby prakticky nemusí zastavit, jsou už od budoucích uživatelů kladené vyšší nároky. Pokud je káva zdarma (a teda benefitem od zaměstnavatele), místo jednoho nápoje se při kávovaru otočí téměř každý zaměstnanec i 2 či 3krát. Obvykle proto jde o automatické kávovary vyšší třídy, které zvládnou nejen základní nápoje z kávových zrn. Výborné jsou i při přípravě mléčných nápojů jako je cappuccino, espresso macchiato nebo caffé latte.

Do tohoto kávovaru se musí vejít dostatek kávových zrn, vody i mléka, proto spolu s kapacitou nádob rostou i jeho rozměry. Mohou být volně stojící, ale také zabudované. Některé vestavěné kávovary se dají přímo napojit na přívod vody či dokonce disponují chladičem na mléko. Nevýhodou je však komplikovaný přístup při servisu a vyšší pořizovací cena.

jak_vybrat_kavovar

Obsluha a údržba kávovaru

Při výběru kávovaru myslete na to, jaké úkony budou předcházet přípravě kávy a jak dlouho bude ráno trvat, než se k nápoji dostanete.

 • Musíte si kávu pomlet zvlášť? Neobejdete se bez mlýnku na kávu.
 • Máte rádi mléčnou pěnu? Pak by vám ve výbavě neměl chybět ani šikovný pěnič mléka.
 • Chcete se zdokonalit v přípravě různých kávových nápojů? Sejde se vám například odměrka na kávu, tamper na kávu (pěchovadlo) nebo i teploměr na mléko.

 

Tyto procedury však můžete vyměnit za pár doteků po ovládacím panelu, kdy se všechno automaticky připraví i bez vaší asistence. Nejde jen o úsporu času a peněz při nákupu. Další pomůcky znamenají i větší nároky na uskladnění a čištění. O údržbě a čistění vašeho přístroje se více dočtete v samostatném článku Jak se starat o kávovar.

jak_vybrat_kavovar

Jak se starat o kávovar?

Na to, aby vám kávovar fungoval dlouho a bezchybně, nesmíte zapomínat ani na jeho údržbu. Káva ze špinavého kávovaru je totiž hořká a zatuchlá. Poměrně rychle se přirozeně zanáší právě ty části, které přichází do kontaktu s kávou, vodou a mlékem.

 • Každodenní starostlivost by měla zahrnovat výměnu tekutin v zásobnících (mléko se může pokazit, voda zatuchnout a podporovat vznik vodního kamene).
 • Stejnou pozornost věnujte i odpadovým nádobám, které mohou být zdrojem zápachu a bakterií.
 • Pročistěte všechny mléčné cesty kávovaru i cappuccinator (parní trysku), hlavy či výpustě.
 • Aspoň jednou týdně vyberte varnou jednotku kávovaru a důkladně ji očistěte pod tekoucí vodou (u levnějších modelů se nedá vybrat, čistěte opatrně dostupná místa).
 • Kvalitní automatické kávovary disponují automatickým čisticím a odvápňovacím programem. Přístroj vás může vyzvat na vložení čisticí tablety (prášku) a pokud se dodrží pokyny v návodu na používání, údržba kávovaru proběhne hladce a bez práce navíc.

 

jak_vybrat_kavovar

Zvažte náklady na kávu

Který kávovar je ekonomicky výhodnější? Kapslový kávovar, který je levnější, ale za kapsle můžete při vyšší spotřebě zaplatit měsíčně stovky Kč? Nebo čtyřnásobně drahý automatický kávovar, který nerozlišuje, zda použijete „obyčejnou“, nebo exkluzivní zrnkovou kávu? Při pohledu na náklady za kávu se můžete po krátkých výpočtech dopracovat k zajímavým číslům a logickým závěrům. Návratnost investice do plně automatického kávovaru můžete očekávat hlavně tehdy, pokud se bude kávovar často používat. U kapslového přístroje je výsledek opačný. Čím víc kapslí spotřebujete, tím je roční kávičkování dražší.

Najděte kávovar, který u vás bude mít využití

Základním orientačním bodem je určit, jakou kávu pijete a kolik šálků denně by měl kávovar připravit. Pokud patříte k nenáročným kávičkářům, svého favorita najdete mezi moka kávovary a překapávacími kávovary. Pokud rádi experimentujete s chutěmi a hledáte kávovar, ze kterého bude mít radost každý člen rodiny (i děti), potom bude dobrou volbou kapslový kávovar. Pohodlný uživatel bude spokojený s automatickým kávovarem a skutečnému fajnšmekrovi, který si chce vychutnat celý rituál přípravy kávy, udělá největší radost právě pákový kávovar.
 

Chci nový kávovar

Další aktuality