×

Jak vybrat kávovar?

14.09.2022
Je několik způsobů, jak si vychutnat výbornou kávu. Výrobci kávovarů to vědí, a proto je tento segment plný rozmanitých „mašinek“, které vám vykouzlí kávu přesně podle vaší chuti. Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat kávovar, jenž bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám, frekvenci používání i očekáváním na kvalitu kávy.

jak vybrat kávovar

O čem se dočtete:

 

Pro mnoho lidí je káva neodmyslitelnou součástí dne či setkání – ať už na pracovišti nebo v pohodlí domova. Za delikátní kávou už nemusíte chodit do kavárny. Moderní kávovary nabízí technologie, které si poradí se zrnkovou kávou, mletou kávou i předpřipravenými kapslemi jednoduše a v průběhu pár chvil. Hledáte plně automatické řešení, které vám připraví lahodné latte macchiato na pár „ťuknutí“ do displeje, nebo si chcete vychutnávat atmosféru mletí a celý proces kávičkování? Pojďte si spolu s námi pro sebe najít ten nejlepší kávovar!

Kolik kávy denně vypijete?

Odhodlání koupit si kávovar vzniká nejvíc z nespokojenosti s klasickou zalévanou kávou (nazývanou také jako „turek“), která svou kvalitou nemůže espressu konkurovat. Dlouhé louhování a vysoká teplota vody ničí chuť i vůni, vy tak možná dlouhé roky přicházíte o ten pravý zážitek z kávy. Kávovar stojí několik stovek až tisíců Kč. Kolik investovat? Bude mít drahý stroj pravidelné využití, nebo se z něho stane estetický solitér na kuchyňské lince?

jak_vybrat_kavovar

Káva je synonymum pro požitek, relax, energii, vzpruhu, ale i moment, který si můžeme ukradnout jen pro sebe…

První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud býváte v domácnosti, kde se denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte mít přehnané nároky na objem nádoby na vodu, ani rychlost přípravy. Vystačíte si s šikovným, menším a cenově dostupnějším kávovarem. Při vyšším zatížení je na místě investice do kávovaru, jenž disponuje jednoduchou obsluhou, větší kapacitou nádob na vodu a mléko i možností nastavit si nápoj dle vlastních preferencí. Váš nový kávovar by měl pracovat dostatečně rychle na to, aby se každý v ranním zmatku dostal ke svému šálku čerstvé energie včas.

Espresso, latte nebo cappuccino?

Po počtu šálků je stejně důležitá i otázka: Jaký druh kávy pijete? Určitě znáte lidi, kteří mají v oblibě jen čisté intenzivní espresso, ale i ty, kteří mají nejradši kávu s bohatou mléčnou pěnou. Při výběru kávovaru zohledněte hlavně preference těch, kteří s ním přijdou do kontaktu nejčastěji. Pokud mají členové vaší domácnosti nebo kolegové rozličné chutě, hledejte univerzální kávovar, který svým provedením i funkčností dokáže pokrýt nároky každého uživatele. V naší bohaté nabídce kávovarů najde svůj tip na vítěze každý.

jak_vybrat_kavovar

Základní rozdělení kávovarů

Nejnovější kávovary přináší do kuchyně kávové nápoje v baristické kvalitě a vítanou všestrannost. Designéři nenechávají bez povšimnutí ani nejmenší detaily a dnes už si můžete vybrat kávovar, který dokonale zapadne do vaší kuchyně – ve vysokém černém lesku, jemné smetanové barvě či zářivě červené. Vzhled je často vyladěný do precizních detailů a jsou atraktivním prvkem na kuchyňské lince. Nejde však jen o vzhled. Jak jsou na tom kávovary z pohledu technologií a funkcí? Vyplatí se kapslový, automatický nebo pákový kávovar?

Kávovar na kapsle

Máte rádi kávu bez čekání? Pak se vám zalíbí kapslové kávovary. Kapsli jednoduše vložíte do kávovaru a už za chvíli je káva automaticky a bez námahy hotová. Každá kapsle v sobě obsahuje dávku čerstvě namleté kávy, která byla vakuově zabalená. Nemusíte se obávat, že by předčasnou oxidací při kontaktu se vzduchem ztratila ze svojí intenzity.

Na kapslové kávovary se praví kávičkáři sice dívají přes prsty, ale za poslední roky prošly velkými změnami a dnes už většina kvalitních kávovarů tohoto druhu pracuje s čerpadlem s dostatečným tlakem a má ve svojí výbavě i nádobku na mléko a pěniče mléka. Postarají se o výborné espresso, ale i latte macchiato či cappuccino. Některé kapsle mají navíc zvenku čárový kód. Z něho umí kávovar přečíst recept a odměřit správné množství všech ingrediencí. Pestrou nabídku zajímavých kapslových kávovarů přináší ověřené značky Krups a DeLonghi.

kapslové kávovary

Před nákupem kávovaru si zjistěte cenu kapslí (např. Nespresso, Tassimo, Dolce Gusto) a propočítejte, jaké budete při vaší běžné spotřebě mít měsíční výdaje na kávu.

Pro koho je kapslový kávovar vhodný?

Kapslový kávovar ocení lidé, kteří hledají praktické používání a rozmanitost chutí. V širokém výběru kapslí najdete různé druhy káv z celého světa. Požitkáře a děti osloví i čokoládové nápoje. Tento druh kávovaru není náročný na prostor, ani na prvotní investici. Pro malý kávovar na kuchyňské lince lehce najdete stabilní místo a i po vizuální stránce vypadá výborně. Počítejte však s dodatečnými náklady na nákup kapslí.


Jak probíhá recyklace kávových kapslí?

Je pravda, že používání kapslového kávovaru není bezodpadové. Pokud se zamýšlíte nad tím, co s použitými kávovými kapslemi a zároveň nechcete, aby putovaly do smíšeného odpadu, jedním z řešení je zapojit se do recyklačního programu. Například firma Nespresso při každé objednávce originálních kapslí odváží od zákazníka použité kapsle ve speciálním obalu. Doplňková služba se objednává přímo při nákupu kapslí přes internet. Věděli jste, že 995 hliníkových kapslí Nespresso postačí na výrobu rámu kola?

kávové kapsle

Dalším řešením je zakoupení znovuplnitelných kapslí, které je možné naplnit oblíbenou kávou (označované jako „univerzální kapsle do kávovaru“). Opakovaně plnitelné kapsle šetří především přírodní prostředí, váš čas už ale méně. Je to však zajímavá alternativa, o které se vyplatí uvažovat především u častého používání kapslového kávovaru.

Automatický kávovar

Jednou z předností automatického kávovaru je přesné dodržování níže uvedeného postupu. Plně automatický kávovar je vybavený vestavěným mlýnkem, který kávu těsně před přípravou sám namele, čímž se postará o dokonalou čerstvost, chuť i aroma.

automatický kávovar

Vzorec pro ideální espresso (vyvinutý Italy) je 7/9/25/25/88-92. Znamená, že 7 gramů mleté kávy se při tlaku 9 barů nechá extrahovat 25 sekund do 25 ml vody při teplotě 88-92 °C.

Pokud máte kromě espressa rádi též latte macchiato nebo cappuccino, budete automatický kávovar milovat. Jak vybrat automatický kávovar? A čemu věnovat pozornost? Můžete si zakoupit kávovar s mlýnkem a zásobníkem na mléko, který se o přípravu lahodných nápojů postará úplně sám (plnoautomat). Pokud není přítomný zásobník na mléko, je k dispozici tryska na horkou páru, pomocí které si mléko jednoduše našleháte (poloautomat). Ke kávovaru stačí pouze přiložit „externí“ nádobu s mlékem.

Kávovar si jednoduše nastavíte tak, aby se ráno zapnul s předstihem, takže se spolu s ranním budíkem začne z kuchyně šířit lákavá vůně kávy. Většina automatických kávovarů má také plochu pro předehřívání šálků. Káva připravená do předehřátého porcelánu neztratí nic ze svého aroma a nádherně provoní váš domov.

jak vybrat kávovar

Automatické kávovary se o sebe navíc umí ve velké míře postarat – samy se opláchnou a pročistí části, které přichází do kontaktu s kávou, mlékem a vodou. Díky spolehlivým indikátorům a intuitivnímu chodu budete přesně vědět, kdy doplnit zásobníky, vyměnit filtry nebo kávovar odvápnit.


Pro koho je automatický kávovar vhodný?

Pokud chcete dokonalé espresso bez starostí, automatický kávovar je skvělou volbou. Jednoduše si vyberete druh nápoje, velikost šálku i intenzitu kávy. Při přípravě nemusíte ztrácet žádný čas navíc, a i po několika hotových šálcích kávy bude na vaší kuchyňské lince dokonale čisto. Počítejte však s vyšší cenou a také s většími rozměry přístroje. Experimentování je částečně omezené na výběr z přednastavených programů a druhů káv. Dražší automatické kávovary už nabízí možnost uložit do paměti vlastní oblíbené nápoje, poměry a kombinace.


Smart technologie ve světě kávovarů

Za poslední roky se nabídka atraktivních automatických kávovarů s dotykovými displeji rozšiřuje a vzrůstá zájem o tzv. smart kávovary. Jde o chytré kávovary, které se díky připojení k Wi-Fi (nebo prostřednictvím technologie Bluetooth) stávají oblíbenou součástí chytré domácnosti. Databáze počtu a druhu nápojů je pravidelně aktualizovaná a rozšiřovaná o lákavé speciality. Prostřednictvím telefonů či smart hodinek tak svůj kávovar ovládáte odkudkoliv. Příprava kvalitní kávy nebyla nikdy jednodušší!

jak_vybrat_kavovar

Pákový kávovar

Pákový kávovar je jako stvořený pro každého, kdo miluje espresso a kávový rituál při přípravě kávy je pro něho stejně důležitý jako kvalita samotného nápoje. Oproti automatickým modelům nemá většina pákových variant zásobník na kávu. Mletou kávu musíte pokaždé natlačit do sítka ve speciálním držáku, který se pohybem páky nasazuje na samotný přístroj. Odsud pochází i název pro tento typ kávovaru. K tomu, abyste se k šálku kávy dostali, však musíte kávu pomlet.

V lepším případě je mlýnek součástí kávovaru, v případě menších pákových strojků se bez spolehlivého mlýnku na kávu neobejdete.

Výhodou pákových kávovarů je možnost využít takzvané E.S.E. pody. Jde o hermeticky uzavřené a přesně naporcované množství kávy (7 g). PODy mají univerzální velikost a jsou kompatibilní téměř s každým pákovým kávovarem. Po extrakci PODušky vzniká lahodná káva, která kvalitou nezaostává za čerstvě namletou. Káva je v papírových filtrech, což znamená méně práce s čištěním sítka nebo pracovní plochy. U většiny pákových kávovarů musíte kontrolovat dávkování vody, jen nejvyšší modely jsou vybavené integrovanými senzory, které se o optimální množství vody postarají samy.

pákový kávovar

Náš tip – Pokud chcete připravovat chutné a kvalitní espresso, vyhněte se pákovým kávovarům s tlakem 3,5 barů. Jejich součástí není čerpadlo. Minimální tlak čerpadla by měl být 9 barů. Přítomnost čerpadla v kávovaru poznáte podle charakteristického klepavého bručení.


Pro koho je pákový kávovar vhodný?

Pákový kávovar nabízí kompletní kontrolu nad připravovanou kávou. Každý šálek kávy věrně odrazí vaše baristické schopnosti, při kterých můžete zkoušet, co kávovar za vaší soustředěné asistence dokáže. Samotná příprava kávy, mletí i údržba kávovaru vyžadují víc času. Lákadlem bývá také cena pákových kávovarů, která je v průměru nižší než u automatů.

pákový kávovar

Překapávací kávovar

Pokud hledáte cenově nenáročný kávovar, který zvládne připravit větší množství kávy chuťově podobné espressu, podívejte se v nabídce kávovarů na překapávanou kávu.

Kávu musíte nejdříve pomlet nebo už mletou zakoupit. Ideální volbou je koupě překapávacího kávovaru s integrovaným mlýnkem na kávu – a rázem je o jednu starost méně! Jak překapávač kávy funguje? Horká voda protéká z vrchní části do spodní nádoby přes papírový filtr nebo permanentní sítko s pomletou kávou. Pokud budete mít kávová zrna pomletá najemno, bude výsledný nápoj silnější. Naopak při hrubém namletí kávových zrn bude káva slabší, protože voda kávou proteče poměrně rychle. Překapávaná káva se vyznačuje nahořklou chutí, jelikož se filtruje o trochu delší dobu. Je taky řidší oproti běžnému espressu.


Pro koho je překapávací kávovar vhodný? 

Příznivá cena, kompaktnější rozměry a větší množství kávy činí z „překapávačů“ oblíbenou volbu uživatelů napříč tomu, že nejde o pravé espresso. Vyhovuje jim, že je taková káva slabší a méně výrazná jako káva připravená pomocí vysokého tlaku. Je to ideální kávovar pro milovníky „turka“ bez usazeniny!

jak_vybrat_kavovar

Moka kávovar

Káva z moka kávovaru vyniká silnou chutí a vyšším obsahem kofeinu. Hotová vzpruha pro každého, kdo potřebuje extra dávku povzbuzení! Samotná „konvice“ se skládá ze tří dílů. Do spodního nalejete vodu, do vnitřního sítka nasypete středně hrubě namletou kávu a pořádně zašrubujete.

Moka káva se klasicky připravuje na plynu, ale v současné nabídce hravě najdete i moka konvice na elektrickou či sklokeramickou desku nebo indukci. Voda se díky ohřevu přemění na páru, která následně prochází přes pomletou kávu směrem nahoru, kde opět chladne a ve formě chutného nápoje se zachytává v horní části konvice. Káva z moka konvice má specifickou, lehce připálenou chuť, protože se připravuje při varu. Podobá se italskému espressu, ale chybí mu specifická pěna.


Pro koho je moka kávovar vhodný?

Káva z moka konvice má něco do sebe! Potěší originální chuť, stylový design i životnost moka konvic, minimální nároky na prostor, údržbu a víc jak dobrá cena. Kávovar jako stvořený do menší kuchyně, kde se každý ušetřený centimetr počítá.

jak_vybrat_kavovar

Slyšeli jste o kávovaru s názvem Handpresso? Jde o unikátní ruční cestovní kávovar, jehož princip fungování si zamilovali cestovatelé, outdooroví nadšenci či chataři. Budete potřebovat pouze horkou vodu (například ohřátou nad ohněm), E.S.E pod s oblíbenou kávou (nebo kompatibilní kapsli) a zbytek přípravy je už překvapivě jednoduchý. Přesvědčte se sami! K dostání i Handpresso do autozásuvky

Funkce, které zvyšují komfort používání

 • Přehledný dotykový displej – Umožňuje jednoduchý výběr kávového nápoje či nastavení intenzity bez toho, aby se uživatel ztratil v posuvném „tlačítkovém“ menu.
 • Předehřívání šálků – Nápoj poputuje do zahřátého šálku a déle si tak uchová svou teplotu, bohatou pěnu i chuť.
 • Vestavěný mlýnek – Vyhledávaná výbava, od které se odvíjí síla a kvalita kávy. Vybírejte modely, kde máte možnost nastavit různé stupně hrubosti mletí. Obzvlášť pozor na mlýnky s kovovým mechanismem, které mohou kávu znehodnotit přepálením! Lepší volbou jsou keramické mlecí kameny.
 • Nastavitelná výška výpustí – Oceníte ji při přípravě různých druhů nápojů (v malém šálku i vysokém poháru ze skla). Káva jde z výpustě přímo do šálku, takže nezašpiní základnu kávovaru.
 • Funkce horké vody – Určená na přípravu čajů.
 • Vodní filtr – Zlepšuje chuť kávy, chrání kávovar před vodním kamenem a prodlužuje intervaly mezi údržbami i jeho životnost.
 • Nastavení uživatelských profilů – Funkce má využití hlavně v domácnostech, kde má každý člen domácnosti jiné kávové preference. Vytvoříte si profily, kde máte uložený svůj kávový nápoj na jedno stisknutí jednoho tlačítka.
 • Naprogramování chodu – Můžete nastavit čas, kdy se kávovar uvede do chodu, nahřeje šálky nebo kávu dokonce připraví.
 • Kontrola bezpečnosti chodu – Kávovar se automaticky vypne po jisté době nečinnosti nebo se přepne do energeticky úsporného režimu.
 • SMART výbava – Mezi technologické vychytávky kvalitních kávovarů patří ovládání kávovaru pomocí smartphonu.

jak_vybrat_kavovar

Kávovar do domácnosti, nebo kanceláře?

Běžný kávovar do domácnosti je v chodu 2-3x denně a vůbec nemusíte postřehnout jeho nedostatky, které by se projevily až při častějším používání. Na kávovar do kanceláře, který se v průběhu pracovní doby prakticky nemusí zastavit, jsou už od budoucích uživatelů kladené vyšší nároky.

Pokud je káva zdarma (a teda benefitem od zaměstnavatele), místo jednoho nápoje se při kávovaru otočí téměř každý zaměstnanec i 2 či 3krát. Obvykle proto jde o automatické kávovary vyšší třídy, které zvládnou víc než nejen základní nápoje z kávových zrn. Výborně si poradí s mléčnými nápoji, jako je cappuccino, espresso macchiato nebo caffé latte.

Do tohoto kávovaru se musí vejít dostatek kávových zrn, vody i mléka, proto spolu s kapacitou nádob rostou i jeho rozměry. Kávovary do kanceláře mohou být volně stojící, ale také zabudované. Některé vestavěné kávovary se dají přímo napojit na přívod vody či dokonce disponují chladičem na mléko. Nevýhodou je však komplikovaný přístup při servisu a vyšší pořizovací cena.

kávovar

Obsluha kávovaru

Při výběru kávovaru myslete na to, kolik mezikroků musíte udělat, než se k nápoji dostanete.

 • Musíte si kávu pomlet zvlášť? Neobejdete se bez mlýnku na kávu.
 • Máte rádi mléčnou pěnu? Pak by vám ve výbavě neměl chybět ani šikovný pěnič mléka.
 • Chcete se zdokonalit v přípravě různých kávových nápojů? Sejde se vám například odměrka na kávu, tamper na kávu (pěchovadlo) nebo i teploměr na mléko.

Tyto procedury však můžete vyměnit za pár doteků na ovládacím panelu, kdy se všechno automaticky připraví i bez vaší asistence. Nejde jen o úsporu času a peněz při nákupu. Další pomůcky totiž znamenají i větší nároky na uskladnění a čištění. O údržbě a čistění vašeho přístroje se více dočtete v samostatném článku Jak se starat o kávovar.

jak_vybrat_kavovar

Jak se starat o kávovar?

Aby kávovar fungoval dlouho a bezchybně, nesmíte zapomínat ani na jeho údržbu. Káva ze špinavého kávovaru je totiž hořká a zatuchlá. Poměrně rychle se přirozeně zanáší právě ty části, které přichází do kontaktu s kávou, vodou a mlékem.

 • Každodenní péče by měla zahrnovat výměnu tekutin v zásobnících (mléko se může pokazit, voda zatuchnout a podporovat vznik vodního kamene). Stejnou pozornost věnujte i odpadovým nádobám, které bývají zdrojem zápachu a bakterií. Pročistěte všechny mléčné cesty kávovaru i cappuccinator (parní trysku), hlavy či výpustě. Aspoň jednou týdně vyberte varnou jednotku kávovaru a důkladně ji očistěte pod tekoucí vodou (u levnějších modelů se nedá vybrat, čistěte opatrně dostupná místa).
 • Kvalitní automatické kávovary disponují automatickým čisticím a odvápňovacím programem. Přístroj vás vyzve k vložení čisticí tablety (prášku) a pokud se dodrží pokyny v návodu na používání, údržba kávovaru proběhne hladce a bez práce navíc.
 • jak se starat o kávovar

  Zvažte náklady na kávu

 • Který kávovar je ekonomicky výhodnější? Kapslový kávovar, který je levnější, ale za kapsle při vyšší spotřebě měsíčně zaplatíte stovky Kč? Nebo čtyřnásobně drahý automatický kávovar, který nerozlišuje, zda použijete „obyčejnou“, nebo výběrovou kávu? Při pohledu na náklady za kávu se můžete po krátkých výpočtech dopracovat k zajímavým číslům a logickým závěrům.

 • Návratnost investice do plněautomatického kávovaru se dá očekávat hlavně tehdy, pokud se bude kávovar často používat. U kapslového přístroje je výsledek opačný. Čím víc kapslí spotřebujete, tím je roční kávičkování dražší.
 • Najděte kávovar, který u vás bude mít využití

 • Základním orientačním bodem je určit, jakou kávu pijete a kolik šálků denně by měl kávovar připravit. Stanovte si rozpočet, popřemýšlejte o tom, kolik místa máte pro kávovar k dispozici, jestli potřebujete najednou dva šálky kávy a do jaké míry chcete do procesu zasahovat.

 • pákový kávovar

  Pokud patříte k nenáročným kávičkářům, svého favorita najdete mezi moka kávovary a překapávacími kávovary. Pokud rádi experimentujete s chutěmi a hledáte kávovar, ze kterého bude mít radost každý člen rodiny (i děti), potom bude dobrou volbou kapslový kávovar. Pohodlný uživatel bude spokojený s automatickým kávovarem a skutečnému fajnšmekrovi, který si chce vychutnat celý rituál přípravy kávy, udělá největší radost právě pákový kávovar.

 •  

chci koupit kávovar

Související články:

Jak se starat o kávovar?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Vydejte se do světa kávy s kávovary Siemens

Jak vybrat rychlovarnou konvici?

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak vybrat paměťovou kartu? Záleží na kapacitě i rychlosti

Jak vybrat paměťovou kartu? Záleží na kapacitě i rychlosti

Potřebujete v úložišti pár gigabajtů navíc? Možná je řešením vašich potíží paměťová karta. SD a microSD karty dnes najdete v telefonech, fotoaparátech, kamerách i jiných zařízeních. Jak ale vybrat tu ...... Celý článek
Recenze: Garmin Fénix 7X Solar Sapphire – Jednička na trhu? Jednoznačně ano!

Recenze: Garmin Fénix 7X Solar Sapphire – Jednička na trhu? Jednoznačně ano!

Zajímá vás, jak v našem testování obstály nadupané sportovní hodinky Garmin Fénix 7X Solar Sapphire, které představují špičku na trhu mezi sporttestery? Pojďte se na ně spolu s námi podívat! Te...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Udržitelnost je v posledních letech tématem, které získává na pozornosti. Pokud vám toto téma není cizí, inspirujte se několika aplikacemi, které váš udržitelný životní styl podpoří. O čem se ...... Celý článek