Co je to optický zoom a k čemu je při fotografování dobrý?

optický zoom u fotoaparátů

TIP DATARTU:

Možnost přiblížení fotografovaného objektu je jistě dobrá věc. Pokud ale budete často používat maximální přiblížení, které objektiv digitálního fotoaparátu umožňuje, nezapomeňte si také přikoupit stativ. Vaše fotografie tak budou krásně ostré.

Optický zoom je jedním z hlavních parametrů, podle kterého si vybíráme nový digitální fotoaparát. Většině z nás postačí vědomí, že fotoaparát disponuje velkým optickým zoomem. Zkusme si ale o optickém zoomu říci trošku více a také si vysvětlit rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem.

Zoom můžeme do češtiny volně přeložit jako přiblížení objektu, postavy nebo krajiny. Ve spojení s digitálním fotoaparátem pak máme na mysli maximální možné přiblížení pořizovaného snímku. Pokud celou funkčnost optického přiblížení digitálního fotoaparátu zjednodušíme, můžeme ji přirovnat k dalekohledu. Díky soustavě čoček lze vzdálený objekt přiblížit a podrobněji si prohlížet jeho detaily, které by nám bez přiblížení zůstaly skryté. A podobně je tomu i u digitálních fotoaparátů. Po optickém zoomu sáhnete v případě, když chceme vyfotografovat větší detaily.

Jak jsme si již uvedli, zoomování (přibližování) fotografovaných scén je možné díky správně nastavené soustavě čoček, které jsou umístěné v objektivu. A tak je tedy nasnadě, že změna přiblížení bude mít co dočinění také s dalšími vlastnostmi objektivu. Tou nejdůležitější, která je zoomem přímo ovlivněna, je světelnost objektivu. Světelnost objektivu vyjadřuje množství světla zachycené objektivem. Čím více světla objektiv zachytí, tím je výsledná fotografie kvalitnější. Každý objektiv má nejvyšší světelnost při minimální přiblížení. Množství zachyceného světla se zvyšujícím se přiblížením klesá. Z toho plyne, že čím použijeme větší přiblížení, tím bude kvalita fotografie nižší.

Optický zoom může být někdy zaměňován se zoomem digitálním. Digitální přiblížení fotoaparátu je pouze „počítačovou“ záležitostí. Dá se říci, že digitální zoom ve fotoaparátu funguje naprosto stejně jako přiblížení fotografie v počítači. Pokud tak digitální zoom použijeme, získáme stejnou kvalitu snímku a výsledný efekt, jako bychom digitální zoom nepoužili a pořízený snímek si později zvětšili na počítači. Použití digitálního zoomu má v porovnání s optickým přiblížením za následek mnohem výraznější snížení kvality fotografie. Pokud použijeme dvojnásobné digitální přiblížení, bude mít původně 16 megapixelová fotografie najednou kvalitu pouze 8 megapixelů. Pokud na tento snímek použijeme čtyřnásobný digitální zoom, sníží se kvalitu fotky dokonce jen na 4 megapixely.

Dnes je na trhu možné zakoupit fotoaparáty s opravdu vysokým hodnotami přiblížení. Kromě uvedené snižující se světelnosti je dobré pamatovat také na to, že se zvyšujícím se přiblížením klesá naše schopnost pořídit ostrou fotografii v důsledku přirozeného třesu rukou. Proto je dobré již při nákupu fotoaparátu s vysokým optickým přiblížením myslet také na zakoupení stativu, který umožňuje bezproblémové používání zoomu až do jeho maximálních hodnot při zachování ostrosti fotografií.

Objektivy s optickým zoomem je dnes vybavena drtivá většina digitálních kompaktů. Najdou se ovšem takové fotoaparáty, které ve své výbavě mají pouze pevný objektiv bez možnosti přiblížení. To také platí pro kompakty s vyměnitelnými objektivy a digitální zrcadlovky, ke kterým si jejich majitelé dokupují objektivy zvlášť na základě svých specifických potřeb.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte si také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů