Co je to digitální zoom, jak funguje a v čem se liší od zoomu optického?

digitální zoom fotoaparátu

TIP DATARTU:

Digitální zoom by měl sloužit pouze jako záložní řešení pro přibližování fotografované scény. Pro kvalitu výsledné fotografie je daleko přínosnější používání optického zoomu.

Optický a digitální zoom jsou velmi často rozhodujícím faktorem při výběru digitálního fotoaparátu. Právě to, jak moc bude náš nový foťák přibližovat, nás zajímá ze všeho nejvíce. Jak to ovšem ve skutečnosti se zoomem je a funguje digitální zoom stejně jako zoom optický.

Digitální zoom je jednou z nejčastějších funkcí, kterou používáme při úpravě fotografií. Pořízený snímek většinou potřebujeme z nějakého důvodu oříznout nebo zvětšit. A právě na naprosto stejném principu funguje digitální zoom. Slovo zoom tak můžeme přeložit jako přiblížení nebo zaměření na detail. Digitální zoom u fotoaparátů pak značí, kolikrát si můžeme fotografii zvětšit. Jelikož digitální zoom umožňuje pouze zvětšení již pořízené fotografie, je nutné v případě digitálního přiblížení nutné počítat se zhoršením kvality obrazu. Pokud měl původní snímek kvalitu 20 megapixelů, spadne jeho kvalita při použití čtyřnásobného digitálního zoomu pouze na 5 megapixelů. Je tak dobré služeb digitálního zoomu využívat jen ve výjimečných případech a spíše spoléhat na optický zoom, který podobné snížení kvality pořízené fotografie nezpůsobuje.

Ovšem i optické přiblížení má vliv na výslednou kvalitu fotografie. Podrobný popis principu optického zoomu naleznete v samostatném článku. Pokud se chcete kromě principů zoomu dozvědět o digitálních fotoaparátech více informací, navštivte našeho rádce.

O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů