Rady pro výběr správných vestavných spotřebičů

Jednoduché kuchyně jsou dnes samozřejmé

Ženy dělí čas mezi profesi, zájmy a rodinu, proč ho ztrácet náročným úklidem. Vše, co má složitější tvar, vyžaduje pracné cídění od mastného prachu, a tak kořenky, naběračky a další pomůcky zmizely za hladkými dvířky.

Moderní kuchyně je promyšlená laboratoř na pohodlné vaření. A její dokonalé linie si bez vestavných spotřebičů nedovedeme ani představit.

výběr vestavných spotřebičůTrendy v zařizování kuchyní

Snad největší revolucí v kuchyni bylo odtržení trouby od vaření. Sporáky nahradily varné desky ovládané dotykovými senzory (kdo dříve čistil vyčnívající knoflíky sporáku, ví, o čem je řeč), trouba se přestěhovala do horní polohy, abychom se k ní nemuseli ohýbat.

Klasickou troubu vystřídala horkovzdušná, k ní se přidaly trouby mikrovlnná a parní, podobným vzhledem se k nim začlenily i kávovary... . Chladnička se zvětšuje a nabízí nové možnosti. Samostatné pultové mrazničky už se v domácnostech neobjevují, využívají se vestavné zásuvkové, nejběžnější jsou chladničky kombinované s mrazničkou.

Vysoká chladnička může stát samostatně, ale vestavná má svoje výhody: podoba kuchyně se snadněji přizpůsobí estetickým nárokům. Dřez vestavěný do pracovní desky je samozřejmostí už po několik desetiletí, snad jen babičky pamatují dřezy umístěné mimo linku.

Dnes už najdeme také málokterou kuchyni bez myčky. Mytí nádobí nepatřilo nikdy k oblíbeným činnostem, myčky navíc šetří vodu a energii. Digestoř jako solitér zůstává smysluplná, je-li varná deska umístěna na ostrůvku, ale začleněná do sestavy působí problémy, rozbíjí tvarovou kompozici. Vestavná digestoř se schová do nástěnné skříňky.

Svoje místo v kuchyni najde i pračka

V bytech s malou koupelnou bývá problém umístit automatickou pračku. Je-li dostatečně velká kuchyně, pračku lze začlenit mezi spodní skříňky. Vestavné pračky už mají téměř nulové vibrace a nemusíte se bát, že rozkmitají hrnce uložené v sousedství.

Umístit tolik spotřebičů není snadné, také v kuchyni se hospodaří s každým kouskem plochy, abychom při vaření neběhali maraton. Výrobci se vývoji přizpůsobili, zabudované spotřebiče lze umístit podle potřeby.

Správné návaznosti

Práce v kuchyni má svůj technologický postup, jehož narušení vede ke zbytečným komplikacím - více se naběháte, při jednotlivých činnostech vám bude něco překážet, něco naopak chybět po ruce. Začínáte vyjmutím potravin ze spíže a chladničky, omýváte je, až pak upravujete pro vaření nebo pečení.

Mezi chladničkou a dřezem tedy potřebujete první pracovní plochu, mezi dřezem a varnou deskou druhou - větší. Záměnou sporáku a dřezu budete od ledničky zbytečně běhat s každým kouskem masa a zeleniny na opačný konec linky a zpátky. Při dvou linkách proti sobě je vhodné oddělit mycí prostor od varného, kolem obou získáte dostatečnou pracovní plochu.

Kuchyně začleněné do otevřeného obytného prostoru mívají často volně stojící ostrůvek, který funkční zóny odděluje. Vysoké skříně se zabudovanými spotřebiči se pak umístí při čelní stěně kuchyně, anebo kolmo k nižším sestavám. Pro oba tyto případy ukazují názorné kresby, jak vhodně rozložit jednotlivá pracoviště a kam umístit zabudované spotřebiče.

Sestavení kuchyně zjednodušilo zavedení jednotného modulového systému. Většina volně stojících spotřebičů má šířku 60 cm, stejný modul mají i typové skříňky. Zabudované spotřebiče se musí do skříněk vejít, a přitom respektovat tloušťku bočních stěn. Nábytek se vyrábí z desek 18 mm silných, spotřebiče tedy mají pro zabudování šířku cca 560 mm.

Při výběru se ale vždy podívejte na technický popis nebo nákres, není zaručeno, že každý výrobek toto pravidlo respektuje. Při hledání spotřebičů na internetu je navíc možné, že se na webové stránky vloudí chybička. Vždy je dobré všechny spotřebiče vybrat dříve, než zadáte výrobu nábytku, a výrobci dodáte i technické nákresy s požadavky na zabudování. Sladit členění skříněk s přesnými rozměry spotřebičů je dost náročné.

Skladování a chlazení

výběr vestavných spotřebičůPři výběru chladničky se budete řídit nejenom objemem a cenou, ale také nabídkou funkcí a energetickou třídou. Na trhu jsou kombinované chladničky například s nulovou zónou, s funkcí antibakteriální nebo s funkcí No Frost, při které nemusíte nikdy rozmrazovat.

Vestavné přístroje mohou být zabudované vedle sebe - výrobci neavizují tuto skutečnost a ani z praxe nevidím žádný problém zabudovat spotřebiče vedle sebe. Trouba nepeče každý den 24 hodin aby jakkoliv mohla omezit životnost chladničky. Pokud stojí zabudovaná chladnička jako první v řadě přímo u stěny, počítejte s odsazením minimálně 5 cm, jinak dveře neotevřete úplně a při čištění nevytáhnete ven police.

Styl umístění spotřebičů vychází z prostorových možností, přání a požadavků zákazníka. Ergonomie by měla vycházet i ze skutečnosti, zda je člověk, který bude kuchyni využívat v maximální míře, pravák nebo levák. (Levák uvítá umístění chladničky napravo sestavy a pravák opačně).

U zabudované chladničky a pečicí trouby jsou důležité nejenom šířkové a výškové rozměry, zapomenout se nesmí na zajištění odvětrání větrací mřížkou a prostupy v zádech nábytku, aby se přístroje nepřehřívaly. Pokud sestava nestojí na nožičkách, vzduch se do mezery (alespoň 5 cm hluboké) musí přivést větrací mřížkou v soklu, otvor se požaduje min. 20 cm. Stejná mřížka se umístí také nahoře, jestliže jsou skříně vysoké až ke stropu.

Vaření a grilování

Výhodou elektrických varných desek je „čistý" provoz bez karcinogenních zplodin a větší bezpečnost. Většina čtyřplotýnkových sklokeramických desek (šířka 60 cm a více) vyžaduje přívod na 380 V, což není vždy možné dodržet bez obnovy elektrických rozvodů.

Na trhu už se objevují sklokeramické a indukční desky na 230 V - tuto informaci si ověřte ještě před zakoupením konkrétního spotřebiče. Výška vestavné varné desky bývá shodná s tloušťkou pracovní desky, do sousedství se ale někdy umístí i zabudovaný gril nebo fritéza. Prostor skříňky pod nimi pro ukládání plně nevyužijete, výška grilů dosahuje až do 30 cm.

Pečení, ohřívání, příprava v páře

výběr vestavných spotřebičůPečicí blok tvoří sestava zabudovaných spotřebičů, kde horkovzdušnou troubu kombinujeme s mikrovlnnou nebo parní troubou. Vestavná mikrovlnka je podstatně dražší než volně stojící, ale její výhodou nejsou jen rozměry vhodné pro zabudování.

Má speciální konstrukci, aby kolem sebe nepotřebovala volný prostor a přitom se nepřehřívala. Na správnou polohu je citlivá především pečicí trouba, ale výškově špatně dostupná nesmí být ani trouba parní nebo mikrovlnka. Pokud je umístíte vedle sebe, optimální výška dna je kolem 90 cm, neměla by přesáhnout 115 cm.

Při umístění spotřebičů nad sebou se doporučuje výška dna horkovzdušné trouby maximálně 70 cm, aby se nedostala příliš vysoko mikrovlnná (parní) trouba nad ní. Pokud se do stejné skříně musí umístit ještě kávovar, je rozumnější vrátit se k troubě mezi spodními skříňkami, aby optimální výšku měl kávovar.

Předpokládá se totiž jeho každodenní využívání, zatímco k pečení se dostanete zhruba jednou týdně. Při výběru a kombinování těchto spotřebičů je vhodné zvolit stejnou značku. Každá firma má nejenom odlišný design a materiály, ale často také drobné odchylky v rozměrech čelní desky. Chcete-li kuchyň dokonalou po všech stránkách, záleží na každém milimetru.

 

Připravila: Ing. arch. Věra Konečná (www.bydleni-iq.cz)

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů