basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTEVŘENO! Všechny naše prodejny jsou znovu otevřeny. Přijďte si vybrat nebo objednejte online a do 60 minut připravíme vaši objednávku k bezpečnému vyzvednutí.

Co je to JPEG a jaké má oproti ostatním formátům výhody?

 

TIP DATARTU:

Dnes na trhu nenaleznete fotoaparát, který by neuměl snímky ukládat do JPEG formátu. JPEG formát je nejrozumnější formou ukládání fotografií, který umožňuje ukládání velkého množství snímků ve velké kvalitě a malé velikosti.

Za písmeny JPEG se skrývá jeden ze způsobů ukládání fotografií na paměťovou kartu. Fotografie ve formátu JPEG poskytují v porovnání s dalšími používaný typy ukládání fotografií velkou výhodou v malé velikosti. Fotografie JPEG tak na paměťové karty zabere mnohem méně místa než fotografie ve formátu RAW nebo TIFF. Díky tomu je tak na jednu paměťovou kartu možné uložit mnohem více JPEG fotografií než v případě jiných formátů.

Za nízkou kapacitu JPEG fotografií vděčíme celému systému úprav, které probíhají přímo ve fotoaparátu a které pořízený snímek postupně komprimují (zmenšují) tak, aby odstranili všechny prvky, které běžné lidské oko nemá možnost zachytit a které by tak zbytečně navyšovaly velikost JPEG fotografie. Na druhou strnu je ovšem nutné uvést, že s fotografiemi v JPEG formátu již není pracovat a dodatečně je upravovat tak kvalitně jako s fotografiemi ve formátech RAW nebo TIFF, které přece jen obsahují mnohem více dat.

Fotografie ukládané v JPEG jsou ovšem naprosto dostačující pro velkou většinu fotografů. I díky malé velikosti těchto souborů se tak dnes jedná o zdaleka nejrozšířenější způsob ukládání pořízených fotografií. Kvalitu snímků v JPEG je okem nerozeznatelná od kapacitně náročnějších formátů RAW a TIFF. Ty ovšem využívají především profesionální fotografové pro jejich další úpravy. Některé digitální fotoaparáty také umožňují paralelní ukládání fotografií ve dvou formátech. Stejnou fotografie tak získáte ve formátu JPEG i ve formátu RAW.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů