RAW

Bezztrátový formát ukládání fotografií používaný profesionály. Obsahuje veškeré informace přímo z čipu bez větších zásahů softwaru. Fotografie tak vypadají zpravidla pobledle a jsou nutné úpravy v obrázkovém editoru.

RAW formát

TIP DATARTU:

Pokud chcete mít záruku těch nejlepších možných snímků, vyberte si fotoaparát, který umožňuje ukládání fotografií v RAW formátu. Ideální volbou je model umožňující ukládání ve dvou typech formátů najednou.

Určitě se vám už mnohokrát stalo, že jste si dali práci se správným nastavením všech funkcí fotoaparátu, jelikož jste právě tento záběr chtěli mít bez výjimky dokonalý. Výsledek váš ovšem velmi zklamal, na fotografii jste viděli spoustu chyb, které by bylo třeba opravit. Druhou možnost již bohužel mít nebudete, jelikož fotografovaná scéna již neexistuje. Právě tento problém řešení RAW formát fotografií.

Pojmem RAW se ve světě fotografie označuje zložení vyfotografovaného snímku přesně tak, jak byl zachycen okem kamery. Fotografie uložená jako RAW soubor tak není upravována všemožnými vymoženostmi fotoaparátu jako je správné vyvážení bílé barvy, nastavení ostrosti, podání barev a podobně. Říkáte si, že je to k ničemu? Že i tak získáte pouze další nedokonalou fotografii? RAW soubory jsou ovšem ukládány se všemi dostupnými informacemi o fotografované scéně, což v překladu znamená, že takový soubor poté můžete ve speciálních počítačových programech určený k úpravě fotek, doladit k obrazu svému a správně nastavit všechny parametry snímku k obrazu svému. Při této úpravě nedochází k žádnému znehodnocení nebo snížení kvalitu. Pouze přesunete zpracování fotografie z automatického procesu, který běžně probíhá přímo ve fotoaparátu, do počítačového programu.

Ukládání fotografií do RAW formátu tak je dobré používat v situacích, kdy je pro vás důležité pořídit dokonalý snímek. Typicky to jsou situace, u kterých víme, že už se nebudou opakovat a chceme na ně mít tu nejlepší vzpomínku v podobě dokonalé fotografie. Fotoaparát tak ze snímacího čipu zaznamená pouze „surovou“ a nezpracovávanou fotografii se všemi potřebnými údaji a daty. Tuto fotografii si později upravíme podle svých potřeb pomocí speciálního počítačového programu.

Mezi nejčastější úpravy, které je možné na RAW fotografiích provádět patří vyvážení bílé (bílá barva nebude mít nádechy jiných barev), úprava expozice ( fotka nebude ani světlá ani tmavá), správné vykreslení barev.

Na ukládání fotografií v RAW formátu ovšem můžeme naleznout také nějaká negativa. Řadí se mezi ně především velikost takového souboru (fotky v RAW formátu mají větší kapacitu než běžné fotografie) a také časová náročnost spojená s dodatečnou úpravou snímků. Možnost ukládání fotografií do RAWu umožňují profesionální digitální zrcadlovky, ale také lépe vybavené kompakty. Některé fotoaparáty umožňují současné ukládání fotografií ve dvou formátech. Získáte tak snímek zpracovaný klasickým způsobem ještě ve fotoaparátu a zároveň nezpracovaný snímek, který si později zeditujete ve svém počítači.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů