Co je senzor fotoaparátu a jaké typy jsou na trhu dostupné?

CMOS snímač

TIP DATARTU:

Při běžném amatérském fotografování nepoznáte rozdíl mezi fotografiemi pořízenými CCD senzorem a CMOS senzorem. Pokud tak kupujete foťák pro běžné focení, soustřeďte se spíše na velikost senzoru fotoaparátu. Čím větším senzorem je fotoaparát vybaven, tím je kvalita výsledné fotografie lepší.

Při výběru nového digitálního fotoaparátu se většina jejich budoucích majitelů zaměřuje především na optický zoom, čili maximální možné přiblížení fotografie a také na počet megapixelů, které udávají celkový počet políček, ze kterých je výsledná fotografie složena. Digitální fotoaparát je ovšem složen z mnohem více částí, které mají na kvalitu výsledné fotografie velký vliv. Pokud tak chcete svým novým foťákem pořizovat co nejkvalitnější snímky, nepodceňte i ostatní parametry fotoaparátu.

Jednou z důležitých součástí fotoaparátu, ne-li tou nejdůležitější je senzor (snímač, snímací čip). Senzor fotoaparátu je destička umístěná za objektivem, na kterou je přenášeno světlo a barvy fotografie. Senzor tento obraz zachytí a pošle dále do fotoaparátu k dalšímu zpracování, na jehož konci je výsledná fotografie. Mezi profesionálními fotografy je výběr správného senzoru důležitý zejména z hlediska výskytu obrazového šumu. Při výběru digitálního fotoaparátu se nejčastěji setkáte se dvěma typy senzorů. Povězme si tak o nich trošku více a popišme si jejich rozdíly.

CCD snímače

Je typ senzoru obsahující polovodičové snímače, které jsou vysoce citlivé na světlo. Jeho poměrnou nevýhodou je však relativní náročnost na spotřebu elektrické energie, a větší fyzické rozměry než u CMOS senzorů. Hlavním rozdílem oproti CMOS snímači je princip přenášení informací o fotografii k dalšímu zpracování. CCS senzory přenáší informace o pixelech po celých řádcích, kdežto CMOS snímače přenášejí informace o každém pixelu jednotlivě. Základní nevýhody CCD snímače oproti CMOS senzoru tak můžeme shrnout následovně: nižší kvalita přenášeného obrazu, vyšší spotřeba energie, větší rozměry, pomalejší zpracování fotografií a finančně náročnější výroba.

CMOS snímače

Jsou druhy snímačů vyráběné podobnou technologií jako klasické počítačové procesory (také obsahují křemík), což umožňuje vyrábět je ve velkých sériích, relativně levně a k tomu všemu si zachovávají miniaturní rozměry.

Kromě typu senzoru má na kvalitu výsledné fotografie nemalý vliv také velikost senzoru, použitý procesor zpracovávající informace ze senzoru a celá řada dalších faktorů.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů