Co je to samospoušť a jak ji využiji při fotografování?

 

TIP DATARTU:

Samospoušť by neměla chybět ve výbavě žádného digitálního fotoaparátu. Oceníte jej například při skupinových fotografiích, na kterých tak od nynějška nebude chybět ani fotograf.

 

Samospoušť si můžeme jednoduše popsat jako systém, který umožňuje pořízení fotografie s určeným časovým zpožděním po zmáčknutí spouště. Při běžném focení fotoaparát pořídí snímek téměř okamžitě po stisknutí spouště. V režimu samospouště je ovšem fotoaparát připravit fotit s předem nastaveným zpožděním. Po stisknutí spouště tak uplynule několik sekund, než se pořídí fotografie. Délku této prodlevy je možné nastavit v různě dlouhých intervalech, zpravidla od 5 do 12 sekund.

Nejčastěji se samospoušť využívá ve třech případech, ve kterých je použití klasické focení bez zpoždění téměř nemyslitelné. Prvním případem je pořízení snímku sebe sama. Pokud v okolí nemáme žádnou další osobu, která by nás vyfotila například u zajímavého objektu, přepneme digitální fotoaparát do režimu samospouště, nastavíme časovou prodlevu mezi stisknutím spouště a samotným pořízením fotografie. Po stisknutí spouště se přemístíme k objektu, u něhož chceme být vyfotografováni. Většina fotoaparátu signalizuje dobu do pořízení fotografie světelným (blikáním) nebo zvukovým signálem. Můžete tak přesně odhadnout, kolik času do konce samospouště ještě zbývá. Čím se krátí doba, která zbývá do pořízení snímku, tím je blikání nebo zvukový signál intenzivnější.

Další možností, kdy je použití samospouště velmi populární, jsou skupinové fotografie, na kterých nechcete chybět. Opět tak nastavíte délku samospouště a přesunete se ke skupině fotografovaných osob. Třetím nejčastějším případem použití samospouště je fotografování, u kterého chceme omezit chvění rukou nebo nechtěný pohyb při stisknutí spouště. Eliminujeme tak možné rozmazání fotografie. Tuto možnost využijeme nejčastěji při fotografování na velké přiblížení nebo při pořizování snímků ve zhoršených světelných podmínkách. V obou případech má i nepatrný pohyb fotoaparátem při fotografování za následek rozmazání fotky.

Některé digitální fotoaparáty také umožňují ovládání spouště přes dálkové ovládání, což je také určitý typ samospouště ovládaný na dálku.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů