Má redukce červených očí nějaký vliv na kvalitu výsledné fotografie?

 

TIP DATARTU:

Redukce červených očí výrazně zvyšuje dojem z pořízené fotografie, na které jsou zachycené obličeje. Ty od nynějška již budou bez nežádoucího efektu červených očí.

 

Určitě jste se již mnohokrát setkali s fotografií, jejíž jedinou vadou na kráse byly nepřirozeně červené oči fotografované osoby. Tento nežádoucí jev na fotkách vzniká při použití blesku v nedostatečně osvětlených prostorách. Vinu za vykreslení očí do červené barvy je nutné přičíst fyziologickým vlastnostem oka. Duhovka je totiž při nedostatečném osvětlení široce rozevřena a nedokáže na blesk reagovat dostatečně rychle svým zmenšením. Tím dojde k osvětlení růžové sítnice, které se na výsledném snímku projeví jako efekt červených očí. Existuje ovšem celá řada postupů, které tento velmi častý nešvar digitálních fotografií eliminují.

Nejjednodušší možností je vyvarování se použití blesku, zvýšení množství světla v místnosti nebo použití externího blesku. Efekt červených očí může fotografovaná osoba také snížit tím, že se nebude při pořizování snímku dívat přímo do objektivu. Všechna tato pravidla je ovšem v praxi těžké dodržovat. A to zvláště v případech, kdy není na aranžování vůbec čas. Je tak dobré spolehnout se na elektroniku.

Redukce červených očí je kromě výše popsaných příkladů také součástí výbavy některých fotoaparátů. K redukci efektu červených očí mohou fotoaparáty využívat systému přisvětlení nebo předzáblesků. Oba tyto principu fungují na obdobném principu, který má za úkol připravit duhovku oka na intenzivnější světlo a tím ji stáhnout. Fotoaparát tak nejprve vyšle sérií světelných signálů( v případě přisvětlení blikáním červené diody, v případě předzáblesku klasickým bleskem), které stáhnou duhovky tak, aby neodrážel červenou barvu. Jakmile je duhovka takto připravena, fotoaparát vyšle finální záblesk a z něj zhotoví konečný snímek.

Kromě tohoto způsobu existuje i redukce softwarová, která je v porovnání s výše uvedeným přisvětlením kvalitnější. Foťák vybavený tímto typem redukce tak sám rozpozná na pořízené fotografii červené oči a automaticky je opraví. Na výsledném snímku tak bude mít fotografovaná osoba přirozenou barvu očí i za použití blesku v nepříznivých světelných podmínkách. Pokud by ani redukce červených očí zabudovaná přímo ve fotoaparátu nevykreslila oči podle vašich představ, můžete výsledný snímek ještě upravit v některém z mnoha programů pro úpravu fotografií. Na závěr je také nutno podotknout, že problém červených očí postihuje nejvíce digitální kompakty se zabudovaným bleskem, který je umístěn příliš blízko ose objektivu.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů