Jaké typy paměťových karty existují a co znamenají čísla na nich uvedená?

typy paměťových karet

TIP DATARTU:

V žádném případě na paměťové kartě nešetřete. Pár ušetřených stokorun se vám může brzy vrátit v podobě nedostatečného místa na kartě při dovolené nebo pomalém zpracovávání videozáběrů. Vyberte si paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou a vysokou přenosovou rychlostí.

Paměťové karty prodělali za několik málo posledních let neuvěřitelný skok dopředu a dnes již mají téměř stejnou kapacitu jako klasické počítače. Jejich široké využití na trhu spotřební elektroniky se tak přímo nabízí.

Nejprve je třeba si objasnit, co vlastně paměťová karta je a čemu odpovídá její hodnota její kapacity. Paměťovou kartu můžeme označit za velmi malou a snadnou přenosnou úschovnu všech vašich souborů jako jsou fotografie, hudby, filmy atd.. Paměťovou kartu právě z toho důvodu dnes najdeme v každém mobilním telefonu, tabletu nebo fotoaparátu. V každém z těchto zařízení přitom může sloužit k jinému účelu. Paměťová karty v digitálním fotoaparátu bude určená k tomu, aby se na ní nahrávali vyfotografované snímky. Pokud tu samou paměťovou kartu přesuneme do počítače, můžeme si vyfotografované snímky ihned prohlížet na obrazovce počítače.

Ovšem takhle by to bylo příliš jednoduché. Ona totiž není paměťová karta jako paměťová karta. A ne všechny paměťové karty je možné použít do všech zařízení, které použití paměťových karet umožňují. Pokusme se do tohoto menšího chaosu vnést trošku pořádku. Nejprve si paměťové karty rozdělme podle typu.

Určitě jste se s tím již nejméně jednou setkali. Jednou nese paměťová karta označení miniSDHC, podruhé xD a potřetí pro jistotu SDXC. Přinášíme vám proto přehled nejpoužívanějších typů paměťových karet společně s jejich krátkými popisem.

Memory Stick Micro, Memory Stick Duo

Stále poměrně často používané typy paměťových karet. Své využití naleznou u některých typů digitálních fotoaparátů a videokamer, dále se s nimi můžeme setkat také u herních konzolí PSP a v dalších zařízení. Paměťová karta Memory Stick Micro je rozměrově menší sestrou kartě Memory Stick Duo. Obě tyto karty můžete zakoupit s kapacitou až 32 GB.

Compact Flash

Starší typ karty, kterou je možné použít u starších fotoaparátů, kamer, konzolí apod.. Dnes je již nahrazena modernější typy paměťových karet a u novinek na trhu elektroniky se s ní již nepotkáme. Paměťová karta Compact Flash se vyrábí ve dvou tloušťkách do kapacity 64 GB

xD Card

Paměťové karty s označení Xd se dnes používají jen u velmi omezeného počtu fotoaparátů, jinde se s nimi prakticky nesetkáme. Stejně jako karty Compact Flash byly nahrazeny modernější variantami. Karty se vyrábějí ve dvou variantách kapacity; 1 GB a 2 GB.

SD, SDHC, SDXC, microSD, microSDHC, microSDXC

Nejnovější a zároveň zdaleka nejpoužívanějí paměťové karty, se kterými se setkáme u mobilních telefonů, tabletů, digitálních fotoaparátu a u celé řady další výrobky ze světa elektroniky. Všechny tyto typy paměťových karet vycházejí ze stejného základu liší se od sebe pouze kapacitou, od karet SD a microSD se z důvodu jejich nízké kapacity pomalu ustupuje. Karty SDHC a microSDHC disponují kapacitou až 32 GB. Karty SDXC a microSDXC se zase chlubí kapacitou vyšší než 32 GB. Paměťové karty s označením micro jsou rozměrově menší.

Paměťové karty se dále od sebe liší svou vnitřní kapacitou, o které jsme se zmínili již na předchozích řádcích. Kapacitu karty si můžeme popsat jako prostor, který je určený pro ukládání našich souborů, fotek, filmů, hudba a podobně. Čím větší tento prostor je, tím více souborů do něj můžeme vložit. A právě velikost souboru na kartě je označena číslicí a písmeny GB. Karta s kapacitou 2 GB tak poskytuje mnohem méně prostoru pro naše soubory než karta s kapacitou 64 GB. Jaké množství dat ale takový 1 GB obnáší? Průměrně velká fotografie vyfoceném kvalitnějším foťákem má velikost 5 MB. Takových fotek tak do 1 GB karty umístíme celkem 200.

Pro svižnou práci se všemi těmito daty musí být paměťová karta dostatečně rychlá. Právě rychlost, s jakou dovedete karta pracovat, označujeme číslem a slovem Class. Stejně jako v předešlém případě platí, že čím je číslo vyšší, tím karta pracuje s daty rychleji. Karty Class 10 tak zpracuje naše fotografie rychleji, než to zvládne karta s Class 4. Tento parametr je velmi důležitý při pořizování videa nebo fotografií ve velkém rozlišení. Paměťová karta s malou přenosovou rychlostí totiž může celé natáčení znemožnit nebo velmi výrazně zpomalit pořízování fotografií, kdy vznikne poměrně značná prodleva mezi pořízením snímku, jeho zpracování a možností pořídit snímek další.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů