Hledáček

hledáček

TIP DATARTU:

Pokud nejste rozhodnuti, zda koupit fotoaparát s hledáčkem nebo bez hledáčku, vycházejte ze svých zkušeností. Fotili jste vaším posledním digitálním fotoaparátem přes displej a vyhovovalo vám to? V tom případě neměňte. Pokud ovšem chcete úroveň svého fotografování posunout o úroveň výše, počítejte s tím, že u digitálních zrcadlovek se k pořizování snímků téměř výhradně používá hledáček.

Hledáček je jedním ze dvou způsobů zobrazení fotografované scény. Hledáček fotoaparátu tak můžeme popsat jako náhled pořizované fotografie. Dříve než si o hledáčcích napíšeme více, zastavme se u LCD displeje. LCD displeje je dnes zdaleka nejrozšířenějším způsobem, jak se dívat na fotografovanou scénu. LCD displejem jsou vybaveny všechny digitální fotoaparáty, hledáček najdeme jen u malého procenta z nich.

A není to tím, že by se jednalo o nepotřebnou součást. Právě naopak. Hledáček fotoaparátu oceníte například při silném slunečním svitu, kdy mohou být údaje na displeji nečitelné. Na hledáček nedají dopustit ani profesionální fotografové. Ti jinak než přes hledáček prakticky nefotí. Hledáček totiž zobrazuje fotografovanou scénu přesněji a nedochází ke zpoždění při zobrazení právě fotografovaného objektu.

Většinu hledáčků poznáme podle „kukátka“ na zadní straně fotoaparátu. U profesionálních digitálních fotoaparátů je zpravidla umístěno zhruba uprostřed zadního panelu nad displejem. U digitálních kompaktů může být umístění hledáčku různé. U některých modelů ho najdeme v levém horním rohu, u některých ve středu a u jiných zase v pravém horním horu. Funkci má ale vždy stejnou. Umožňuje náhled na scénu, kterou se chystáme vyfotografovat, přiložením oka.

Ovšem není hledáček jako hledáček. Nejčastěji se setkáváme s těmito třemi typy hledáčků:

OPTICKÝ HLEDÁČEK

Optický hledáček můžeme ze všech tří variant považovat za nejdokonalejší s nejlepším vykreslením fotografovaného snímky. Po přiložení oka k optickému hledáčku vidíme přesně to, co nakonec bude na pořízeném snímku (díváme se přímo do objektivu). Nedochází k žádnému posunu obrazu, náhledu pod úhlem a podobně. Celý princip přesného zobrazení funguje na základě zákonů optiky přenosem světla přes optický hranol a zrcátko. Právě podle tohoto zrcátka dostala název celá skupina fotoaparátů využívajících tohoto typu hledáčku – digitální zrcadlovky.

PRŮHLEDOVÝ HLEDÁČEK

Průhledový hledáček je možné považovat za typ optického hledáčku, ovšem s několika odlišnostmi a horšími vlastnostmi. Jak již jeho název napovídá, jedná se pouze o průhled. Okem se tak v podstatě díváme pouze na druhou stranu fotoaparátu bez použití zrcátka nebo hranolu. Průhledový hledáček je jen „dírou“ ve fotoaparátu, kterou tak vidíme fotografovanou scénu pouze přibližně. Jelikož je objektiv, kterým snímek pořizujeme, umístěn v jiném místě než průhledový hledáček, budou vlastnosti fotografie mírně odlišné. Zejména co se týče úhlu fotografie. Pokud je totiž tento typ hledáčku umístěn od objektivu vlevo nahoře, logicky tak hledáčkem vidíme něco jiného, než vidí objektiv.

ELEKTRONICKÝ HLEDÁČEK

Obraz zobrazovaný v elektronickém hledáčku není výtvorem hranolu či zrcátka a ani nejde o pouhou díru skrz fotoaparát. V elektronickém hledáčku uvidíte přesně to, co je promítáno na zadní displej fotoaparátu. Jde tak v podstatě o druhý, ale zmenšený displej. Jen je třeba počítat s tím, že rozlišení tohoto menšího displeje je horší než u jeho velkého bratra a také doplňující informace k fotografii nemusí být dobře čitelné a může docházet ke zpoždění při zobrazování fotografované scény.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů