Co je to bodové měření a jaký má vliv na kvalitu výsledné fotografie?

 

TIP DATARTU:

Bodové měření je vítanou funkcí pro profesionální fotografii. Při běžném fotografování digitálními kompakty se bez této funkce bez problémů obejdete.

Bodové měření expozice získává informace o tom, jak nastavit expozici ( množství světla dopadajícího na senzor) pouze z velmi omezeného prostoru výsledného snímku. Nejčastěji tímto prostorem bývá střed fotografie o ploše necelých 10% z celkové plochy snímku. Expozici můžeme chápat jako vyjádření toho, jak bude fotografie světlá nebo naopak tmavá. Pokud tak informaci a tom, jak expozici nastavit, získáme pouze z omezeného prostoru fotografie, je jasné, že zbývající plocha snímku se bude muset tomuto podřídit.

Bodové měření expozice se tak používá v případech, kdy je fotografovaná plocha velmi kontrastní nebo při protisvětle. To znamená, že intenzita světla a tmy je v různých částech snímků diametrálně odlišná. Použitím bodového měření tak do fotoaparátu vysíláme signál, v jaké světlosti/tmavosti si přejeme fotografii zhotovit. Po namíření objektivu fotoaparátu na místo s námi požadovanou hodnotou expozice fotoaparát její hodnoty přiřadí i ostatním místům na fotografii.

Výhody bodového měření expozice ovšem nemá velká většina majitelů běžných digitálních kompaktů možnost docenit. Jde o funkci určenou především pro profesionály a majitele digitálních zrcadlovek.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů