Co je to zonální měření a má nějaký vliv na kvalitu výsledné fotografie?

 

TIP DATARTU:

Digitální fotoaparát vybavený zonálním měřením jednoznačně doporučujeme. Získáte tak velmi kvalitní fotografie i při nepříznivých světelných podmínkách.

Mnohokrát se vám určitě stalo, že fotografie, od které jste si tolik slibovali, byla moc tmavá nebo naopak příliš světlá. Případně měla jednu část příliš tmavou a druhou zase světlou. Snímek zkrátka nebyl přesně podle vašich představ. A právě k tomu, aby snímky z nového fotoaparátu tímto nešvarem netrpěly, slouží zonální měření.

Funkci zonálního měření si můžeme popsat následovně. Fotografie je ještě před jejím finálním dokončení pomyslně rozdělena na několik menších fotek, ze kterých fotoaparát získá informace o jejich světelné hodnotě (zjistí, které části jsou tmavé a které světlé). Z těchto získaných informací dále vypočítá hodnotu expozice (zajistí správný poměr mezi světlostí a tmavostí).

Fotografii, na kterou bylo toto zonální měření uplatněno, nehrozí znehodnocení snímku přemírou či naopak nedostatkem světla. Tento systém tak umožňuje pořizovat fotografie na kterých jsou zastoupeny velmi tmavé i velmi světlé plochy. Typicky tak tento princip využijete při fotografování například světla a stínu v těsné blízkosti.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů