Co to je světelnost objektivu a má nějaký vliv na kvalitu fotografie?

světelnost objektivu

TIP DATARTU:

Světelnost objektivu zajímá spíše profesionálních fotografy při výběru vyměnitelných objektivů pro digitální zrcadlovky. U digitálních zrcadlovek není rozdíl ve světelnostech objektivu nijak rapidní. Nový fotoaparát vám proto doporučujeme vybírat podle jiných parametrů.

Ač se to na první pohled nezdá, světelnost objektivu je jedním z nejdůležitějších parametrů, které rozhodují o kvalitě pořízené fotografie zejména v prostředí s nedostatkem světla. Světelnost objektivu udává množství světla, které umí objektiv zachytit a následně použít k pořízení co nejdokonalejšího snímku. Označuje se písmenem f a čím je jeho hodnota nižší, tím je množství zachyceného světla větší a výsledný snímek výraznější a kvalitnější.

Při použití zoomu a přiblížení fotografovaného objektu dochází také ke snížení množství zachyceného světla, jelikož se čočka objektivu vzdaluje od fotoaparátu. Proto jsou tak fotografie, k jejichž pořízení bylo použito přiblížení, méně výrazné a tmavší. Každý objektiv má nejlepší světelnost (nejnižší hodnotu f) při nulovém přiblížení. V tomto stavu jsou tak fotografie nejvýraznější a nejkvalitnější. S přibývajícím přiblížením klesá množství zachyceného světla (stoupá hodnota f) a fotky jsou tak méně výrazné.

Největší světelnost (nejnižší hodnotu f) najdeme u objektivů s pevným ohniskem. To jsou takové objektivy, které neumožňují zoomování. Může také nastat situace, kdy je nutné uměle snížit množství světla, které objektiv zachycuje (chceme pořídit tmavší snímek). V tomto případě se na objektiv umisťuje clona.

Největší výhodu, kterou poskytují objektivy s vysokou světelností je možné zpozorovat při focení za šera nebo stmívání. Fotoaparáty s vyšší světelností objektivu pořídí kvalitnější fotografie než foťáky se světelností nižší.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů