Co je to senzor fotoaparátu a proč jsou jeho rozměry tak důležité?

CCD snímací čip

TIP DATARTU:

Právě správný poměr mezi velikostí snímače a celkovým počtem pixelů je tou správnou cestou při výběru nového digitálního fotoaparátu. Pokud zakoupíte fotoaparát s velkým počtem pixelů, ale malým snímačem, můžete být z kvality fotografií zklamáni.

Senzor (můžete se také setkat s pojmem snímač nebo snímací čip) je tou částí fotoaparátu, která přenáší informace o fotografované scéně (intenzita světla, barvy) k dalšímu zpracování. Je tak jednou z nejdůležitějších součástí fotoaparátů, kterou ovšem amatérští či občasní fotografové při výběru nového foťáku velmi často přehlížejí. Velikost senzoru digitálního fotoaparátů označuje plochu, na kterou se zachytávají informace o pořizované fotografii jako intenzita světla a barva. Čím je tato plocha vyšší, tím kvalitnější fotku získáte.

Téměř každý, kdo přemýšlí o koupi nového digitálního fotoaparátů se zajímá pouze o hodnotu optického zoomu, která udává maximální možné přiblížení fotografovaného objektu a o počet megapixelů. Právě u nich se domníváme, že čím vyšší hodnotou mexapixelů fotoaparát disponuje, tím budou naše fotografie kvalitnější. A to je právě jeden z nejčastějších omylů rozšířených mezi fotografující veřejností. A má to co do dělat právě s velikostí senzoru.

Výrobci se doslova předhánějí ve zvyšování hodnoty megapixelů. Pokud ovšem zároveň s touto hodnotou nezvýší i velikost snímače, musí logicky zmenšit rozměry jednotlivých pixelů. Do snímače, ve kterém se do této chvíle nacházelo osm megapixelů, není možné při zachování velikosti snímače i jednoho pixelu najednou vměstnat megapixelů dvanáct. Pokud se tento problém vyřeší zmenšení rozměrů pixelu, má to za následek horší kvalitu fotografie než v případě, kdy by výrobce zvětšil rozměry snímače a rozměry pixelu zanechal stejné. Z tohoto příkladu tak vyplývá, že můžete paradoxně pořídit kvalitnější fotku s fotoaparátem s menším počtem pixelů než foťákem s více pixely. Pro kvalitu fotografie tak není rozhodující počet pixelů, ale jejich poměr s velikostí snímače. Nejvíce je tento rozdíl patrný při fotografování při vyšších citlivostech (ISO), kdy se nejvíce projeví obrazový šum na fotografii.

Velikost senzoru digitálního fotoaparátů je uváděn obdobně jako úhlopříčka televize v palcích (3“) nebo poměrem stran v milimetrech (22,2 x 14,8 mm) . Můžete se taky setkat s označením i ve zlomcích palců (1/3,3“ apod.). Největší snímače nalezneme u profesionálních digitálních zrcadlovek, nejmenší naopak u těch nejlevnějších digitálních kompaktů.

Full frame snímače v profesionálních zrcadlovkách jsou největšími senzory, které můžete v digitálních fotoaparátech najít. Rozměry full frame senzoru jsou 24 x 36 mm a při dostatečném počtu pixelů zaručují velmi vysokou kvalitu pořizovaných snímků.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

 

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů