Co je to poměr stran a jaký má vliv na konečný vzhled fotografie?

poměr stran fotografie

TIP DATARTU:

Pokud si nejste jisti, který typ poměru stran bude pro vás tím nejvhodnějším, vyberte si takový model digitálního fotoaparátu, který umožňuje přepínání mezi více typy poměrů stran.

Poměr stran vyjadřuje vzájemnou závislost výšky a délky fotografie. Udává, z kolika stejných částí je fotografie složená na délku a na výšku. Je vůbec důležité řešit takou maličkost při výběru nového digitálního fotoaparátu?

Nejprve je nutné uvědomit si, na jakých zařízeních si digitální fotografie prohlížíme nejčastěji. Většinou to jsou monitory počítačů, notebooků nebo obrazovky televizoru. Při koupi nového foťáku je tak dobré pamatovat na to, že chceme při prohlížení fotografií využít maximální možnou plochu monitoru nebo obrazovky. A právě proto by měl být poměr stran pořízené fotky a poměr stran monitoru či obrazovky shodný. Pokud tomu tak není, dojde k takzvanému dopočítání fotografie, což se v praxi projeví oříznutím fotografie.

Jaké jsou nejčastější poměry stran, které se ve výbavě digitálních fotoaparátů vyskytují nejčastěji? Jsou to 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů