Externí blesk

Značí, je-li na fotoaparátu patice pro externí blesk (tzv. sáňky). Malé integrované blesky nemají velký výkon, pro kvalitní fotografování je externí blesk nutností.

 

TIP DATARTU:

Patice pro externí blesk se může hodit při pokročilejším a profesionálním fotografování. Pokud pořizujete snímky jen občas a na amatérské úrovni, přídavný blesk je pro vás zbytečností.

Patici pro externí blesk (sáňky) je možné považovat za nadstandardní výbavu fotoaparátu, která umožňuje k jeho tělu připojit přídavný blesk. Všechny digitální fotoaparáty na trhu jsou vybaveny základním vestavným bleskem. Někdy ovšem není funkčnost tohoto základního blesku dostačující.

Při výběru přídavného blesku je nutné zaměřit se na jeho kompatibilitu, tedy možnost použití ke konkrétnímu typu digitálního fotoaparátu. Platí zde pravidlo, že ne každý externí blesk je možné připojit ke každému digitálnímu fotoaparátu.

Blesk ve fotoaparátu slouží k přisvícení fotografované scény. Používá se tak například při focení v místnosti nebo při stmívání. Prostě všude tam, kde je pro pořízení snímku potřeba více světla. Určitě se vám ale už několikrát stalo, že účinnost vestavného blesku nebyla dostačující a pro získání dokonalého snímku jste potřebovali více světla. Právě pro tyto situace je určen externí (přídavný) blesk, který se zasunuje do připravené patice.

Patici pro externí blesk dnes naleznete pouze u profesionálních digitálních zrcadlovek a také u několika dražších modelů digitálních kompaktů. U těchto modelů fotoaparátů tak můžete pro získání těch nejlepších snímků využívat všech možností, které přináší přídavný blesk. Pokud budete využívat při fotografování také externího blesku, je nutné počítat s tím, že je nutné k jeho provozu zakoupit také tužkové baterie, kterými je napájen. K provozu těch nejnáročnějších blesku je dokonce možné využít externího napájení.

Externí blesky, které je možné na fotoaparát dodatečně přidělat, rozdělujeme na tři základní typy – amatérské, poloprofesionální a profesionální. Nejzákladnější amatérské blesky většinou nedisponují mnoha funkcemi a také neumožňují polohování blesku, kterým je možné záblesk nasměrovat na konkrétní cíl, který si přejeme osvětlit. Naopak ty nejlepší profesionální blesky umožňují kromě směrování a polohování blesku také spolupráci s více zapojenými blesky najednou. K jednomu fotoaparátu tak může být připojeno větší množství blesků. Takové složité soustavy jsou ovšem užitečné pouze pro profesionální fotografy. Pro amatérského fotografa jsou takové funkce nepoužitelné.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů