K čemu při fotografování objektiv slouží a čím se řídit při jeho výběru?

Objektivy ve fotoaparátu

TIP DATARTU:

Vybírejte takový fotoaparát, který se pyšní vysokou světelností (tj. nízkou hodnotu f) a dostatečným rozsahem optického přiblížení. Pokud bude využívat přiblížení častěji, nezapomeňte si zakoupit také stativ, který eliminuje třes rukou a výsledná fotografie tak bude i při použití velkého zoomu kvalitní a ostrá.

Typ objektivu ve fotoaparátu přímo ovlivňuje kvalitu a typ výsledné fotografie. Klasické digitální kompakty mají objektiv napevno zabudovaný, není tak možné jej měnit a použít tak objektiv jiný, který je pro snímaný obraz vhodnější. Oproti tomu digitální kompakty s výměnnými objektivy a klasické digitální zrcadlovky výměnu objektivů umožňují. Nejprve se ale podívejme na to, co je důležité u objektivu klasického digitálního kompaktu.

Objektiv napevno zabudovaný v digitálních kompaktech většinou nehraje pří výběru fotoaparátu významnou roli. Soustředíme se spíše na počet megapixelů a technické parametry objektivu nás moc nezajímají. Typ použitého objektivu ovšem může být pro kvalitu výsledné fotografie velmi důležitý.

Nejznámějším parametrem, kterého si na objektivu všímáme, je zoom. Zoom si můžeme jednoduše vysvětlit jako maximální možné přiblížení fotografovaného objektu. Stejný princip všichni dobře známe z používání dalekohledu. Jednoduše řečeno, jde o soustavu čoček, které eliminují optickou deformaci obrazu. Pokud je objekt, který si přejem vyfotit, příliš daleko a my máme zájem o získání fotografie z větší blízkosti, máme na výběr dvě možnosti. Buď se k objektu přesuneme blíže nebo využijeme optické přiblížení objektivu. Dnešní digitální kompakty umožňují mnohonásobné přiblížení, které často již ani není možné bez použití stativu využít.

Kromě hodnoty zoomu bychom se při výběru fotoaparátu měli zajímat také o světelnost objektivu. Světelnost vyjadřuje množství zachyceného světla, které je schopen objektiv přenést na fotografii. Čím je hodnota světelnosti (udávaná jako hodnota f) nižší, tím je množství zachyceného světla vyšší a výsledná fotografie výraznější a kvalitnější. Pokud zakoupíte fotoaparát s objektivem, který umožňuje přibližování, bude se hodnota světelnosti snižovat se zvyšujícím se přiblížením. Čím je totiž čočka objektivu dále od snímače, tím méně světla zachytí.

Můžete se také setkat s pojmem stabilizátor obrazu. Objektivy, které mají stabilizátor obrazu zabudovaný ve svém těle, umožňují focení i na delší expozici (fotoaparát fotí fotografie déle než normálně – např. krajinu v noci nebo světlo svíčky), přičemž eliminuje chvění rukou, které by bez přítomnosti stabilizátoru způsobilo rozmazání fotky. Optický stabilizátor fixuje čočku objektivu a vyrovnává tak drobné nechtěné pohyby. Pokud tak váš nový digitální fotoaparát nebude optickým stabilizátorem vybaven a vy se i přesto chcete vyhnout rozmazaným fotkám, opět doporučujeme použití stativu při fotografování hůře osvětlených scén.

Jaké typy objektivů je možné naleznout u dnešních digitálních kompaktů? Drtivá většina foťáků je vybavena zoom objektivy, jejichž funkci jsem si již popsali výše. Nyní si jen ve zkratce zopakujeme, že umožňují přiblížení fotografovaného objektu a se zvyšují se hodnotou přiblížení klesá světelnost objektivu. Výsledná fotografie tak nebude tak výrazná jako při fotografování bez přiblížení. Může ale objevit také fotoaparáty s pevným objektivem. Jak už název napovídá, neslouží tento objektiv k přiblížení. Objektivy bez přiblížení se dále dělí na širokoúhlé objektivy vhodné pro fotografování velkých ploch jako krajiny nebo budovy, objektivy označované jako rybí oko umožňují pořízení fotografií v úhlu až 180° a zákadní objektivy, které jsou svými vlastnostmi nejpodobnější lidskému oku. Fotografie z nich se také nejvíce podobají běžnému lidskému vidění. Do pevných objektivů můžeme řadit také teleobjektivy určené na fotografování detailů vzdálených objektů a makroobjektivy. Ty ale využijí spíše profesionální fotografové vlastní digitální zrcadlovky.

Pokud odhlédneme od kategorie základních digitálních kompaktů a zaměříme se fotoaparáty s výměnnými objektivy a digitální zrcadlovky, je zde situace poněkud komplikovanější. Objektivy pro tyto poloprofesionální a profesionální foťáky jsou na trhu v tak široké nabídce a s tolika technickými parametry, že je téměř nemožné obsáhnout a popsat všechny parametry výměnných objektivů. Snad je v krátkost si sluší poznamenat, že pokud již fotograf přešel na fotoaparát s výměnnými objektivy nebo dokonce na digitální zrcadlovku, je již v problematice fotografování vzdělanější a sám nejlépe pozná, jaký typ objektivu je pro jeho typ fotografování ten nejvhodnější.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů