K čemu jsou manuální funkce při fotografování dobré?

 

TIP DATARTU:

Manuální funkce a jejich nastavením je parketou pro zkušené a profesionální fotografy. Pokud se focení nevěnujete naplno, bohatě vám postačí automatické režimy, které veškerou práci s nastavením fotoaparátu odvedou za vás.

 

Všechny digitální fotoaparáty umí na základě fotografované scény navrhnout nejlepší nastavení pro pořízení snímku. Tento stav nazýváme automatickým režimem. Může se ovšem stát, že s takto navrženým nastavením nesouhlasíte a chcete některou z přednastavených hodnot změnit. Například v situaci, kdy fotoaparát vyhodnotí jako nejvhodnější použití blesku, který ovšem využít nechcete.

V takovém případě je nutné přepnout fotoaparát do manuálního (ručního) nastavení, ve kterém si jednotlivé hodnoty pro výslednou fotografii nastavíte sami. Často můžete kromě vámi nastavených hodnot sledovat také nastavení, které by fotoaparát provedl v automatickém režimu. Nejčastěji je možné v ručním režimu dle vlastního uvážení nastavit ISO (šum na fotografii), expoziční čas (jak dlouho bude foťák fotografovaný objekt snímat), clonové číslo (jak bude snímek světlý/tmavý) a použití blesku.

Kromě dvou výše popsaných režimů, tj. plně automatického a manuálního, můžeme ve výbavě digitálních fotoaparátů naleznout také několik poloautomatických režimů, v nichž je možné nastavit pouze některý z uvedených hodnot. Využití plně manuálního režimu, ve kterém si fotograf nastavuje všechny parametry fotografie sám, se předpokládá převážně u digitálních zrcadlovek.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů