Co znamená pojem kapacita paměťové karty a proč by mě to mělo zajímat?

Kapacita paměťové karty

TIP DATARTU:

Pokud chcete paměťovou kartu používat k uchovávání opravdu velkého množství fotografií, videí, filmů nebo MP3 skladeb, jednoznačně si vyberte SDHC kartu s velkou kapacitou paměti. Taková karta vám bude sloužit mnoho let a již se vám tak nestane, že například na dovolené bude chtít zdokumentovat jedinečnou přírodní scenerii, ale na kartě zrovna nebude volná kapacita paměti.

Kapacita paměťové karty je nejdůležitější parametr, podle kterého si vybíráme vhodnou kartu do mobilního telefonu, fotoaparátu nebo tabletu. Kapacita karty se označuje číslem a písmeny GB. Jaký je ale vlastně rozdíl mezi kartou s kapacitou 2 GB a kartou s kapacitou 64 GB?

Kapacitu karty si můžeme popsat jako prostor, do kterého můžeme ukládat soubory, jakými například jsou fotografie, filmy nebo písničky. Čím větší tento prostor je, tím více souborů do něj můžeme umístit. A právě velikost tohoto prostoru je označena číslicí před písmeny GB. Odpověď na výše položenou otázku tak zní: Paměťová karta s kapacitou 64 GB poskytují více prostotu k ukládání souborů než karta o kapacitě 2 GB. Nyní jsme si vysvětlili, co je kapacitou karty myšleno. Kolik ale souborů můžeme uložit do kapacity 1GB?

Každý soubor zabírá odlišnou kapacitu (neboli velikost). Velikost písniček je závislá především na její délce, velikost fotografie na jejím rozlišení a velikost filmu určuje kombinace jeho délky a kvality rozlišení. Průměrná fotografie má velikost 5 MB, což pro nás znamená, že takových fotografií umístíme do kapacity 1 GB rovných 200. Pro běžné fotografování tak není bezpodmínečně nutné zakupovat kartu s tou aktuálně největší kapacitou na trhu. Pokud snímky z fotoaparátu často ukládáte do počítače, postačí vám karta s kapacitou několika málo GB. Ovšem v případě, že budete často pořizovat videa ve vysokém rozlišení (například ve Full HD), musíte počítat s velkou náročností na prostor takto kvalitního natáčení. U karty s malou kapacitou paměti by tak video ve Full HD rozlišení velmi brzy zabralo celý úložný prostor karty. Doporučení při častém natáčení videí ve vysoké kvalitě tak zní jasně: Kupte si paměťovou kartu s velkou kapacitou.

S natáčením videí ve vysokém rozlišení také souvisí další důležitý parametr paměťové karty, který je neméně důležitý také při fotografování. Je jím rychlost paměťové karty, která udává, kolik dat (jakou velikost) umí karta za sekundu přenést. V praxi tento parametr můžete pocítit při zpracovávání pořízeného snímku. Prodleva mezi pořízením první fotky a možností pořízení druhého snímku je mimo jiné způsobena právě ukládáním fotografie na paměťovou kartu. Rychlost paměťové karty je udávána číslicí a slovem Class. Stejně jako v případě kapacity paměťové karty zde platí pravidlo, že čím je toto číslo vyšší, tím je karta rychlejší. Karta s označením Class 10 tak bude fotografie přenášet rychleji než karta Class 4.

Zajímají vás také další technické parametry moderních digitálních fotoaparátů? Přečtěte se také tyto články: • O senzoru fotoaparátuO formátu JPEGO bodovém měřeníO optickém zoomuO PictBridgeO nejkratším zaostřeníO samospouštiO nahrávání videaO zonálním měřeníO konektorechO pixelechO světelnosti objektivuO paměťových kartáchO bleskuO objektivechO formátu RAW

Digitální fotoaparáty a příslušenství zakoupíte v těchto kategoriích: • ZrcadlovkyKompaktyFotoaparáty s výměnným objektivemObjektivyBleskyPaměťové kartyStativyFiltry

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů