Jak vybírat domácí spotřebiče

 

jak vybrat domácí spotřebiče 1 Vybírejte tiché spotřebiče

Důležitým kritériem při výběru spotřebiče by měla být intenzita zvuku, který vydává. Pro kuchyňské spotřebiče to platí dvojnásob, protože v kuchyni se lidé rádi scházejí nebo ji mívají spojenou s obývacím pokojem.

Snížení hlučnosti o pouhé tři decibely ve skutečnosti znamená snížení intenzity hluku na polovinu. Mějte to na paměti, až budete vybírat nového pomocníka - například špičkové myčky už při práci nepřekračují 40 dB.

2 Zvolte dost velkou chladničku, mrazák či myčku

Pokud to jen trochu jde, kupte spotřebiče, které i velikostně vyhoví potřebám vaší domácnosti. Na jednu osobu byste měli počítat zhruba s 50 až 70 litry objemu chladničky a 20 litry objemu mrazáku.

Čtyřčlenná rodina tedy potřebuje chladící části velkou kolem 240 litrů a přibližně osmdesátilitrový mrazák. Od tří lidí výše byste si rozhodně měli pořídit myčku o šíří 60 cm a pračku alespoň na šest kilo prádla.

3 Chtějte jen úsporné spotřebiče

Kategorie A+ už je například u ledniček či mrazáků naprostým standardem, ptejte se po těch, které mají označení A++ nebo dokonce A+++, ušetří vám třetinu až polovinu nákladů ve srovnání s tím, kolik mohou ušetřit ostatní přístroje zařazené do kategorie A.

Úsporné spotřebiče přitom najdete i v kategoriích, kde by vás to možná nenapadlo. Věděli jste, že šetřit energií umí například i vysavač? Nebo varné konvice, které vám ohřejí vodu jen na takovou teplotu, kterou potřebujete?

4 Velikost kuchyně není rozhodující

jak vybírat domácí spotřebičeVybavujete novou kuchyň nebo chcete kompletně obnovit vybavení stávající? Zvažte nejdříve, jaký je váš životní styl. Vaříte rádi pro rodinu i pro návštěvy, a to za použití čerstvých surovin? Pořiďte špičkovou varnou desku, doplňte ji například lávovým grilem.

Pokud se s rodinou doma scházíte pouze na večeři, a to často studenou nebo připravenou z polotovarů, kupte raději kvalitní lednici s mrazákem, zatímco sporák může být z levnější cenové kategorie. Potrpíte si na vydatné snídaně? Možná byste využili dobrý kávovar. Mimochodem, moderní spotřebiče natolik usnadňují práci, že už nejspíše nebudete potřebovat obří pracovní desku.

5 Nekupujte hotové sety

Kuchyňská studia často nabízejí ke koupi hotové sety spotřebičů, na které lákají nízkou cenou. Snažte se nabídce nepodlehnout, protože v nabídce často bývají přístroje jen průměrné nebo s vlastnostmi, které nevyužijete, zatímco jiné vám budou chybět.

Navíc v takových studiích nemusíte dostat odpovědi na všechny otázky týkající se právě výběru spotřebičů, lepší je proto obracet se na specializované prodejce.

6 Zvažte zabudování

Většina lidí kupuje volně stojící spotřebiče, protože jsou o něco levnější a navíc se dají bez potíží obměňovat, často zaujmou i designem. Pokud však kuchyni předěláváte, zvažte koupi zabudovaných, získáte ucelený vzhled a zároveň možnost umístit přístroje mnohem variabilněji.

Příklad? Pokud si koupíte varnou desku nezávislou na pečicí troubě, můžete ji na lince umístit v nižší než obvyklé, avšak ergonomické výšce 72 až 88 centimetrů nebo dokonce na samostatný ostrůvek, zatímco pečicí troubu dáte jinam alespoň metr nad zem, což velmi usnadní její obsluhu.

7 Hleďte na design

jak vybírat domácí spotřebičeI když nekupujete všechny spotřebiče od jednoho výrobce, slaďte všechny buď do bílé, nebo do nerezové barvy. K mání jsou i přístroje černé nebo dokonce v originálních zářivých barvách, tam už ale buďte s barevnými kombinacemi opatrnější. Zkuste začít třeba barevnou varnou konvicí.

8 Myslete na zdravé vaření

Při výběru vybavení do kuchyně se zajímejte i o to, nakolik šetrně se bude chovat k potravinám. Výkonné moderní chladničky udržují potraviny mnoho dní čerstvé jako v den nákupu, mrazáky je případně šetrně zamrazí, zatímco pára používaná některými troubami při pečení pomáhá zachovávat vitamíny během přípravy jídla.

Moderní fritézy si vystačí s miminem oleje, stejně jako grily. Na zdraví pomýšlejí výrobci u myček, které jsou stále účinnější při likvidaci bakterií.

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů