9 tipů, jak se starat o pračku

12. 1. 2017 - Zdeněk Císař - Rádce
Péči o pračku spousta z nás podceňuje, i když jde o základní spotřebič ve většině domácností. Jak se tedy o pračku starat? A co je možná ještě důležitější, jak pračku nezničit? Podívejte se na našich 9 tipů.

Datart: Jak pečovat o pračku
Držím se vlastní rady a během psaní článku jsem nechal svoji pračku „vyvařit“ na 90 °C.
 

Naučit se třídit prádlo, přidávat správné množství prášku a zvolit na tlačítkách pračky vhodný program, to se ještě dá zvládnout. Jak ale o pračku pečovat, aby neskončila v servisu už po pár letech od pořízení? Nemusíte být instalatéři ani číst stostránkové návody. Pokud budete dodržovat našich devět tipů, pračka vám poděkuje a odmění se spolehlivým provozem a dlouhou životností.

Péče o pračku zabere řádově minuty, nejde o nic hrozného ani nákladného.

Základem je pravidelné čištění

Čistit pračku není náročné fyzicky ani časově a hlavně to nemusíte dělat příliš často. Hrozí spíš, že na něco zapomenete – já si na filtr vzpomněl až při psaní článku. Doporučuji tedy zapsat poznámku někam do kalendáře a najít si těch pár minut času.

Jinak vás ujišťujeme, že za čisticí prostředky neutratíte desetitisíce; většinou stačí tekoucí voda a hadřík, koupené přípravky potom vydrží mnoho měsíců. V každém případě se pár minut vašeho času může proměnit klidně v další roky životnosti spotřebiče.

Datart: Jak pečovat o pračku

1. Pozor na usazeniny v šuplíčcích na čisticí prostředky

Jak po sypkém prášku, tak po aviváži občas v šuplíčku zůstávají usazeniny a nečistoty. Ty byste měli po každém praní vytřít, což nejsnáze provedete po vyjmutí celé zásuvky.

2. Otřete těsnění kolem dvířek

Přibližně jednou za měsíc si zaslouží ošetřit gumové těsnění u dvířek pračky. Zaprvé je vhodné ho otřít, aby se pod ním kvůli nečistotám netvořila plíseň, zadruhé doporučujeme „promazání“ glycerolem (glycerínem), který seženete třeba v lékárně - je levnější než speciální chemie na gumu, proti puchření ale chrání taky dobře.

3. „Dezinfikujeme“ horkou vodou

I maximálně čistotní lidé perou špinavé oblečení. A protože pračka dnes zpravidla pracuje při nízkých teplotách, je dobré ji občas „vyvařit“. Nastavte nejvyšší možnou teplotu (obvykle 90 °C) a nechte prázdnou pračku projet celý cyklus kromě ždímání, které by ji jen namáhalo. Zvažte přidání speciálního čisticího prostředku – dobré recenze má Wpro Powerfresh. Tady se totiž experimenty s octem nevyplatí.

4. Největší práce je s filtrem

Časově nejnáročnější a nejšpinavější práce je čištění filtru – ale i to je relativně snadné. Ve filtru mohou zůstávat usazeniny či vodní kámen a pračka v takovém případě špatně napouští i vypouští vodu. Výrazně tak ztrácí na efektivitě praní. Podle toho, jak často perete, byste měli filtr čistit aspoň jednou ročně. Jeho umístění najdete v návodu, bývá ale pohodlně dostupný zepředu. Pozor na vytékající vodu – nechte ji vytéct třeba do plechu na pečení. Filtr stačí zpravidla jednoduše opláchnout v umyvadle. Nic tak hrozného, jednou za pár měsíců.

  Jak dlouho čištění zabere? Jak často jej opakovat?
Šuplíčky na prací prostředky 1 minutu po každém praní
Těsnění kolem dvířek 1 minutu měsíčně
Horký prací cyklus 1 prací cyklus (jinak bez práce) čtvrtletně
Čištění filtru 5–10 minut jednou za 6–12 měsíců

 

Datart: Jak pečovat o pračku
Filtr stačí čistit jednou za několik měsíců. Zabere to jen několik minut.

Jak správně prát?

Údržba je jedna věc, ale stejně důležité je, abyste pračku neničili nevhodným praním. Stačí přitom dodržovat pár základních pravidel a nešetřit na nesprávných místech.

5. Nikdy pračku nepřeplňujte

Prevít jménem vodní kámen
Na filtru, na stěnách hadic i na jiných površích
v pračce se zpravidla usazuje vodní kámen –
pevný povlak převážně uhličitanu vápenatého.
Prostředí, kde se pravidelně ohřívá a ochlazuje
voda, je pro něj jako stvořené. Protože ucpává
 filtr i hadice, může časem, když se nahromadí,
způsobit i vážné poškození pračky. Řešením je
používání správného změkčovače vody a také
pravidelná kontrola a čištění rizikových míst.

Je samozřejmě správné, že nechcete plýtvat vodou a elektřinou na praní jedné ponožky, ale než abyste pračku přeplňovali, což ji extrémně namáhá, radši perte nadvakrát. Nejde přitom jen o samotnou hmotnost – prádlo by se mělo překlápět, takže po naložení by nahoře mělo zbývat trochu prostoru, řekněme 10 cm.

6. Pozor na praní klíčů a drobných

Znáte ty vtipy o vypraných mobilech? Ale ono je vážně pro vaši pračku nebezpečné, když v ní necháte drobné mince nebo klíče. Že zevnitř poškrábou buben, to se ještě dá překousnout, ale když zapadnou hlouběji do útrob, zaděláváte si na problémy. Doporučujeme vždy zkontrolovat všechny kapsy (pozor na ty u pracovních košil, dobře se v nich zapomínají bankovky).

Datart: Jak pečovat o pračku
Vodní kámen poškozuje známá topná tělíska. Pro zjištění jejich stavu nemusíte pračku rozebírat - topná spirála v rychlovarné konvici na tom bude totiž podobně.

7. Teplota praní obvykle stačí nižší

Sice jednou za čas doporučujeme, abyste pračku „provařili“, ale na běžné praní stačí teploty 30–40 °C. Dnešní pracích prostředky aktivují své enzymy i v chladnější vodě, provoz je díky tomu logicky šetrnější i úspornější. Zase se ale nebojte prát „na šedesát“, když je potřeba – moderní pračky jsou úsporné i při vyšších teplotách a nijak je tím neničíte.

Zajímá vás tvrdost vaší vody? Zkuste se podívat na web místní vodárny, mívají veřejně dostupné statistiky.

8. Nešetřete na pracích prostředcích

Nemusíte nutně kupovat nejdražší aviváž z celého obchodu, ale určitě si dejte pozor na ty nejlevnější neznačkové. Prádlo možná bude vonět, ale méně kvalitní aviváže by mohly zanechávat více usazenin ve filtru a hadicích. A když za rok ušetříte 500 Kč na aviváži, za dva utratíte 2 000 Kč za opravu pračky… Matematika nehraje do karet šetření za každou cenu.

9. Po praní nechte pračku větrat

Po každém praní byste měli nechat dvířka pračky několik hodin pootevřená, aby po praní pořádně vyschla. Ve vlhkém prostředí se daří plísním, ve kterých rozhodně prát nechcete. 

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů