×

Jak vyčistit pračku?

07.02.2020
Pár otáček, trochu pracího prášku a je to. Bez voňavého prádla si už život neumíme (a hlavně ani nechceme) představit. Přestože je pračka právě ten pomocník, který nám pravidelně zajišťuje čisté oblečení, i ona potřebuje čas od času generální čištění.  Důvodem jsou nečistoty z prádla, které se zachycují nejen v bubnu pračky, zbytky pracího prášku či aviváže v zásobníku…

Jak vyčistit pračku

Jaký způsob čištění je ten nej?

Způsobů, jak ze své pračky udělat zase královnu koupelny, je ohromné množství. Čemu dát přednost? Zvítězí u vás „babské rady“, nebo raději sáhnete po bezpečnějším prostředku? Představíme vám několik tipů, jak vyčistit pračku od usazenin, vodního kamene a také poradíme, jak se zbavit zápachu. Ten způsobují nejčastěji bakterie a plísně, jež se množí třeba v nádobě na prací prášek nebo v útrobách a hadici pračky. I ty ale naštěstí můžete vyčistit bez pomoci opraváře. Pomohou vám s tím rady uvedené níže, popřípadě čistící programy moderních výrobků, jejichž výběr vám usnadní srovnávací portály, například srovnání praček na Vybero.cz.

Jak vyčistit pračku

Čištění pračky jedlou sodou

Tento způsob čištění patří k oblíbeným. Jedlou sodou je vybavena snad každá domácnost a pokud ne, za její pořízení dáte jen pár korun. Navíc je běžně dostupná.

Konkrétní metody, jak čištění sodou provést, se liší. Někdo dává přednost krátkému pracímu programu, někdo delšímu. Názory se ale shodují v tom, že je lepší zvolit aspoň 60° nebo 90° program, nasypat cca půl hrnku sody do přihrádky na prací prášek a spustit praní.

TIP1: Pokud namáčíte prádlo, můžete bez obav přisypat i trošku sody. Bílé prádlo se vám odvděčí zářivou bělostí (obzvlášť pěkný efekt u záclon).

TIP2: U jedlé sody se můžete setkat ještě s jednou alternativou – speciální prací krystalickou sodou. V drogeriích můžete koupit pro potřeby čištění velké balení za cca 80 Kč. Opět stačí nasypat půl hrnku do zásobníku na prášek a zapnout naprázdno dlouhý cyklus s maximální teplotou.

S pomocí roztoku sody a vody můžete snadno vyčistit i odtokový filtr. Že je nejvyšší čas na jeho údržbu poznáte tak, že pračka špatně napouští i vypouští vodu. Tím se výrazně snižuje efektivita praní.

Kde se tedy filtr nachází? Zpravidla na předním panelu pračky vpravo dole, popř. najdete jeho umístění v návodu. Otevřete poklop, kde najdete zařízení podobné víku – to je vypouštěcí filtr. Pod uzávěr dejte misku, protože určitě vyteče trochu zbytkové vody. Víčko odšroubujte proti směru hodinových ručiček, filtr vyjměte a namočte do roztoku. Vyberte všechny nahromaděné vlasy, mince a další drobné předměty. Roztokem vytřete také nově otevřený prostor a opět uzavřete.

Jak vyčistit pračku

Nezapomínejte na filtr! Pokud se ucpe, může vám shořet čerpadlo!

Čištění pračky kyselinou citronovou

Dalším způsobem, jak na čistou pračku, je čištění kyselinou citronovou. Tu seženete hravě v drogerii i ve většině supermarketů. Do dávkovače nasypte takové množství kyseliny, jaké běžně používáte pracího prášku do dávkovače. Zapněte nejvyšší teplotní program a pak už si jen počkejte na příjemný výsledek. Bohatě stačí opakovat 2x do roka!

Čištění pračky octem

Snad nejoblíbenější metoda čištění pračky. Opět se liší v konkrétním použití – někdo zvolí nalití octu do zásobníku, někdo přímo do bubnu. Pokud to ale chcete zkusit poprvé, věřte, že několik hrnků na začátek stačí. Nepřesahujte množství 1 litru! Rovněž pračce určitě neprospívá takové čištění každý měsíc – 2-3×/rok je určitě dostačující. Nadměrné množství octu bohužel často poškozuje gumové části pračky, proto s octem raději opatrně! Jakmile ocet do pračky nalijete, zvolte opět program na nejvyšší teplotu.

Tvrdší usazeniny je možné odstranit roztokem z octa a sody. Nařeďte jej v poměru 1:2 a s pomocí hadříku postižená místa přetřete.

Jak vyčistit pračku

A co na to výrobci praček?

Hádáte správně – octem ani sodou je nepotěšíte. Budou vás odrazovat, že je tato směs příliš kyselá, pračce nesvědčí a že může nenávratně poškodit jak buben, tak filtr a gumové těsnění. Vaše babička/maminka bude nejspíš tvrdit, že „ona používá ocet/sodu už léta a NIKDY se té pračce nic nestalo!“ Nezapomínejte ale, že moderní technologie jdou neustále dopředu, výroba praček tudíž prošla za posledních cca 10 let obrovským vývojem.

Jak vyčistit pračku

Elektropomocníci jsou vybaveni mnoha novými funkcemi, jsou úspornější, tišší, výkonnější. To také znamená, že je trochu riskantní používat na moderní přístroje „zastaralé“ metody údržby. Raději tedy, prosím, používejte speciální čističe určené přímo na pračky. Moderním přístrojům by tyto babské rady mohly opravdu snadno uškodit.

Čištění speciálními prostředky

Při čištění pračky se nemusíte bát sáhnout po SAVU – myslíme tedy po speciálním druhu. SAVO Čistič pračky je určený jak k likvidaci usazených nečistot, tak vodního kamene a zápachu. S jeho pomocí bude těsnění či filtr vaší pračky opět jako nový a můžete jej využít i k vyčištění zásobníku na prací prášek.

Pozor! Univerzální SAVO není určeno pro tuto formu čištění!

Z televizních reklam si určitě vybavíte i další speciální čističe, např. Calgon na čištění pračky. Na trhu jsou dostupné jak ve formě prášku, nebo čisticích tablet, tak ve formě gelu. Ceny a použití se liší – někteří výrobci doporučují použití čističe po každém praní, někteří třeba 1x týdně. Ve větších obchodech často najdete i čistič konkrétní značky. Poměrně oblíbená je např. tekutá LANZA, kterou můžete koupit za 90-100 Kč.

Jak vyčistit pračku

Pár tipů na závěr:

  • Po KAŽDÉM vyprání nechte otevřená dvířka pračky a ideálně i zásobník na prací prášek. Ten vytřete hadříkem namočeným do teplé vody. Místnost vyvětrejte a nechte takto pračku vyschnout minimálně 3 hodiny. Zabráníte tak opětovnému tvoření vodního kamene a plísně.
  • Investujte trochu do pracího prášku (ať už sypkého či gelového), nevybírejte ten nejlevnější. Myslete také na to, že je potřeba dávkovat prášek podle návodu.
     

Jak vyčistiť pračku


Související články:

Další aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružství bez kompromisů

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružství bez kompromisů

Chcete zachytit zážitky v největší kvalitě? Vydejte se do akce s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, která se postará o záznam jedinečných okamžiků. Ať už jste milovníci adren...... Celý článek
Jak vybrat powerbanku?

Jak vybrat powerbanku?

Jen pěkná barva vám nezaručí rychle a dostatečně nabitý telefon. Při výběru powerbanky byste se měli soustředit hlavně na její kapacitu, rychlost a čas nabíjení. Z praktického hlediska je důležité i t...... Celý článek
Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Je to venku! Samsung představil novou řadu Galaxy S23

Podívejte se s námi na nové nejlepší smartphony Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Nabízejí až 200Mpx fotoaparát, špičkový výkon a design ohleduplný k přírodě. Mrkněte na ofic...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek