×

Jak vyměnit těsnění u pračky?

23.06.2022

Vlivem agresivních čisticích prostředků, střídání horké a studené vody, zachytávání nečistot na gumovém materiálu nebo jednoduše jen opotřebením, může dojít k porušení těsnicí gumy na dvířkách pračky. Jak si svépomocí poradit s výměnou těsnění? Čtěte dál.

Jak vyměnit gumové těsnění v pračce

O čem se dočtete:

K čemu slouží manžeta

První kroky

Výměna bez odmontování panelů

Výměna s odmontováním panelů

Doporučení

Závěr

Co je manžeta a k čemu slouží

Manžeta nebo těsnicí guma (těsnění) na dvířkách předem plněné pračky zastává důležitou funkci pružné izolace, která zabraňuje úniku vody a udržuje dvířka během pracího cyklu pevně zavřená. V důsledku dlouhého používání, dlouhodobého tření, nadměrného znečištění či působení různých chemikálií z pracích prostředků se může materiál poškodit.

Natrhnutí může být také důsledkem přítomnosti malých kovových materiálů v prádle (zapomenuté mince, kostice z podprsenky, atd.) či prudkého vytažení prádla z bubnu pračky nebo častého praní těžkých oděvů a obuvi. Samozřejmě, mluvíme tu spíše o opotřebení po letech než měsících.

Jak vyměnit gumové těsnění v pračce

Pokud už je opotřebení značné nebo manžeta prasklá a dochází k úniku vody či nedokonalému přivření dvířek, je potřeba těsnicí gumu v pračce vyměnit. Podle typu a značky pračky si můžete dohledat správný náhradní model.  Servis představuje dobrou volbu, avšak častokrát dražší a náročnější nejen na peníze, ale i čas.

Těsnění si dokážete vyměnit i sami vlastníma rukama, máte-li ten správný návod, jak na to. A právě ten vám poskytneme v další části článku.

Jak vyměnit těsnění v pračce

Nezapomínejte, že po jakémkoliv neodborném zásahu do zařízení automaticky zaniká vaše zákonná záruka na dané zařízení. Dobře proto zvažte, zda se do výměny pustíte.

První kroky

V první řadě je nutné vypojit zařízení z proudu, aby nedošlo k úrazu. Na pomoc při výměně si připravte šroubovák nebo také utahovák (výrazně vám ulehčí práci). Vyndejte dávkovač na prací prostředek z pračky.


Nejprve je potřeba uvolnit těsnění z vnitřní strany pračky. Výměna se liší v závislosti na typu pračky, proto je více než žádoucí, abyste si dobře prostudovali manuál zařízení, případně dohledali informace na internetu, a to hlavně o konstrukci pračky. V některých případech totiž musíte sundat celý vrchní nebo přední panel, abyste se dostali k těsnění a mohli s ním manipulovat. To bude také případ, který si podrobněji popíšeme v druhé části, protože je složitější než ostatní.

Jak vyměnit gumové těsnění v pračce

Výměna bez odmontování panelů

Jak jednoduché! Manžetu můžete odstranit, když povolíte svorku při zamykání dvířek. Buď ji jen stlačíte, potáhnete směrem k sobě, nebo uvolníte odšroubováním. Poté už jen stačí zbavit manžetu pružiny s lankem, která vede po obvodě těsnicí gumy. Nejčastěji se nachází ve spodní části gumy, kde jsou dírky, nebo z levé strany u kloubu dvířek.

Vezměte si na pomoc šroubovák a pokuste se gumu vyklopit směrem ven, aby došlo k uvolnění svorky. Pozorně si před vyjmutím těsnicí gumu prohlédněte. Měla by mít na sobě značky (šipky, ukazovatele směru, atd.), které hovoří o jejím přesném umístění, jež musí být dodrženo, aby těsnila správně.

Pokud je po obvodě nenajdete, určitě si důležité body polohy označte např. fixou. Nyní už jen stačí manžetu vyndat a vložit novou podle označené polohy, nasadit zpět lanko se svorkou a upevnit. Hotovo!

Jak vyměnit těsnění v pračce

Výměna s odmontováním panelů

Cesta k úspěchu začíná odšroubováním hlavních šroubů – vrchní panel je má nahoře na zadní straně, ty přední se objeví na vrchu po odstranění horního panelu. Při sundávání panelů postupujte opatrně, abyste nic nepoškodili. U předního panelu je třeba dávat pozor i na ovládací modul, který jen jemně překlopte či odložte tak, abyste nepoškodili drátky.

Někdy musíte odstranit i šrouby na místě uzamykání dvířek. Následně se vám odhalí těsnění. Pokračujte vyjmutím pružiny kovovým lankem, která je za gumou. Šroubovákem musíte opatrně odklopit okraj gumy od těla pračky směrem ven, jako byste zpod něho chtěli něco vytlačit. Lanko s pružinou je totiž skryté a pevně drží. Nejčastěji se nachází ve spodní části gumy, kde jsou dírky, nebo z levé strany u kloubu dvířek.

Po tomto kroku guma povolí. Když ji roztáhnete, uvidíte další lanko a šroub, který je potřeba odmontovat. Hned na to se guma celkově uvolní a dokážete ji celou sundat.

Jak vyměnit gumové těsnění v pračce

Vezměte novou těsnicí gumu a postupujte opačně, přimontujte všechno zpět. První kroky jsou stejn, jako u vyšší kapitoly, nejdříve musíte prsty nasunout gumu po obvodu nádrže. Nejtěžší však pravděpodobně bude vložit lanko s pružinou zpět, proto se nejprve vyzbrojte dávkou trpělivosti.

Výměna těsnění je přece jen silově náročnější a všechno musíte vrátit přesně tam, odkud jste to vzali. Lanko musí zapadnout přesně do okrajové „prohlubinky“ těsnění blízko konstrukce pračky a guma zase dokonale sednout na okraj kruhového výřezu. Pokud cítíte okraj nádrže, děláte to správně!

Pomoci si můžete opět šroubovákem. Během výměny si důsledně odkládejte všechny šrouby a plastové západky apod., aby vám při skládání pračky do původního stavu nic nechybělo. Přední panel doporučujeme namontovat zpět až po dokončení kompletní výměny těsnění.

Jak vyměnit těsnění v pračce

Hůř to může jít i s vrácením první svorky na místo zaklapávání dvířek. Pokud jde o pružinu, bude těžší ji udržet pod správným úhlem, proto když budete mít větší problémy, bude lepší, abyste na práci byli dva a někdo vám ji přidržel a vy ji přišroubujete.

Doporučení

Předtím, než nainstalujete nové těsnění, byste měli vyčistit místa, kde těsnění nově zasadíte a okraje natřít třeba saponátovou vodou, aby byly klouzavé a lépe se instalovali. Postačí vám hadr a univerzální čisticí prostředek, čímž si zajistíte že bude těsnění držet a voda nebude prosakovat.

Po skončení výměnu zkontrolujte a spusťte na pračce program napouštění a vypouštění vody, abyste se přesvědčili o tom, zda jste těsnění vyměnili dobře a voda neuniká. V opačném případě, pokud voda protéká, budete muset postup zopakovat (nebo jen nemáte nasazenou celou gumu na okraji nádrže).

Jak vyměnit gumové těsnění v pračce

Závěr

Pokud jste došli až sem, gratulujeme, asi jste výměnu těsnění svépomocí zvládli. Každý typ pračky má jiný druh těsnění a jiný způsob výměny, u většiny však platí standardní výměna spojená s odmontováním panelů, kterou najdete v našem článku. Doufáme, že jsme pomohli a že jste našli návod, jak se popasovat s na první pohled těžkou úlohou jednoduchým způsobem.

****

U nás v DATARTu si vyberete novou pračku!

CHCI NOVOU PRAČKU

Další aktuality

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Užijte si slunečné dny s červencovými DATART novinkami

Vysvědčení rozdané a dovolená naplánovaná? Mnozí z nás už se těší na pár dní oddychu a nové zážitky. Ani s DATART novinkami nuda nehrozí. O jaké zajímavé produkty se naše nabídka tentokrát rozroste? ...... Celý článek
Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel: Prevence, příznaky a léčba syndromu

Karpální tunel nebo přesněji také syndrom karpálního tunelu je aktuálně nejčastějším onemocněním horní končetiny. Projevuje se brněním prstů a bolestí zápěstí a pokud není včas zahájena léčba, je nutn...... Celý článek
Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Recenze: Sony WH-1000XM5 – nová vlajková sluchátka s nejlepším ANC na trhu?

Několik posledních let si na poli sluchátek získávají čím dál větší pozornost produkty od společnosti Sony. Doteď na pomyslném trůnu kralovala vlajková sluchátka WH-1000XM4, která se po dvou letech ko...... Celý článek
Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Disney+ a HBO Max: Další streamovací služby dobývají Českou republiku

Během pouhých tří let se v České republice objevily hned tři celosvětově rozšířené streamovací služby – online videotéky. Pojďte se s námi podívat na nejnovější přírůstky v podobě HBO Max a Disney+. ...... Celý článek
Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Vydejte se za dobrodružstvím bez starostí s aplikacemi pro cestovatele

Pomalu ale jistě přichází léto a s ním konečně další pořádná dávka výletů či zasloužená dovolená. Pro všechny nadšené cestovatele jsme proto připravili pár tipů, jak si tu svou užít v pohodě a chytře....... Celý článek