×

Jak odstranit zápach z pračky?

16.08.2022

Do pračky vkládáme nejen špinavé prádlo, ale i naději, že vždy vyjde čisté a voňavé. Co ale dělat, pokud se místo svěžího závanu šíří z pračky nepříjemný zápach? Kde hledat chybu? Poradíme vám, jak odstranit zápach z pračky bez toho, abyste volali opraváře. Někdy stačí pár malých změn a nepříjemný problém se přímo zázračně vytratí.

zápach z pračky

O čem se dočtete:

 

Moderní automatické pračky zvládnou téměř všechno samostatně. Umí nastavit optimální délku cyklu, množství vody, detekují míru znečištění, osvojí si naše prací zvyklosti. Ale napříč tomu, že se vždy snaží o nejlepší výsledek, ještě nebyly vybaveny „detektorem čichu“, aby zvládly identifikovat, že s nimi není vše v pořádku.

Za zápachem z pračky stojí především bakterie, které se množí na těžce dostupných a přehlížených místech. Živnou půdu nachází v povlacích z pracích prostředků, v zachycených nečistotách, prachu a vláknech z prádla a často i v pověstné zašantročené ponožce. Zápach z pračky může být nesnesitelný a co je nejhorší – má vliv na kvalitu každé vyprané várky prádla.

jak odstranit zápach z pračky

Pokud se zápachem z pračky bojujete už déle, vyzkoušejte následující tipy a je velká šance, že jeden z nich (nebo kombinace vícero) tento problém vyřeší!

1. Snižte vlhkost v koupelně

Koupelna je místem s přirozeně vyšší vlhkostí a zároveň horšími podmínkami na větrání. Přispívá k tomu koupání, praní či sušení prádla. Kromě toho, že pračka nemá v takovém prostředí šanci se vyvětrat a zevnitř proschnout, vznikají také v rozích koupelny vhodné podmínky na množení plísní.

Nemáte v koupelně okno a větrací systém je nedostatečný? Vždy koupelnu vyvětrejte přes dveře pootevřené do zbytku domácnosti. Pokud se vám takové řešení nepozdává, vyzkoušejte odvlhčovač vzduchu. Některé jsou vhodné do menších prostor (koupelna, WC, pracovna) a navíc jsou vybavené filtrem na pohlcování pachů.

2. S dávkou pracích prostředků to není třeba přehánět

Taky jste si mysleli, že stačí přidat víc pracího gelu a aviváže a prádlo bude opět vonět svěžestí? Nadměrné používání pracích prostředků obvykle nepomáhá. Právě naopak – vaším oblíbeným kouskům prádla ještě víc uškodí. Především při praní na nízkých teplotách se nadměrné dávky gelu z tkanin nevyplaví a mohou zanechávat nevzhledné skvrny.

prací prostředky

3. Omezte používání pracích gelů

S používáním pracích prostředků ještě pokračujme. Pracím gelům nemůžeme upřít jejich praktičnost, jenže ne každý druh pracího gelu disponuje perfektní rozpustností. Při nízkých teplotách se potom prací gel hromadí v útrobách pračky a vytváří vrstvu slizu. A protože prací gel nebyl využitý na praní, vaše šaty nemusí být ani dostatečně čisté. Jak už asi tušíte, nepotrvá dlouho a z pračky se začne šířit zatuchlina.

Jak to vyřešit? Zkuste aspoň na nějakou dobu vyměnit prací gel za kvalitní prací prášek a pozorujte změnu.

4. Občas perte na vyšší teplotu

Už víme, že praní na nízké teploty je úsporné a ekologické. Prací cykly a pohyby bubnů moderních praček pracují už natolik efektivně, aby si vystačily s teplotou do 30 °C. Ale nikoho není třeba přesvědčovat, že horká voda dokáže s nečistotou vždy spolehlivě zatočit. Rozpustí mastné usazeniny, sliz z pracích gelů a aviváže, vyčistí i ta nejhůře dostupná místa. Při praní ručníků proto nastavte aspoň jednou za 2 týdny teplotu na 90 °C. Ručníky či osušky to vydrží. Taková vysoká teplota navíc prospěje jejich hygieně. Všechny choroboplodné zárodky v nich budou spolehlivě zničené.

zápach z pračky

Náš tip: Přilijte do pračky místo aviváže prostředek určený k čištění pračky. Pomůže s pročištěním útrob spotřebiče a vaše prádlo bude opět čisté a plné svěžesti.

5. Vyčistěte těsnění na bubnu

Těsnění na bubnu – to není jen ten rovný šedý pás, který vidíme při otevření bubnu. Podívejte se na těsnění blíž a uvidíte, jak je členité. Nebojte se kousek této „harmoniky“ odtáhnout. Právě v záhybech těsnění se často hromadí voda, nečistoty, rozmočené kapesníky, chlupy či vlasy. Pokud pračka pere s tvrdou vodou, i na gumovém těsnění spatříte vrstvy vápenatých usazenin.

Těsnění na pračce proto pravidelně čistěte. Vystačíte si s hadříkem namočeným do horké vody s octem. Na trvalejší usazeniny použijte opatrně starý zubní kartáček. Netlačte příliš, abyste těsnění nepoškodili.

čištění pračky

6. Zkontrolujte filtr na pračce a odpadní hadici

Ucpaný filtr komplikuje odčerpávání vody, jejíž část pak zůstává na dně pračky a je velkým zdrojem zápachu. Víte, kde je na pračce filtr? Nejčastěji se nachází ve spodní části pračky ukrytý za malými „dvířkami“. Pokud jej chcete vyčistit, vypněte pračku z elektřiny a připravte si starý hadr a nízkou nádobu, kterou pod filtr vložíte. Z tohoto prostoru totiž vyteče malé množství vody.

Filtr vyndáte jednoduchým pootočením – podle instrukcí na závitu. S velkou pravděpodobností v něm najdete chuchvalce vlasů, chlupů, objevují se tu malé mince či vatové tyčinky. Filtr očistěte, propláchněte a důkladně vložte zpět tak, abyste neměli pochybnosti o tom, že sedí jak předtím.

Také z odpadní hadice na pračce se šíří zápach, už jen z důvodu prohnutého tvaru. V ohybu může stát špinavá voda a pokud se tu vytvořila vrstva slizu a nečistot, je jen otázkou času, kdy vám začne znepříjemňovat praní. K hadici je však asi nejhorší přístup. Pokud si na toto čištění netroufáte, neváhejte a oslovte zkušenější.

čištění filtru

7. Zásobník a dvířka na bubnu nechávejte pootevřené

Vždy, vždy, vždy! Po každém praní nechte dvířka na bubnu a zásobník pootevřené aspoň na několik centimetrů. Zabezpečíte tak proudění vzduchu přes pračku, která bude mít do dalšího praní šanci důkladně proschnout a vyvětrat se.

Pravidelně kontrolujte čistotu zásobníku na prací prostředek a aviváž. Dá se z pračky vysunout a horkou vodou velmi jednoduše i očistit. Zkontrolujte si také místo, kde zásobník vkládáte. Pokud tu vidíte zbytky nespotřebovaného gelu či aviváže, pokuste se toto místo co nejlépe vyčistit (například zubním kartáčkem).

8. Malé kusy prádla patří do sáčku

Už nemusíte ztracené ponožky připisovat svojí nepozornosti. Příběh o pračkách, které polykají ponožky, není úplně vymyšlený. Čas od času mohou do útrob pračky proniknout nejmenší kusy prádla. V lepším případě jsou „pouze“ zdrojem zápachu. V horším případě ucpou filtr nebo odpadní hadici. Tou nejjednodušší prevencí je prát malé kusy prádla v sáčku nebo síťce na praní.

jak odstranit zápach z pračky

9. Dopřejte pračce péči, jakou si zaslouží

Zdá se, že všechny tyto očistné práce vedou k tomu, abychom si osvojili pravidla správného praní a péče o pračku. Není přece možné očekávat, že špinavá pračka „vyprodukuje“ čisté a voňavé prádlo. Co dalšího pro pračku udělat? Přečtěte si našeho velkého rádce Jak vyčistit pračku, kde se dozvíte účinné metody a ověřené postupy.

 

zajímá mě to

Další aktuality

Velký průvodce Sony sluchátek

Velký průvodce Sony sluchátek

Sony sluchátka již dlouhodobě dobývají svět audia. Vybírat můžete z nejrůznějších typů sluchátek, od sluchátek přes hlavu, špuntů až po skutečně bezdrátová sluchátka, a to ve všech cenových kategoriíc...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

Recenze: ETA Gratus di Vetro – robot, který vnese do vaší kuchyně víc, než jen design

ETA představila unikátní novinku. Kuchyňský robot ETA Gratus di Vetro, který vznikl ve spolupráci s předním českým designérem a sklářským umělcem Ronym Pleslem. Nás ale především zajímalo, jak mu to p...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Valachy Tour – Běhej Valachy říjen 2022

Valachy Tour – Běhej Valachy říjen 2022

Desátý ročník unikátního seriálu závodů DATART Valachy tour jde pomalu do finále. Začátkem roku odstartovala sérii závodů Noční stopa Valachy se závodníky na běžkách, následoval červnový závod na hors...... Celý článek