×

Jak správně prát prádlo?

31.10.2019
Děsí vás hromady špinavého prádla a odkládáte praní na poslední chvíli? Máte strach ze zabarvení vašeho oblečení? Ztrácí vaše prádlo barvu, tvar a pružnost už po prvním vyprání? Sepsali jsme pro vás rady a tipy na správné praní prádla, díky kterým pro vás praní už bude hračka.

jak prát

Kontrolujte symboly na oblečení

Téměř všechno prádlo lze prát v automatické pračce, nicméně vždy se řiďte informací uvedenou na vnitřní etiketě vašeho oblečení. Najdete na ní informace týkající se nejen praní, ale i následného sušení, žehlení, bělení apod. Držet se těchto informací se určitě vyplatí. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením, jako je ztráta barvy, změna tvaru či zabarvení vašich oděvů.

 

Nejčastější symboly na oblečení - uvedené na vnitřních etiketách.

Třídím, třídíš, třídíme

Jako první je velmi důležité vaše oblečení správně roztřídit. Základní způsob třídění je oddělit světlé prádlo, barevné a tmavé a každé pak prát samostatně. Tmavé prádlo zahrnuje barvy černou, šedou, tmavě modrou, tmavě fialovou. Do světlých barev zase patří bílá, světle růžová, světle žlutá, béžová. Dále pak třídíme zvlášť ručníky, ložní prádlo, sportovní oblečení, denimové kousky, spodní prádlo a jemné prádlo, jako jsou např. halenky, krajkové oblečení, hedvábí. Důležité je taky vyprázdnit všechny kapsy, zapnout zipy a nejlépe všechno prádlo otočit naruby.

Sáčky na praní

Pokud máte málo jemného prádla a nezaplnili byste jím celou pračku, můžete jej prát společně s ostatním prádlem, doporučujeme však použít speciální sáček na praní jemného prádla, který jej chrání před poškozením.

Sáčky jsou dostupné v různých velikostech. Tyto naplněné sáčky pak můžete bez obav vložit do pračky k ostatním kouskům.

Jaký zvolit prací prášek?

Pokud si myslíte, že si při praní vystačíte s jedním pracím prostředkem, bohužel jste na omylu. Jinou péči potřebuje prádlo bílé, jinou barevné nebo černé. Prášek určený na bílé prádlo používejte pouze na něj. Obsahuje totiž bělicí a rozjasňující látky a ostatní prádlo (barevné, černé) by tak mohlo ztratit svou barvu.

Na barevné prádlo naopak doporučujeme používat prášky nebo gely určené přímo na barevné prádlo. A na tmavé prádlo je vhodné používat speciální přípravky proti blednutí barev nebo oživení tmavých barev. Svetry je nejlepší prát v gelech nebo prášcích určených přímo na vlnu. Zabráníte tak jejich vytahání či sražení a navíc budou krásně jemné a nadýchané.

Často kladenou otázkou také je, zdali zvolit klasický prášek nebo prací gel. Gely mají tu výhodu, že se lépe rozpouštějí i při nižších teplotách, jsou koncentrovanější, takže jich spotřebujete menší množství než klasického prášku. Hodí se i pro ruční praní a můžete je nalít rovnou do bubnu pračky.

Naopak klasické prací prášky jsou vhodné na odolné materiály, silně zašpiněné prádlo a prát s nimi můžete i při vysokých teplotách. Práškový prací prášek dáváte do dávkovače pračky, nikoli do jejího bubnu.

Na velmi silné skvrny můžete do praní přidat i odstraňovač skvrn.

Praní sportovního oblečení

 Sportovní prádlo potřebuje extra péči a nelze jej prát v klasickém pracím prášku, aby neztratilo své funkční vlastnosti. Perte jej v pracím gelu přímo určenému pro sportovní oděvy, který je jemný, šetrný a nenarušuje membránu. V žádném případě do praní nepřidávejte aviváž! Sportovní prádlo by díky ní ztratilo své funkční vlastnosti.

Před samotným praním je rozdělte dle barev, aby náhodou nedošlo k zabarvení. Pokud vaše pračka nemá program určený na sportovní oděvy, perte maximálně na 30° C. Vyprané prádlo pak nesušte na slunci ani nedávejte do sušičky, nechte jej volně uschnout na sušáku. Díky sportovnímu materiálu vám uschne za pár hodin.

Jaké množství pracího prášku?

Obecně se dá říct, že u pracího gelu obvykle stačí použít jedno plné víčko, u klasického prášku zas jedna odměrka. Záleží také na množství oblečení a jak moc je oblečení špinavé. Prací gely se v současné době prodávají už i nadávkované v kapslích, což vám značně usnadní práci. Pokud si i přesto nevíte rady, vždy se řiďte informacemi o dávkování, které jsou uvedené na každém obalu pracího prášku či gelu.

Aviváž 

Pokud chcete mít extra jemné prádlo, použijte aviváž. Aviváž vaše prádlo navíc krásně provoní. Při dávkování se vždy držte informací na obalu.

Většina praček má nádobku určenou přímo na aviváž a ta se později při praní sama uvolní.

Aviváž v žádném případě nepoužívejte na sportovní a funkční oblečení. Ztratilo by tak svou funkčnost.

Teplota praní

Váháte-li, jakou teplotu při praní zvolit, opět se řiďte informací uvedenou na vnitřní etiketě vašeho oblečení. Obecně však platí, že na praní triček, košil či běžného barevného prádla vám stačí teplota 30° C. Při vyšší teplotě by se vám barevné prádlo mohlo srazit a ztratit svoji zářivou barvu. Ručníky, utěrky, kapesníky a ložní prádlo perte na 60° C. Důležité také je pračku nepřeplňovat. Oblečení by se špatně vypralo a mohly by na něm zůstat skvrny. Obecně se dá říct, že naplněná pračka by neměla přesahovat ¾ objemu bubnu.

Sušení prádla

Po vyprání vaše oblečení protřepte (lépe se pak usuší) a pověste na sušák. Pokud vlastníte sušičku na prádlo, můžete většinu prádla sušit v ní. Některé prádlo se však do sušičky dávat nesmí, vždy proto zkontrolujte vnitřní etikety.

Zajímají vás další rady a tipy, jak používat sušičku na prádlo? Přečtěte si je v článku Sušička na prádlo – nepostradatelný pomocník.

 

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak zapojit pračku a sušičku?

Jak zapojit pračku a sušičku?

Plánujete nákup nové pračky či sušičky a nejste si jistí, jak postupovat při jejich instalaci? Stačí se držet důležitých zásad, rad a pokynů uvedených v tomto článku a celý proces uvedení do provozu z...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Dejte zelenou udržitelnosti. Mobilní aplikace pro všechny, kterým není lhostejné životní prostředí

Udržitelnost je v posledních letech tématem, které získává na pozornosti. Pokud vám toto téma není cizí, inspirujte se několika aplikacemi, které váš udržitelný životní styl podpoří. O čem se ...... Celý článek