basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak vybrat ledničku?

21. 7. 2017 - Miroslav Sebera - Rádce
Dokážete si představit život bez ledničky? Pravděpodobně ne. Lednice se dnes počítá ke členům domácnosti a bývá i srdcem každé kuchyně. Vybíráte-li novou lednici, pomůžeme vám s výběrem i rozhodováním, abyste si vybrali přesně ten typ, který Vám bude vyhovovat.

Statistika říká, že chladničku i mrazničku vlastní téměř 100 % domácností, že pouze 10 % ledniček je mladších tří let a že jejich průměrné stáří je dokonce 15 let. Možná proto i vy začínáte přemýšlet o novém, úspornějším spotřebiči.

Kombinovaná lednička, oddělený mrazák, nebo americká lednice?

V obchodech se setkáte se třemi hlavními typy chladniček. Samostatné ledničky, oblíbené modely kombinované s mrazákem nahoře či dole a tzv. americké ledničky. Většina zákazníků volí kombinovanou ledničku s mrazákem, protože má velmi úsporný provoz z hlediska spotřeby i zabraného místa. Mrazák je většinou umístěný pod chladničku, takže je k potravinám uvnitř i snadný přístup.

Samostatná lednička bez mrazáku je spíše raritou. Hodí se hlavně tam, kde nestačí místo pro umístění vysoké chladničky kombinované, své uplatnění však najde i jako vinotéka.

V poslední době je módní tzv. „americká chladnička“ s dvoukřídlými dvířky, kde chladicí a mrazicí části jsou umístěny vedle sebe. Americká lednička vypadá efektně, její obsah je na dosah ve výši očí, navíc obvykle nabízí výrobník ledu, tvorbu ledové tříště nebo čepování chlazených nápojů přímo z prostoru dveří. Je však třeba počítat s tím, že tato lednice je náročná na prostor a tak se hodí spíše do velkých kuchyní – už jen do dveří se musí vejít. Také spotřeba je v průměru o něco vyšší než u klasických lednic.

Jak velkou ledničku potřebujete?
Důležitý je samozřejmě počet členů domácnosti. Průzkumy ukazují, že na jednu osobu by měl prostor chladničky činit 50 až 70 litrů, plus dalších 20 litrů v mrazničce. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná chladnička o objemu alespoň 200 litrů a mrazákem o objemu 60 - 70 litrů. Chladicí prostor by měl být využit alespoň ze 70 %, jelikož chladit prázdný prostor je nehospodárné. Za každých nevyužitých 10 litrů objemu chladničky se roční spotřeba elektřiny zvýší až o 20 kWh, což činí téměř o tisíc korun navíc.
Druhým doporučením je využít volný prostor. Nemá smysl nechávat nad lednicí dvacet centimetrů místa, když ho využije jedině sedající prach. Lépe ho zaplníte chladničkou. Větší objem znamená více místa pro velký nákup, což vám umožní intervaly mezi návštěvami supermarketů prodloužit.

Ledničku vestavěnou a samostatně stojící si nespletete.

Vestavné, nebo volně stojící?

Zakomponování lednice do kuchyňské linky je praktické a vzhledově elegantní. Z hlediska spotřeby energie není mezi vestavnou a volně stojící příliš velký rozdíl.

V úsporné třídě A (a lepších) dosahuje spotřeba energie u obou typů od  0,3 do 0,8 kWh/den, což činí cca 3,5 - 7,5 tisíce Kč za 5 let provozu. Jediný rozdíl je v pořizovací ceně, která je u vestavných ledniček o třetinu až polovinu vyšší.

Co se týče vzhledu, evergreenem zůstává bílá barva, černé provedení najdeme méně, vítězí módní nerezový design. Zde jen upozorňujeme, že ne všechny nerezové povrchy jsou vybaveny oleofobní vrstvou zabraňující ulpívání otisků prstů.
 

Energetická (ne)náročnost

Ledničky jsou v provozu v podstatě nepřetržitě, a proto by měl být údaj o energetické náročnosti spotřebiče jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Moderní ledničky a mrazáky kategorie A++ zvýšily svou energetickou účinnost, a mají asi třetinovou spotřebu oproti patnáct let starým spotřebičům. Základní údaje vám poskytne energetický štítek. Je dobré vědět, že ty nejúspornější chladničky se pyšní spotřebou pouhých 0,3 kWh za den, což při průměrné ceně za elektřinu činí necelé 2 Kč denně.

Mrazicí výkon a akumulační doba

Důležitou veličinou je také mrazicí výkon, který udává, kolik kg čerstvých potravin je Váš mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. DATART nabízí ledničky s mrazáky s mrazicím výkonem od 2 do 33 kg/24 h. U samostatných mrazáků (vhodných pro velké rodiny a hospodářství) mrazící výkon dosahuje i více než 40 kg/24 h. Ptáte se proč? Pomalé zmražení znamená vznik ledových krystalů, kterému rychlé snížení teploty zabrání.

U mrazáku si zjistěte také údaj akumulační doby, která udává dobu uchování potravin ve zmrazeném stavu v případě, že mrazák bude odpojen od přívodu elektřiny. Ta se běžně pohybuje od 10 hodin výše. Akumulační doba se zvyšuje se zaplněním mrazáku. Naopak častější otevírání během výpadku akumulační dobu zkracuje.

Hlučnost

Vlastníci starších lednic vědí, jak může hlučná lednice znepříjemnit život. Proto při výběru nového spotřebiče zohledněte také hlučnost. Při srovnávání zjistíte, že u těch nejmodernějších se míra hlučnosti pohybuje dokonce pod hranicí normy, která činí 47 dB. V nabídce najdete i chladničku s hlučností pod 30 dB. Hlučnost spotřebiče však můžete ovlivnit i sami – umístěním do prostoru s tlumícími prvky (záclony, závěsy, koberce…). 

DATART radí:
• Neumisťujte chladničku blízko ke zdroji tepla (sporák, radiátor…), ani na příliš slunné místo, zvyšujete tím totiž její spotřebu.
• Lednička musí být vzdálena ode zdi minimálně 2-3 cm. Přílišným „naražením“ na stěnu zamezujete cirkulaci vzduchu.
• Pohlídejte si správnou teplotu: v chladničce +5 °C, v mrazničce –18 °C. Při každém stupni navíc se spotřeba navýší o 6 %.
• Nejúspornější je lednička při cca 70% zaplnění.

Technologie a příjemné detaily

Současné chladničky nabízejí mnoho technických vymožeností, které pomáhají udržet jídlo déle čerstvé. Při ukládání syrového masa a masných výrobků, ale i ovoce a zeleniny oceníte funkci nulové zóny s nižší teplotou, kde vydrží déle čerstvé i potraviny rychle podléhající zkáze, jako je sýr nebo salát. Standardem bývá i nenámrazový systém (No Frost) nahrazující starší automatické odmrazování. Hodit se může i antibakteriální ochrana potravin založená na přimíchání stříbra a vzduchovém filtru, chránící před pachy a škodlivými mikroorganismy. Prodloužení doby čerstvosti ovoce a zeleniny zajišťuje systém, zabraňující pronikání suchého vzduchu, který z potravin odvádí nadměrnou vlhkost, a zabraňuje tak plesnivění. 

Starší systémy modelů se dvěma kompresory jsou dnes již překonány. Standardem je dnes pouze jeden kompresor, a to s jedním, nebo dvěma okruhy. Dvouokruhový systém se dvěma termostaty, umožňuje kromě vypnutí mrazící a chladící části zvlášť také nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladničce a mrazničce.

Vnitřní uspořádání

Na trhu je obrovská nabídka ledniček, proto i vnitřní uspořádání jsou velmi různorodá. Některé konfigurace dovolí vnitřní objem zaplnit beze zbytku, jindy budete stát před chladničkou s krabicí mléka v ruce a nebudete tušit, kam ji nacpat.

Vysoce ceněné jsou proto vyjímatelné police z tvrzeného skla. Nejen, že jsou skoro nerozbitné, ale umožňují vám rozdělit prostor pro maximální využití. Nápoje tak můžete kromě poličky ve dveřích a drátěného stojanu postavit i na klasické pozice, pokud je nevyužijete jinak.

Počítejte také s tím, že jednotlivé pachy v lednici by měly být pokud možno oddělené. Často se setkáte s tzv. neutrální zónou (nulová zóna, biofresh – výrobci používají různé názvy), co umožňuje separátní nastavení teploty a vlhkosti. Má to dvojí využití: za prvé v této zásuvce potraviny neosychají a neztrácí tak rychle vitamíny, za druhé se jejich pach nedostane, kam nemá, případně je rovnou uhlíkovým filtrem zachycen.

Věděli jste, že každých 5 mm námrazy zvyšuje spotřebu o 30 %?

 

Doufáme, že Vám náš článek pomohl v tom, abyste si vybrali takovou lednici, která bude maximálně splňovat Vaše potřeby a současně i možnosti. Přejeme Vám šťastnou ruku při Vašem výběru. 

 

Autor článku

Miroslav Sebera

Milovník kvalitní hudby, aktivní muzikant a textař. Píšu rád a s chutí. Nejraději o věcičkách, které vydávají nějaký zvuk. Dětské klávesy? Hi-Fi soundsystém? Elektronický budík? Bude mi potěšením. Stačí dodat téma, počet stránek, šibeniční termín a nevyčerpatelnou zásobu dobré kávy.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů
Zadáte-li číslo své iBOD karty, uvidíte u produktů, jakou slevu můžete získat. Za jakýkoliv nákup vám ibody na tuto kartu také přičteme:    
_______