×

Jak odmrazit lednici a mrazák

09.03.2021

Pokud nemáte beznámrazovou chladničku, ve vašem spotřebiči se dříve či později objeví vrstva námrazy. To není zrovna vítaná návštěva, protože se kvůli ní zvyšuje spotřeba energie. Dnes vám proto poradíme, jak s námrazou zatočit i to, jak se jí do budoucna úplně vyhnout.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_2

Kdy je ten správný čas na odmražení lednice?

Chladnička s mrazákem je navíc spotřebič, který funguje nepřetržitě, takže je každá koruna navíc velmi rychle znát. A to ani nemluvíme o tom, že přimrzlé šuplíky a námraza znesnadňují výběr potravin z mrazáku. Ačkoliv tedy odborníci radí podstoupit proces odmrazení alespoň 2× ročně, doporučujeme se řídit aktuálním stavem lednice. Myslete na to, že každý mm námrazy má neblahý vliv na spotřebu energie.

Už jste se odhodlali k očistě vašeho spotřebiče? Zajímá vás, jak dlouho trvá odmrazit lednici? Nemusíte se bát, že by vám to zabralo celé odpoledne. Průměrná doba odmražení standardně velké lednice s mrazákem dole trvá cca jednu hodinu. Záleží ale také na kapacitě vašeho mrazáku, vrstvě námrazy i množství mražených potravin.  

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_1

Věděli jste, že lednice s mrazákem, který je pokryt 1 cm námrazy, zvyšuje spotřebu až o 75 %?

Kam s potravinami?

Pokud máte mrazák s prominutím „natřískaný“ potravinami a teploměr se drží v letních hodnotách, není to úplně ideální doba na odmrazování. Raději si tenhle proces naplánujte trochu dopředu a snažte se spotřebovat co nejvíce jídla, které máte v mrazáku uloženo. Zbylé potraviny vložte do chladicích tašek / přenosné mrazničky spolu s ledem a velký nákup si nechte na dobu, kdy bude spotřebič opět čistý a bez námrazy.

V zimních měsících máte celkem vyhráno. Pokud venku panují mínusové teploty, dejte zamrazené potraviny na okno/balkon. Jen pozor na zvědavé zvířecí strávníky! Odmražení mrazáku využijte také ke kontrole obsahu.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_5

Jdeme na to! Jak odmrazit lednici s mrazákem?

1. Vypojte spotřebič ze zásuvky.

2. Vyndejte všechny šuplíky i skleněné police.

3. Na spodek mrazáku dejte hrnec s teplou vodou. V žádném případě vodou nepolévejte stěny chladničky! Podlahu u spotřebiče pro jistotu pokryjte ručníky. Volný čas můžete mezitím využít k umytí šuplíků a polic.

4. Jakmile led začne povolovat, můžete si vzít na pomoc např. dřevěnou či plastovou špachtli (nožům a jiným ostrým předmětům se vyhněte). Dávejte pozor, abyste spotřebič nepoškodili. Urychlit odmražení můžete také díky fénu – držte ale od ledu určitou vzdálenost a postupujte vždy shora dolů.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_3

5. Zbavili jste se veškerého ledu a námrazy? Perfektní. Teď přichází na řadu důkladné vyčištění mrazáku. Použít můžete dezinfekční prostředky, ale vystačíte si i s teplou vodou a trochou mýdlového prostředku. Myslete také na těsnění, kterým může dovnitř pronikat vzduch. Pokud už je ve špatném stavu, těsnění do lednice je možné koupit také zvlášť.  

6. Vnitřek spotřebiče a veškeré šuplíky/police dokonale vysušte za pomocí savých utěrek.

7. Spotřebič zapojte do zásuvky. Teplota lednice by měla být nastavena na maximum. Přibližně po půl hodině nastavte požadovanou teplotu a naskládejte potraviny zpět.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_4

Dejte námraze sbohem jednou provždy

Pokud vám ani přes naše rady odmrazování nepřirostlo k srdci (tomu rozumíme), máme pro vás řešení. Jmenuje se No Frost lednice a jejím úkolem je zabránit vytváření ledu. Funguje na principu chlazení pomocí studeného vzduch, jenž uvnitř stále cirkuluje, takže vlhkost sama odchází ven. Ušetříte si čas i námahu při odstraňování námrazy a nemusíte se bát, že by vaše chladnička spotřebovala víc energie, než je bezpodmínečně nutné.

Více informací o technologii No Frost najdete v našem článku.
 

lednice


Související články:

Další aktuality

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Díky nové kolekci ETA Fenité nezestárnete už ani o den! Kosmetické novinky ETA ukrývají pod elegantním a luxusním zevnějškem účinné a bezbolestné ošetření. Vaše pleť bude dokonalá. O čem se d...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Do redakce nám připutoval televizor Panasonic TX-65LZ2000E. Na jeho recenzi jsem se těšil jako malý kluk a musím uznat, že mě nezklamal. Bezkonkurenční zvuk, úžasný obraz, skvělé vychytávky a technolo...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek