×

Jak odmrazit lednici a mrazák

09.03.2021

Pokud nemáte beznámrazovou chladničku, ve vašem spotřebiči se dříve či později objeví vrstva námrazy. To není zrovna vítaná návštěva, protože se kvůli ní zvyšuje spotřeba energie. Dnes vám proto poradíme, jak s námrazou zatočit i to, jak se jí do budoucna úplně vyhnout.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_2

Kdy je ten správný čas na odmražení lednice?

Chladnička s mrazákem je navíc spotřebič, který funguje nepřetržitě, takže je každá koruna navíc velmi rychle znát. A to ani nemluvíme o tom, že přimrzlé šuplíky a námraza znesnadňují výběr potravin z mrazáku. Ačkoliv tedy odborníci radí podstoupit proces odmrazení alespoň 2× ročně, doporučujeme se řídit aktuálním stavem lednice. Myslete na to, že každý mm námrazy má neblahý vliv na spotřebu energie.

Už jste se odhodlali k očistě vašeho spotřebiče? Zajímá vás, jak dlouho trvá odmrazit lednici? Nemusíte se bát, že by vám to zabralo celé odpoledne. Průměrná doba odmražení standardně velké lednice s mrazákem dole trvá cca jednu hodinu. Záleží ale také na kapacitě vašeho mrazáku, vrstvě námrazy i množství mražených potravin.  

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_1

Věděli jste, že lednice s mrazákem, který je pokryt 1 cm námrazy, zvyšuje spotřebu až o 75 %?

Kam s potravinami?

Pokud máte mrazák s prominutím „natřískaný“ potravinami a teploměr se drží v letních hodnotách, není to úplně ideální doba na odmrazování. Raději si tenhle proces naplánujte trochu dopředu a snažte se spotřebovat co nejvíce jídla, které máte v mrazáku uloženo. Zbylé potraviny vložte do chladicích tašek / přenosné mrazničky spolu s ledem a velký nákup si nechte na dobu, kdy bude spotřebič opět čistý a bez námrazy.

V zimních měsících máte celkem vyhráno. Pokud venku panují mínusové teploty, dejte zamrazené potraviny na okno/balkon. Jen pozor na zvědavé zvířecí strávníky! Odmražení mrazáku využijte také ke kontrole obsahu.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_5

Jdeme na to! Jak odmrazit lednici s mrazákem?

1. Vypojte spotřebič ze zásuvky.

2. Vyndejte všechny šuplíky i skleněné police.

3. Na spodek mrazáku dejte hrnec s teplou vodou. V žádném případě vodou nepolévejte stěny chladničky! Podlahu u spotřebiče pro jistotu pokryjte ručníky. Volný čas můžete mezitím využít k umytí šuplíků a polic.

4. Jakmile led začne povolovat, můžete si vzít na pomoc např. dřevěnou či plastovou špachtli (nožům a jiným ostrým předmětům se vyhněte). Dávejte pozor, abyste spotřebič nepoškodili. Urychlit odmražení můžete také díky fénu – držte ale od ledu určitou vzdálenost a postupujte vždy shora dolů.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_3

5. Zbavili jste se veškerého ledu a námrazy? Perfektní. Teď přichází na řadu důkladné vyčištění mrazáku. Použít můžete dezinfekční prostředky, ale vystačíte si i s teplou vodou a trochou mýdlového prostředku. Myslete také na těsnění, kterým může dovnitř pronikat vzduch. Pokud už je ve špatném stavu, těsnění do lednice je možné koupit také zvlášť.  

6. Vnitřek spotřebiče a veškeré šuplíky/police dokonale vysušte za pomocí savých utěrek.

7. Spotřebič zapojte do zásuvky. Teplota lednice by měla být nastavena na maximum. Přibližně po půl hodině nastavte požadovanou teplotu a naskládejte potraviny zpět.

jak_odmrazit_lednici_a_mrazak_4

Dejte námraze sbohem jednou provždy

Pokud vám ani přes naše rady odmrazování nepřirostlo k srdci (tomu rozumíme), máme pro vás řešení. Jmenuje se No Frost lednice a jejím úkolem je zabránit vytváření ledu. Funguje na principu chlazení pomocí studeného vzduch, jenž uvnitř stále cirkuluje, takže vlhkost sama odchází ven. Ušetříte si čas i námahu při odstraňování námrazy a nemusíte se bát, že by vaše chladnička spotřebovala víc energie, než je bezpodmínečně nutné.

Více informací o technologii No Frost najdete v našem článku.
 

lednice


Související články:

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek