×

Co (ne)patří do ledničky

29.06.2018
Už naše babičky věděly přesně, jak a kam které potraviny uložit, aby vydržely čerstvé co nejdéle. Zrychlená doba a moderní technologie nás bohužel udržují v mylné víře, že lednička je všemocná. A tak po návratu z obchodu ukládáme veškeré potraviny do přihrádek lednice a doufáme, že to je ten nejlepší způsob jak potraviny ochránit a tím ušetřit náklady. V našem článku si ukážeme, že to není tak úplně pravda.

Dáváte do ledničky ovoce a zeleninu? A máte takovou lednici, která je vybavená samostatnou zásuvkou, která udržuje ideální vlhkost, potřebnou pro dlouhodobou čerstvost? Ne? Chyba. Omýváte ovoce a zeleninu před uložením do chladničky? Další chyba. Ukládáte dovnitř bez rozbalení i uzeniny zabalené v papíře? Opět chyba. Spěcháte a dáte do ledničky ještě vlažnou polévku? Velká chyba… A tak by se dalo pokračovat dlouho. Pojďme se společně odnaučit všem těm omylům, a ukažme si, že správné ukládání potravin v lednici není žádná věda.

 

Které potraviny do ledničky nedávat

Citrusy. V chladném vzduchu ztrácejí vůni i barvu, navíc rychleji vysychají a mizí jejich šťavnatost. Pokud už musíte mít třeba citrony, nebo pomeranče v chladničce, použijte uzavíratelný zipový sáček. Lépe je ale citrusy uchovávat při pokojové teplotě. Pozor ale na skladování „na hromadě“, protože otlaky kůry napomáhají vzniku plísní.

Cibuloviny. Cibuli ani česneku chlad nevadí, ale kondenzací vlhkosti dochází k hnilobným procesům a tak místo tvrdé slupky pak nahmatáte nepoužitelnou měkkou, gumovitou hmotu, navíc o nevábné vůni. Cibulovinám svědčí suchá, větraná místnost. Pouze pozor na ukládání společně s bramborami. Společně uskladněné se rychleji kazí.

Pečivo. Je mnoho domácností, kde se věří tomu, že chléb v lednici vydrží déle. Není tomu tak. Klima v chladničce nezabalený chléb vysuší do tvrda, a zabalený v igelitu plesniví už po třech dnech. Babičky kdysi chléb balily do suché utěrky a ukládaly jej do dřevěného „chlebníku“ s poklopem. Vydržel až týden chutný. Chcete-li si uložit kvalitní chléb na zimu, dejte jej do mrazáku. Pomalu rozmrazený chutná jako čerstvý.

Dochucovadla a med. Mnoho hospodyněk je má uložená ve dveřích lednice. Kečup, hořčici, pikantní omáčky k masu, ocet a podobné mňamky. Zbytečně. Valná většina těchto šmakulád je konzervována octem, takže v lednici zbytečně zabírají místo a můžete je v klidu skladovat ve spižírně. S medem je to stejné. V chladničce může otevřený i plesnivět a nasát různé pachy. Nejdéle vydrží ve spíži v uzavřené nádobě.

Bylinky. Koupíte na trhu bylinky a doufáte, že vám v chladničce vydrží déle? Omyl. Nejen že rychleji zvadnou, ale ke všemu ještě nasáknou všemi pachy z lednice. K okamžité spotřebě je lépe uchováte ve sklenici s vodou a na zimu si je můžete zamrazit, nebo usušit.

Olivový olej. Mít ho v ledničce je běžná chyba. Kdo to zkusil, už ví, že kvalitní panenský olej se chladem zahušťuje, sráží se a kalí. Není samozřejmě dobré jej mít v teple poblíž sporáku, ale jistě mu neuškodí místo ve spodní skříňce linky.

Ovoce a rajčata. Oboje ztrácí chuť i konzistenci. Ke kvalitnímu dozrání rajčat může dojít jen při pokojové teplotě, například na parapetu okna. Stejně tak je tomu například u banánů, které jsou ideální ke konzumaci ve chvíli, kdy se na slupce začnou objevovat hnědé flíčky.

Káva. Jde o velmi rozšířený mýtus, že trvanlivost kávy se prodlouží pobytem v chladničce. Je tomu právě naopak. Vlhkost kávě vůbec nesvědčí a navíc je velmi náchylná do sebe vstřebat nežádoucí pachy. Navíc se při přemístění do pokojové teploty orosí a zvlhne, což zahájí předčasnou extrakci kávy a může vést k jejímu zplesnivění.

Brambory. Nízké teploty rozkládají škrob v bramborách a ty začínají sládnout a klíčit, čímž v okolí oček vzniká jedovatá látka solanin. Skladovat byste je měli nejlépe na suchém, tmavém a chladném místě, ideálně ve sklepě.

Pořádek musí být. Tak je to správné.

Je mnoho různých potravin, které uložením do lednice změní svou chuť, konzistenci, kvalitu a kazí se mnohem rychleji, než mimo chladničku. Pravdou je, že málokterý obyvatel panelového domu má k dispozici sklep (opravdový sklep, nikoliv jen kóji), anebo dobře odvětrávanou spíž, která našim prarodičům udržela například sezónní ovoce a zeleninu čerstvé přes celou zimu. Přitom nejde pouze o nastavení teploty, která by se v chladničce měla pohybovat pod šesti stupni Celsia. Důležité je také udržení správné vlhkosti. Příliš nízká vlhkost způsobuje vyschnutí potravin, tím ztrátu jejich hmotnosti, nutričních složek, ale třeba i barvy. Naopak vysoká vlhkost způsobuje kondenzaci vody, což napomáhá růstu bakterií a plísní. A to nemluvíme o vlivu na výkon chladničky. Odborníci se shodují, že ideální je 80% vlhkost spojená s cirkulací vzduchu uvnitř lednice. Tyto ventilační systémy bývají označeny například No Frost, nebo Pure Wind.

Nevíte, která lednice je pro vás ideální? Nevyznáte se v označení a parametrech?
Nechte si od nás poradit v článku "Jak vybrat ledničku".

 

Běžně se stává, že přijdete z nákupu a z tašek rovnou do lednice naskládáte bez ladu a skladu vše, co vám přijde právě pod ruku. Nekoukáte na to, jestli jde o uzeninu, maso, zeleninu, nebo jogurty. A přitom každá potravina má úplně jiné nároky na teplotu i vlhkost, nehledě na to, že i ukládání věcí do ledničky by mělo mít svůj jasný systém. Pokud potraviny nejsou na správném místě, začnou se brzy (a úplně zbytečně) kazit. Některé spotřebiče nabízejí i antibakteriální povrch stěn, díky kterému se uvnitř lednice nešíří bakterie, mikroby ani plísně. Tato vychytávka je označovaná například jako Pure Wind Plus, nebo Hygiene Control.

Jak si zorganizovat ledničku

Stačí dodržovat jednoduché zásady, které vycházejí z faktu, že na různých místech v lednici jsou různé teploty. Špatným umístěním snížíte nejen nutriční hodnotu jídla, ale pokud začne podléhat zkáze, může být dokonce zdraví škodlivé. Všechny lednice mají teplotní pásma. Každá přihrádka je tak optimální pro určitý druh potravin.


Horní patra jsou ideální pro čerstvá jídla. Anebo čerstvě uvařená k rychlé spotřebě. Svědčí salátům, ale také pomazánkám, uzeninám, nebo sýrům. V odpovídající výšce – tedy zcela nahoře ve dveřích pak skladujeme vajíčka.

Střední patra jsou určena pro mléčné výrobky. Tvaroh, jogurty, smetana, nebo máslo. Ve stejné výšce ve dveřích lednice je tak dobré skladovat otevřené mléko.

Spodní patra patří zelenině a ovoci. Popřípadě - samozřejmě odděleně - i masu a rybám (nejlépe v uzavřených nádobách). V případě, že váš spotřebič disponuje speciálními zásuvkami, označovanými například Bio Fresh, nebo „nulová zóna“, můžete prodloužit čerstvost tím, že lednice v těchto místech udržuje automaticky teplotu nad bodem mrazu a vlhkost až 90%. Do odpovídající výšky ve dveřích pak ukládáme nápoje.


V případě nákupu většího množství potravin je důležité, aby byly vychlazeny nebo zmrazeny co nejrychleji a nezahřívaly dlouho vnitřní prostor chladničky. Aby si potraviny zachovaly svou čerstvost a udržely si tak svoji výživovou hodnotu, vitaminy, podobu, chuť a šťavnatost, je dobré použít funkci rychlého chlazení (např. Super Cool), která aktivuje intenzivní proudění chladného vzduchu a po dosažení optimálního zchlazení se chladnička automaticky vrátí do normálního režimu k původně nastaveným teplotám.

Udržovat systém skladování potravin je dobré. Poznáte to ve chvíli, kdy se rozespalí uprostřed noci rozhodnete vyplenit lednici. Nemusíte nic hledat a rovnou po paměti nahmátnete dort od babičky, nebo lahev s oblíbeným mokem. Že máte doma malou, nebo starou chladničku, která nestačí vašim nárokům?
Pořiďte si v DATARTu lepší!

 

chci novou lednici

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

10 rad, jak vybrat průmyslový vysavač

Čeká vás rekonstrukce domu nebo se jen chystáte k velkému úklidu vaší dílny či garáže? Tak či onak, kvalitní průmyslový vysavač by ve vaší výbavě neměl chybět. Poradí si s nánosy prachu, stavebního od...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek