×

Vybíráme ledničku na cesty

26.06.2020
Co si budeme povídat, my Češi k životu pivo prostě potřebujeme a nejlépe pěkně vychlazené. Jak to ale zařídit, když jste na cestách? Jednoduše, pomůže vám s tím cestovní lednička. Ale nebojte, umí toho zchladit daleko víc. Než si však takovou přenosnou lednici pořídíte, je důležité znát hlavní úskalí jejího výběru. A právě s tím vám pomůže náš článek.

lednicky_na_cesty

Jak už sám název napovídá – cestovní či přenosná lednička, případně chcete-li autolednička, je ideálním spolucestovatelem na nejen letní výletování. Vhod přijde i tehdy, pokud potřebujete udržet v chladu potraviny a pití během cesty z nákupu. Jednou ze základních věcí, které byste při výběru správné autoledničky měli zvážit, je technologie chlazení. Podle ní pak autoledničky rozdělujeme na čtyři druhy:

1. Pasivní autolednička či termotaška

Nejlevnější varianta vhodná pro ty, kteří plánují cestovní ledničku využívat občas a na krátké cesty. Do téhle kategorie můžeme zařadit klasické tašky se speciální izolační folií, stejně jako plastové boxy s dvojitou dutou stěnou. Už podle názvu správně soudíte, že tento typ autoledniček nepotřebuje ke svému fungování elektřinu. To je zároveň jeho velkou devízou.

Je potřeba si uvědomit, že pasivní autolednička nechladí, ale pouze udržuje konstantní teplotu všech potravin a nápojů, které do ní vložíte. Pokud je chcete zchladit, musíte si přizvat na pomoc nádobky se zmraženou chladicí kapalinou.

lednicky_na_cestu

Pasivní autoledničky také většinou bývají lehké, tudíž se s nimi velice snadno manipuluje. I proto je oceníte třeba právě při zmiňované cestě z nákupu. Co je však dobré vědět, ať už jedete kamkoli – pasivní autolednička umí zchladit potraviny jen na velmi omezený čas, a to v řádu několika hodin.

2. Absorpční autolednička

K chlazení využívá rozpuštění plynu v chladicí kapalině. Rozpouštějící se plyny totiž spotřebovávají teplo a tím právě chladí všechno to, co jste si do autoledničky uložili. K jejímu fungování už budete potřebovat zdroj elektřiny. Také počítejte s tím, že oproti pasivním autoledničkám umí potraviny zchladit daleko více, ale pořád se nemůžete spolehnout na hluboké zmrazení. Proto bychom tento typ autoledniček doporučovali spíše pro dočasné uchovaní jídla a pití.

Velmi důležité je u absorpčních autoledniček kvalitní odvětrávání. Z toho důvodu bychom je volili v případě, že jste vlastníkem karavanu, nebo obytného vozu, u kterých se dá předpokládat, že disponují dostatečným odvětráváním. Do klasického auta vhodné příliš nejsou.

lednicky_na_cestu

3. Kompresorová autolednička

Je to v podstatě úplně stejná lednička, jako vám stojí doma v kuchyni, jen v menším balení. A samozřejmě funguje na stejném principu. Velmi jednoduše řečeno vám stačí ji zapojit do elektřiny a už můžete vesele chladit. Ale nemusíte se obávat velké spotřeby, ba právě naopak. Spotřeba kompresorových autoledniček je nízká, přičemž se můžete spolehnout na to, že jídlo i pití vám dokonale vychladí i v tom největším horku.

lednicky_na_cestuVelkým mínusem se pro někoho může stát hlučnost kompresorových autoledniček, kterou má na svědomí jak jinak než kompresor. Je však důležité vyzdvihnout, že u cestovních ledniček bývá enormně tichý, nicméně i tenhle nepatrný zvuk může citlivější jedince rušit. Sluší se také poznamenat, že i v tomto případě kompresor funguje stejně jako u „kuchyňských“ ledniček. Když je potřeba chladit, zapne se, když to potřeba není, vypne se. Tím šetří energii.

Kompresorová autolednička se hodí úplně pro všechny – majitele obytných vozů, karavanů i osobních aut. Zkrátka pro ty z vás, kteří na cestách potřebují mít po ruce obdobu své domácí ledničky. Při koupi kompresorové autochladničky počítejte s její větší hmotností a také vyšší pořizovanou cenou.

4. Termoelektrická autolednička

lednicky_na_cestu

Od ostatních typů autoledniček se liší především tím, že kromě zchlazení umí potraviny vevnitř také ohřát. A to až na 65 °C. Ptáte, jak to vlastně celé funguje? Není v tom nic magického. Termoelektrické autoledničky umí udržet svůj vnitřek v teplotě až o 30 °C nižší, nebo naopak vyšší, než je teplota vnějšího světa. Lépe to pochopíte na konkrétní situaci ze života.

Je léto a teplota venku dosahuje 35 °C. Termoelektrická autolednička zvládne v takových podmínkách zchladit vaši svačinu na cca 5 °C nad nulou, nebo ji ohřát až na zmiňovaných 65 °C.

Tím se plynule dostáváme k velkému plusu termoelektrické autoledničky a tím je její relativně nízká hmotnost a tedy i snadná přenosnost. Na rozdíl třeba od kompresorové autoledničky tak není úplnou utopií její účast na vašem pikniku. Sice potřebuje zdroj elektřiny, ale umí na pár hodin udržet potraviny v požadované teplotě i bez něj. Pokud ji posléze zapojíte do elektřiny, počítejte s její větší spotřebou.

lednicky_na_cestu

Nevýhodou termoelektrické autoledničky je fakt, že při jejím používání musíte myslet hodně dopředu. Ochlazení/ohřátí jídla či pití v termoelektrické autoledničce totiž trvá až 6 hodin, takže není úplně nejlepším parťákem pro spontánní výletování. Naopak se je ale výborným pomocníkem, pokud potřebujete dobroty ochladit třeba přes noc.
 

buttonek-lednicky

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. O čem se dočtete: Co je RAM? Některé para...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek