×

Jak vybrat mrazák?

29.05.2022

Přemýšlíte, jak dlouhodobě uchovat právě sklizenou úrodu, popř. velký nákup z farmářských trhů? Samozřejmě, že prostřednictvím mrazáku! Nevíte, zda sáhnout po mrazáku šuplíkovém nebo pultovém? Proč by měl mít váš mrazák No Frost technologii či další funkce? Nejen tyto otázky vám zodpoví následující článek.

jak vybrat mrazak

O čem se dočtete:

Rozdělení mrazáků

Objem a rozměry

Spotřeba a výkon

Hlučnost

Akumulační doba

No Frost a další funkce

Příslušenství

Závěr a výrobci
 

Ať už je pro vás mrazák kombinované chladničky příliš malý, nebo preferujete raději samostatné spotřebiče, není nad spolehlivý, úsporný a tichý mrazák. Jak ale vybrat ten pravý, který by vyhovoval nejen vašim prostorovým možnostem, ale i životnímu stylu? Stačí dočíst tohoto průvodce až do konce a výběr toho správného mrazáku pro vás bude hračkou!

jak vybrat mrazak

Rozdělení mrazáků

Mrazničky můžeme rozčlenit na základě dvou kritérií – dle konstrukce na šuplíkové a pultové, a způsobu umístění na volně stojící a vestavné.


Šuplíkový mrazák pro každou domácnost

Šuplíkový mrazák, taktéž označovaný jako mrazák skříňový, vypadá jako klasická lednice. Jeho vnitřní prostor je přitom rozdělen hned několika šuplíky, přičemž jejich počet závisí na velikosti tohoto zařízení. Malý mrazák obvykle disponuje 3–4 šuplíky, u běžných mrazáků se nejčastěji setkáte s 5–6 zásuvkami a u těch největších máte k dispozici až 9 šuplíků.

Šuplíkový mrazák vyniká zejména svou přehledností, protože jednotlivé mražené potraviny roztřídíte do snadno přístupných, průhledných zásuvek či boxů, takže pak vše snadno najdete.

jak vybrat mrazak

Mrazíte často ve velkém? Pak není nad pultový mrazák!

Potřebujete dostatek místa pro zamrazení bohaté úrody z vlastní zahrádky, masa ze zabíjačky, popř. na velké množství čerstvých potravin? Pak určitě sáhněte po pultovém neboli truhlicovém mrazáku. Pultový mrazákotevírání shora a při stejném objemu nabídne více místa, tudíž se skvěle hodí ke skladování velkého množství potravin podobného typu.

Díky silné izolaci vyniká nízkou spotřebou, mírnou nevýhodu představuje menší přehlednost a zejména pro osoby s omezenou pohyblivostí horší dostupnost na dně uložených potravin.

Jak vybrat mrazák?

Vestavný mrazák skvěle splyne s jakoukoli kuchyní

Není nad to, mít vše vždy po ruce. Trendem je mít dnes vše vestavěné, takže stejně tak tomu je i u těchto zařízení. Vestavný mrazák je vždy šuplíkový a díky dokonalé integraci do jakéhokoli nábytku se skvěle hodí do každé kuchyně. Zatímco menší mrazáky s výškou do 90 cm dokonale zapadnou pod pracovní desku, varianty o výšce nad 151 cm se hodí i jako hlavní mrazák do početnějších domácností a spolu s vestavnou chladničkou téže výšky mohou vytvořit „dokonalý pár“.

Objem a rozměry

Jedním z klíčových parametrů při výběru je zvolit správný objem, protože mít zapnutý „poloprázdný“ mrazák je totálně neekonomické. Objem mrazáku se udává vždy v litrech, jeho velikost volte vždy tak, abyste jej zaplnili na 100 %. Doporučený objem je 40 litrů na osobu, máte-li vlastní zahrádku, nebo jste rybáři, myslivci, popř. farmaříte, pak je nutné objem minimálně zdvojnásobit.

Pro tříčlennou domácnost by měl být dostačující mrazák s objemem do 120 l, tradiční čtyřčlenná rodina pak ocení mrazák o objemu až 160 l, pěti a vícečlenné domácnosti by měly volit minimálně 220, spíše 300 litrový mrazák.

Majitelé farem a rodinných usedlostí by měli bez váhání sáhnout po minimálně 400 litrovém mrazáku. Je však dobré vědět, že šuplíkové mrazáky s přibývajícím objemem „rostou“ zejména do výšky – zatímco šířka obvykle nepřesáhne 70 cm, výška často atakuje i 190 cm. Pultové mrazničky naopak s přibývajícím objemem „rostou do šířky, která může činit klidně i více než 150 cm.

jak vybrat mrazak


Mini mrazák nejen na chatu

Pokud hledáte malý mrazák, vhodný na chatu či do garsonky, pak vsaďte na tzv. mini mrazák! Za mini mrazák lze považovat malou mrazničku o objemu méně než 80 l, najdou se i varianty ještě menší, které schováte klidně i pod stůl. Zároveň jde asi o nejschůdnější cestu, jak pořídit mrazák levně!

jak vybrat mrazak

Spotřeba na prvním místě

Mrazák patří ke spotřebičům, které jsou v chodu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, proto má na celkovou spotřebu energie domácnosti významný vliv. Ještě nedávno byly energetické štítky „plejádou“ áček s několika plusy, což na řadu lidí působilo matoucím dojmem.

Z toho důvodu vstoupily 1.3.2021 v platnost nové energetické štítky s novou grafikou a značením tříd pouze písmeny. Klasifikace je navíc mnohem přísnější, mrazáky patřící dříve do nejúspornější energetické třídy A+++ nyní patří nejlépe do třídy C či D. Naštěstí jde vývoj „mílovými“ kroky dopředu, takže již brzy lze očekávat nástup mrazáků v nově definovaných třídách A i B.

Jak vybrat mrazák?

Mrazicí výkon pod drobnohledem

Jak poznat kvalitní mrazák? Indicií je mnoho, přičemž jedním z nejdůležitějších parametrů je jeho mrazicí výkon. Ten udává, kolik kg čerstvých potravin daný mrazák dokáže během 24 hodin zmrazit na -18 °C. Jistotu spolehlivého výkonu i při větším zatížení poskytují mrazáky s výkonem alespoň 10 kg/24 hod.

Celou sklizeň, popř. veškeré čerstvé maso bezpečně zamrazí mrazáky s výkonem 15, případně 20 kg/24 hod. Ty největší a nejvýkonnější mrazáky dokážou za 24 hodin zamrazit dokonce až 32 kg čerstvých surovin, a to už je pořádná porce.

jak vybrat mrazak

Důležitá je i hlučnost

Hodláte-li svou novou mrazničku umístit do sklepa, garáže či spíže, pak její hlučnost řešit nemusíte. Pokud však bude součástí kuchyně spojené s obývákem, nebo ji umístíte na chodbu, měli byste této oblasti věnovat zvýšenou pozornost. Za opravdu tichou lze považovat mrazničku s hlučností 41 dB a méně. Jestliže jste citliví na sebemenší hluk, pak sáhněte po mrazáku s hlučností pod 37 dB, který prakticky neuslyšíte.

Někomu se možná může zdát, že 1 nebo 2 dB nic neznamenají, ale je tomu právě naopak! Decibel je totiž logaritmická hodnota. Nárůst hlučnosti je tudíž lineární a 3 dB hlučnosti navíc znamenají, že je daný spotřebič oproti svému konkurentovi 2x hlučnější. Když si např. pořídíte jednodveřovou chladničku a mrazák, oba s hlučností 40 dB a umístíte je vedle sebe, bude celková hlučnost činit 43 dB. V případě hlučnosti obou spotřebičů 37 dB bude celková hlučnost 40 dB.

jak vybrat mrazak

Výpadek proudu? S dlouhou akumulační dobou žádný problém!

Máte obavy, abyste kvůli delšímu výpadku proudu, případně z důvodu nenadálé poruchy nepřišli o své drahocenné zásoby? Pak se při výběru mrazáku zaměřte na jeho akumulační dobu. Ta udává, jak dlouho je mrazák po výpadku proudu schopen uchovat uskladněné potraviny v plně zmrazeném stavu.

Za pomyslné minimum lze považovat alespoň 10 hodin, většina mrazáků odolá vlivům okolí až 24 hodin, ty nejlepší pak uchovají veškeré potraviny v plně zmrazeném stavu i více než 50 hodin, což představuje více než 2 dny bez elektrického proudu. Nejdelší akumulační dobou jsou pověstné mrazáky pultové, které vynikají mimořádně silnou izolací.

jak vybrat mrazak

No Frost, supermrazení a další funkce

Věděli jste, že pouhé 3 mm námrazy zvýší spotřebu energie vašeho mrazáku o 30 % a 1 cm dokonce o 70 %? Proč ztrácet čas náročným odmrazováním, když existuje řešení v podobě No Frost technologie!

Již žádné odmrazování díky No Frost technologii

Má-li váš šuplíkový mrazák No Frost technologii, pak máte „vyhráno“. Mrazení zde probíhá cirkulujícím studeným, suchým vzduchem, který odnímá přebytečnou vlhkost z potravin a odvádí ji do prostoru nad kompresor, kde dochází k jejímu odpaření.

jak vybrat mrazak

To, že se na stěnách mrazáku ani na samotných potravinách neusazuje námraza přináší spoustu výhod. Ať už v podobě trvale nízké spotřeby, tak i neméně důležité úspoře času, který tak můžete strávit příjemnějšími činnostmi se svou rodinou.

Rádi byste si pořídili mrazák levně, ale chcete omezit četnost odmrazování na minimum? Řada výrobců nabízí řešení, označované např. LowFrost či MinFrost, vyznačující se speciální konstrukcí bočních stěn a kondenzátoru, omezující tvorbu námrazy na minimum.

Odmrazování pultové mrazničky výrazně usnadní systém StopFrost, u nějž se námraza kumuluje na speciální desce v horní části. Pro odmrazení mrazničky pak stačí tuto desku pouze vyjmout a opláchnout v teplé vodě.

Jak vybrat mrazák?

FrostProtect uchová vaše zásoby vždy v bezpečí

Hodláte svou mrazničku umístit do nevytápěných prostor, jako např. sklep, garáž či spíž na chatě? Díky inovativní technologii, označované jako FrostProtect, případně FreezeProtect, nemusíte okolní teplotu vůbec řešit. Zatímco běžné mrazáky mohou „ztrácet dech“ již při +10 °C, zařízení s výše zmíněnými technologiemi fungují bez problémů i při okolních -15 °C, tudíž je můžete nechat bez dozoru i v nevytápěných prostorech.

Supermrazení zajistí rychlé zamrazení čerstvých potravin

Jakmile do mrazáku vložíte nové potraviny, je zásadní, aby došlo k jejich rychlému zmrazení. Jen tak si uchovají svou chuť a zůstanou plné živin. Proto je většina mrazniček vybavena funkcí supermrazení, která zajistí jejich bleskurychlé zamrazení. Vkládáte-li větší množství najednou, je vhodné tuto funkci aktivovat minimálně 2 hodiny předem, aby nedošlo ke krátkodobému zvýšení teploty, které může negativně ovlivnit i ostatní uskladněné potraviny.

Jak vybrat mrazák?

I příslušenství se může hodit

Svůj mrazák můžete doplnit i o praktické příslušenství. Hodila by se vám spořící přepážka, jež umístíte do nevyužité zásuvky vašeho mrazáku? Tvořítko na led, nebo spojovací sada, s níž vytvoříte z vaší chladničky a mrazničky totožných rozměrů dokonalý pár? To vše, a ještě mnohem víc najdete v sekci ostatní příslušenství k chlazení.

jak vybrat mrazak

Závěr a výrobci

Jaký by tedy měl být ideální mrazák? Každá domácnost je jiná, proto konstrukci a objem mrazáku volte s ohledem na váš životní styl a prostorové možnosti. Mrazák by určitě měl být energeticky úsporný, tichý, přitom by ale měl zvládat zamrazit co nejvíce potravin a při výpadku proudu je co nejdéle udržet v plně zmrazeném stavu. Nabízíme mrazáky prověřených značek Beko, Bosch, Electrolux, Gorenje, Liebherr a mnohé další. Tak už jste si vybrali?
 

Chci nový mrazák

Další aktuality

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Luxusní kosmetické přístroje ETA Fenité. S těmito dárky u žen zabodujete

Díky nové kolekci ETA Fenité nezestárnete už ani o den! Kosmetické novinky ETA ukrývají pod elegantním a luxusním zevnějškem účinné a bezbolestné ošetření. Vaše pleť bude dokonalá. O čem se d...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Recenze: Panasonic TX-65LZ2000E mění běžné sledování televize na sváteční záležitost

Do redakce nám připutoval televizor Panasonic TX-65LZ2000E. Na jeho recenzi jsem se těšil jako malý kluk a musím uznat, že mě nezklamal. Bezkonkurenční zvuk, úžasný obraz, skvělé vychytávky a technolo...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek