×

Jak vybrat chladničku?

13.03.2022

Dokážete si představit život bez chladničky? Pravděpodobně ne. Je totiž neoddělitelnou součástí každé rodiny a srdcem kuchyně. Pokud hledáte novou chladničku, pomůžeme vám vybrat přesně takovou, která vám bude vyhovovat co nejvíc.

Jak_vybrat_chladnicku_00

O čem se dočtete:

Dnes už bychom jen těžko hledali domácnost, která tohoto chladivého pomocníka nevyužívá. Ale jen malé procento chladniček je mladší jako 3 roky, jejich průměrný věk je dokonce 15 let! Možná už pomalu, ale jistě začíná dosluhovat i váš spotřebič a začínáte přemýšlet o novém, mnohem úspornějším. Na to, abyste začali šetřit víc energie i peněz, si už stačí jen dobře vybrat.

Jak vybrat lednici

Velikost chladničky

Prvním, nejpodstatnějším kritériem při výběru chladničky je její velikost. Nechcete přece, abyste ji po každém nákupu ani nemohli zavřít. Jak velkou chladničku potřebujete? Bydlíte sami, nebo máte velkou rodinu?

Nejen počet členů rodiny je to, co se počítá. Musíte myslet i na velikost vašich nákupů a stravovací návyky. Pokud se častěji stravujete v restauracích a vaše nákupy nejsou tak velké, postačí i chladnička s menším objemem. Ale nepodceňujte to, je lepší mít k dispozici víc prostoru.

Pokud však bydlíte sami, chladnička s velkým objemem by byla zbytečná a ještě byste si zvýšili roční spotřebu, protože chladit prázdný prostor je nehospodárné stejně, jako mít ledničku nepřetržitě přeplněnou.

Jak_vybrat_chladnicku_01

Na jednu osobu by měla mít chladnička 50-70 l a dalších 20 l v mrazničce. Vypočítejte si tedy objem podle toho, jak velkou máte rodinu a kolik máte na ledničku místa v kuchyni.

Způsob umístění ledničky

Kde ji dát, to asi víme – pravděpodobně skončí v kuchyni. Ale tam její umístění nekončí. Musíte vybírat i podle toho, jak bude v kuchyni chladnička umístěná. Potřebujete myslet na směr otvírání dvířek, abyste si neobouchali stěnu. Chcete jednodveřovou, nebo máte dost místa i na dvoudveřovou?


Směr otevírání dveří ledničky

U většiny chladniček je možné změnit směr otevírání dveří. Většinou si to však vyžaduje odborníka, hlavně pokud mají dveře zabudovaný displej. Vždy dodržujte pokyny uvedené v návodu výrobce. Směr otevírání dveří je velmi šikovná možnost, se kterou bude výběr chladničky vhodné do prostor vaší kuchyně mnohem jednodušší.

Jak_vybrat_chladnicku_02

Umístění chladničky na stěnu nebo do nábytku

V první řadě je důležité upozornit, že byste neměli chladničku umísťovat u okna nebo na takové místo, kde na ni bude často svítit slunce. Kromě toho musí mít okolo sebe dostatek prostoru, abyste jí umožnili dostatečné proudění vzduchu. Jinak by se mohla přehřívat.

Některé chladničky však mají např. technologii Perfect Fit, se kterou ji můžete umístit přímo ke stěně nebo do výklenku. Existuje i technologie Kitchen Fit. S ní už nemusíte dělat kompromisy a rozhodovat se mezi volně stojící a vestavnou chladničkou, protože Kitchen Fit ledničku jednoduše zasunete na vyhrazené místo v kuchyňské lince.

Jak_vybrat_chladnicku_07

Typy chladniček

Vestavná versus volně stojící chladnička

Chladnička zabudovaná v kuchyňské lince je praktická, elegantní, méně tak „vyčnívá“ a ušetří vám prostor v kuchyni. Z hlediska spotřeby energie není mezi vestavnou a volně stojící chladničkou téměř žádný rozdíl, takže při tomto rozhodování je to věc vkusu.

Rozdíl je však v pořizovací ceně, která je u volně stojících nižší. Kromě toho mají oproti zabudovaným větší rozměry. Obě varianty mají k dispozici mrazničku, a to buď nahoře, nebo dole. Najdete však i vestavnou jednodveřovou ledničku nebo malou chladničku, ale ty jsou, logicky, bez mrazničky. Vsadíte na klasiku, abyste ani v noci do chladničky nezabloudili a lehce ji našli, nebo ji chcete mít co nejnenápadnější?

Jak vybrat chladničku

Dejte si pozor na správnou teplotu chladničky (+5 °C) a mrazničky (-18 °C). Při každém stupni navíc se spotřeba zvýší o 6%.

Jednodveřová, kombinovaná a americká lednice

Jednodveřové chladničky, jinak nazývané i monoklimatické chladničky, jsou chladničky bez mrazničky. Pokud si teda chcete přes léto užívat u bazénu chutnou zmrzlinu, při koupi jednodveřové chladničky si pak musíte pořídit i samostatnou mrazničku, aby se vám zmrzlina neroztopila. Samostatná chladnička bez mrazničky je vzácnější. Najdete ji především v domácnostech, které nemají dost prostoru na umístění vysoké kombinované chladničky.

Opakem jednodveřové chladničky je chladnička kombinovaná. Ta je vhodná hlavně pro větší rodiny, které chtějí využít prostor efektivně a mít všechno 2 v 1. Tady už můžete dát zmrzku dětem zamrazit dole, nebo nahoře. Kombinované chladničky s mrazničkou dole či nahoře mají i výhody. Nezabírají tolik místa a mají nízkou spotřebu.

Jak_vybrat_chladnicku_04

Čím dál tím větší oblibě se těší americké ledničky s dvojkřídlými dveřmi, chladicí a mrazicí část jsou umístěné vedle sebe. Velmi oblíbený je i celkem rozšířený výrobník ledu či čepování chlazených nápojů přímo z chladničky.

Dnes si navíc můžete vybrat mezi klasickým dvoudveřovým nebo čtyřdveřovým provedením. Výhodou čtyřdveřové chladničky je bezpochyby oddělená mraznička. Pokud teda ukládáte větší množství surovin na zamrazení, stačí otevřít spodní dvířka a uspoříte víc energie.

Jak_vybrat_chladnicku_06

Kromě klasických typů chladniček se můžete potěšit i vinotékou, chladicí vitrínou, cestovní chladničkou či chladničkou do autaVelké oblibě se v poslední době těší stylové retro chladničky dostupné v různých tvarech a barvách. Jsou přitom vybavené nejmodernějšími funkcemi, kuchyni dodají šmrnc a můžete je doplnit dalšími spotřebiči v podobném stylu.

Mít přehled o jednotlivých typech chladniček je celkem fuška, ale my vám přehled v komplikované nabídce ulehčíme. Netipujte, jaké jsou typy chladniček. Ušetřete si čas a hodiny hledání a přečtěte si náš článek Typy chladniček: Zorientujte se v nabídce.

Jak_vybrat_chladnicku_08

Typ kompresoru chladničky

Starší systémy modelů se dvěma kompresory jsou už překonané. Standardem je dnes jen jeden kompresor, a to s jedním nebo dvěma okruhy. Dvouokruhový systém umožňuje nezávisle na sobě nastavení teploty v chladicí i mrazicí části.

Invertorový kompresor je moderní, tichý, má delší životnost, menší spotřebu energie (až 30 %) a velkou výhodou je, že na něj často značky nabízí velmi dlouhou prodlouženou záruku. Na rozdíl od klasického kompresoru se nikdy nevypne, ale plynule přepne na jiný provozní systém s menším počtem otáček. Díky tomu je jeho chod plynulý a stabilní. Potraviny s chladničkou s invertorovým kompresorem vydrží déle čerstvé díky optimálnímu řízení teploty.

Jak_vybrat_chladnicku_05

Vnitřní uspořádání ledničky

Na trhu je obrovská nabídka chladniček, proto jsou i vnitřní uspořádání velmi různorodá. Hodně ceněné jsou variabilní nastavitelné police z tvrzeného skla. Nejen, že jsou skoro nerozbitné, ale umožňují vám i rozdělení prostor, a tak jej využijete co nejefektivněji. Nápoje tak můžete kromě do poličky ve dveřích a kovového stojanu postavit i na klasické pozice. Vyberte si chladničku, se kterou si rozložíte poličky podle vlastní potřeby.

Počítejte také s tím, že jednotlivé pachy by měly být v ledničce oddělené. Výrobci nabízejí pod různými názvy speciální přihrádky pro skladování masa, ryb či zeleniny – BioFresh, Fres Zone, VitaFresh. Tyto přihrádky (zóny) mají trojité využití: zaprvé v této zásuvce potraviny neosychají a udrží se v nich mnohem déle vitamíny, zadruhé se jejich pach nedostane tam, kam nemá. A zatřetí tu déle vydrží i potraviny, které mají kratší trvanlivost, např. sýr či salát

Jak_vybrat_chladnicku_09

Nikdy do chladničky nevkládejte teplé potraviny, mohlo by dojít k výraznému nárůstu teploty a namnožení nežádoucích bakterií.

Mrazicí výkon a akumulační doba chladničky

Důležitou veličinou je též mrazicí výkon, který udává, kolik kg čerstvých potravin je vaše mraznička schopná zamrazit během 24 hodin. Kombinované chladničky najdete s mrazicím výkonem od 2 do 33 kg / 24 h. U samostatných mrazniček dosahuje mrazicí výkon i více než 40 kg / 24 h. Pokud se chcete vyhnout ledovým krystalům, pomůže vám právě rychlé zmrazení.

A co představuje akumulační doba? Je to čas uchování potravin ve zmrazeném/chlazeném stavu v případě, že bude mraznička/chladnička odpojená od přívodu elektřiny. Běžně se pohybuje od 10 hodin výše a prodlužuje se zaplněním zařízení. Častější otevírání během výpadku akumulační dobu naopak zkracuje.

Jak_vybrat_chladnicku_10

Spotřeba lednice (energetická třída)

Chladničky jsou v provozu v podstatě nepřetržitě, a proto by měl být údaj o energetické náročnosti spotřebiče při výběru jedním z nejdůležitějších parametrů. Základní údaje vám poskytne energetický štítek. Ten doznal od března 2021 výrazných změn. Nejúspornější ledničky a mrazničky jsou nyní označované písmenem A (na trhu jich je zatím jen minimum), naopak nejméně úsporné mají písmeno G. Pro srovnání, jejich spotřeba je asi o dvě třetiny nižší než spotřeba 15 let starých spotřebičů.

Přečtěte si další tipy Jak na úsporu elektrické energie na našem webu.

Až donedávna se nejen u chladniček používalo označení A+, A++ a A+++. S tím už se ale u nových produktů nesetkáte. Vzhledem k tomuto přeštítkování může produkt „spadnout“ i o několik tříd. Neznamená to ale, že tímto způsobem dochází ke změně v energetické účinnosti výrobků. Jednoduše jen bylo třeba získat prostor pro ještě úspornější modely chladniček a dalších spotřebičů. Pokud je pro vás při výběru rozhodující co nejnižší energetická účinnost, budete se poohlížet po chladničkách v energetické třídě A.

Jak_vybrat_chladnicku_11

Od 19. 3. 2021 vstoupili v platnost nové energetické štítky. O jaké konkrétní změny se jedná, se dočtete v našem článku.

Hlučnost ledničky

„Vrrrrrr…. vrrrrr…“ Kdy už dovrčí? Při výběru nového spotřebiče zohledněte hlučnost, abyste takovou větu ani nemuseli vyslovit. Tichou chladničku oceníte především v noci. Při porovnávání zjistíte, že u těch nejmodernějších se míra hlučnosti pohybuje pod hranicí normy, která je 47 dB. V nabídce najdete i menší chladničky s hlučností pod 35 dB. Hlučnost spotřebiče však můžete částečně ovlivnit sami, a to umístěním do prostoru s tlumícími prvky (záclony, závěsy, koberce, …).

Jak_vybrat_chladnicku_12

Funkce chladničky

Současné chladničky nabízí množství technických vymožeností, které pomáhají udržet jídlo čerstvé mnohem déle a ještě vám i ušetří hodně energie, ba dokonce vašeho času. Tak se na ně podívejme.

 • NoFrost: Beznámrazová lednička zabraňuje tvorbě námrazy díky ventilátoru a suchému vzduchu. Omezuje tak náklady na energii a ušetří vám i hromadu času.
   
 • SuperCool: Ledničky s funkcí SuperCool jsou vhodné pro velké rodiny, které dělají velké nákupy. Když vložíte do ledničky hodně potravin s vyšší teplotou, naruší její stabilní teplotu a tehdy přichází na řadu funkce SuperCool, jež sníží teplotu a udrží tak potraviny čerstvé.
   
 • SuperFrost: Automatická funkce, která zajistí rychlé mrazení. Po zmrazení potravin se přepne zpět do normálního provozu. Funkce se vám hodí tehdy, pokud chcete mrazit šetrněji a udržet v potravinách vitamíny.
   
 • Antibakteriální ochrana: Zabraňuje šíření mikroorganismů a hygiena uskladnění vašich potravin bude vyšší. Tato funkce se vytváří buď speciální povrchovou úpravou, nebo antibakteriálním filtrem.
   
 • MultiAirflow, Twin cooling, DoorCooling: Tyto systémy zajišťují rovnoměrné chlazení, cirkulaci vzduchu a chrání tak potraviny před prudkými změnami teplot či vlhkosti.
   
 • Možnost přepínání mezi chladničkou a mrazákem: U ledniček s funkcí ConvertActive nebo Switch Zone lze podle potřeby přepnout mrazicí část na chladicí prostor. Díky tomu získáte více místa například pro uložení občerstvení nebo nápojů na určitou příležitost. 
   
 • SMART lednička: Je vhodná, pokud si doma toužíte vytvořit inteligentní domácnost nebo chcete ty nejmodernější vymoženosti. Smart funkce vám ulehčí život, chladničku můžete ovládat i na dálku a připojíte ji přes Wi-Fi. Aplikace Home Connect vám poradí se správným skladováním potravin a chlazení přizpůsobíte jejich potřebám.

Jak_vybrat_chladnicku_13

Další vychytávky chladničky

Kromě základních funkcí ledniček, které zabezpečují čerstvost potravin a cirkulaci vzduchu, najdete i jiné vychytávky. Jistě se vám sejde signalizace otevřených dveří, jež vás upozorní, když špatně zavřete dvířka.

Výrobník ledu a dávkovač vody najdete většinou v amerických chladničkách. Tyto funkce se hodí hlavně v létě na osvěžení. Velmi populární jsou i ledničky s displejem. Do displeje napíšete např. datum spotřeby potravin a chladnička vás na něj později sama upozorní.

Jak_vybrat_chladnicku_14

Víme, že výběr není jednoduchý a je třeba koupi zvážit co nejlépe. Chladnička vám bude dělat společnost a chladit vaše oblíbená jídla ještě hodně let. Doufáme, že si vyberete takovou, která splní všechny vaše představy a požadavky. Abyste věděli, jak se o ni po koupi starat, přečtěte si náš článek Jak se o ledničku starat?
 

Jak vybrat lednici

Související články:

Jak odmrazit lednici a mrazák

Vybíráme ledničku na cesty

Rady a tipy, jak se starat o lednici

Co (ne)patří do ledničky

Jak vybrat mrazák?

Další aktuality

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

10 nejlépe hodnocených Siemens produktů roku 2022

Značka Siemens zaručuje prémiovou kvalitu a neotřelý design svých spotřebičů. Všechny nabízejí spoustu užitečných funkcí a inovativních technologií, které zefektivní váš čas ušetří práci i energie. Př...... Celý článek
Jak vybrat rychlovarnou konvici?

Jak vybrat rychlovarnou konvici?

Začínáte den voňavým šálkem kávy, nebo dáte přednost povzbuzujícímu čaji? Pokud jste aspoň na jednu možnost odpověděli ano, určitě se ve vaší domácnosti vyskytuje rychlovarná konvice. Přípravou horkéh...... Celý článek
Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Recenze: Sony SRS-XG300 – univerzální reproduktor pro každodenní použití

Sony SRS-XG300 je součástí nejnovější řady bezdrátových reproduktorů Sony X-Series. Může se pochlubit zvýšenou odolností, skvělou výdrží baterie a spoustou funkcí. Jak hraje a co dalšího tento reprodu...... Celý článek
Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Samsung Quick Share pro rychlejší a snadnější sdílení

Majitelé zařízení Samsung Galaxy pozor. Možná vám během používání zařízení unikla jedna skvělá funkce, která vám ulehčí život. Jedná se o funkci Quick Share pro pokročilé sdílení souborů (nejen) na bl...... Celý článek
Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Oslavte Silvestr s 9 nejvtipnějšími recenzemi našich zákazníků

Jelikož se pomalu blíží konec roku a začátek nového, začínáme oslavovat i my v DATARTu. Čas v práci jsme si zpříjemnili čtením vtipných zákaznických recenzí, které nás upřímně pobavily. Tak se pohodln...... Celý článek