×

Jak vybrat sušičku prádla?

30.03.2022

Sušičky se stávají běžnou součástí vybavení domácnosti. Alespoň tam, kde není třeba příliš šetřit místem a tudíž je možné používat pračku i sušičku. Víte ale, jak vybrat ten model, který vám bude nejvíce vyhovovat? Podle jakých parametrů a vlastností se správně rozhodnout? V našem článku se dozvíte vše důležité pro to, abyste mohli sušit prádlo rychle, úsporně a bez problémů.

Sušička prádla

O čem se dočtete:

Proč si koupit sušičku prádla?

Sušička prádla je vynález, který vám ušetří práci i časNavíc v ní nemusíte sušit pouze běžné prádlo. Stačí k vámi vybranému modelu sušičky dokoupit koš do sušičky, který se uvnitř, na rozdíl od bubnu, neotáčí. Hodí se tak k sušení bot, případně velmi jemných svetrů. Nebo tak cenných věcí, jako jsou plyšové hračky vašich dětí. Další obrovskou výhodou sušiček je, že prádlo zbavují alergenů. Není přitom problém koupit sušičku určenou přímo po alergiky.

Jak bojuje sušička proti alergiím?
Když sušíte prádlo na šňůře, vystavujete ho prostředí, ve kterém poletuje prach, roztoči, bakterie, pyl a další alergeny. Zatímco dospělý organismus se s většinou z nich vypořádá, děti tak silnou imunitu nemají a kontaktem s agresivními látkami se u nich může objevit alergická reakce
. V sušičce však oblečení alergenům vystaveno není, takže se riziko snižuje. Na trhu dnes najdete už i specializované sušičky pro alergiky.

Většina modelů sušiček na trhu se plní z přední strany, úzké sušičky s horním plněním téměř nenajdete. Důvod je prostý: je prostorově úspornější postavit sušičku na pračku, než mít oba spotřebiče vedle sebe, o komfortu plnicího otvoru ve výši rukou nemluvě. K tomu slouží tzv. „spojovací mezikus". Na rozdíl od většiny praček není problém ani dodatečně přidat prádlo během sušicího cyklu, senzory vlhkosti si jen přizpůsobí dobu sušení.

Set pračky a sušičky

7 důvodů proč je lepší sušička, než obyčejné sušení na sušáku:

  • Sušení prádla je rychlejší. Šetříte svůj čas. Prádlo navíc nemusíte nikam věšet.
  • Prádlo sušené v sušičce si zachovává barvy, oproti sušení na slunci.
  • Během sušení se do prádla nedostávají žádné alergeny a pyly. Prádlo je naopak zcela čisté.
  • Většinu prádla ze sušičky nemusíte žehlit. Jednoduše jej složíte a uklidíte.
  • Prádlo je jemné a voňavé i bez použití aviváže během praní. Toto je skvělá zpráva pro alergiky.
  • Z prádla se během sušení odstraní žmolky, chlupy a vlasy. Pokud máte domácího mazlíčka, budete nadšeni.
  • Sušičky s refresh programem dokáží odstranit pach z oblečení, třeba když přijdete ze zakouřené místnosti.

jak vybrat sušičku

Pračka a sušička samostatně nebo 2 v 1?

Při nákupu sušičky prádla společně s pračkou máte více možností. Spotřebiče můžete koupit buď samostatně, anebo kombinaci pračky se sušičkou v jednom. V takovém případě získáte další prostor navíc, ale musíte počítat s vyšší spotřebou vody, srovnatelnou s praním, a nutností vyndat před sušením část prádla, pokud jste měli při praní plný buben. Kapacita při sušení je totiž obvykle menší než kapacita pračky. Jinak je ale pračka se sušičkou elegantní řešení do menších bytů.

Oblíbený je také set pračky a sušičky od stejné značky. Jejich výhodou je nejen nižší cena, ale i výborná kompatibilita. V Datartu pro vás máme už dopředu vytvořené sety sušiček a praček, máte tak jistotu, že spotřebiče se k sobě budou dokonale hodit.

Set pračky a sušičky

S výběrem setu pračky se sušičkou vám pomůžeme v samostatném článku.

Také úzké sušičky mají na trhu své místo. Potěší elegantním designem, vejdou se i do malé koupelny a výkonem dokáží konkurovat i modelům s klasickou velikostí. Obvykle mají hloubku do 50 cm a usušíte v nich až 7 kg prádla. Pokud bojujete s nedostatkem místa, díky slim sušičce ušetříte až 10 cm prostoru. Nezklame vás ani nabídka moderních funkcí, včetně těch smart. Jaké funkce dostanete závisí na konkrétním modelu.

Je možné postavit úzkou sušičku na úzkou pračku? Odpověď je ano, ale i v tomto případě vám doporučíme využít vhodný mezikus. Úzká sušička vám tedy dopřeje vše, co běžně velká sušička, jen v menším provedení. Jediný rozdíl je v množství prádla, které můžete usušit na jeden cyklus. Kapacitně pak postačí pro jednotlivce, pár anebo mladou rodinu.

Úzka sušička prádla

Sušička s tepelným čerpadlem, nebo sušička bez tepelného čerpadla?

Z hlediska technologie sušení lze sušičky rozdělit na sušičky s tepelným čerpadlem, nebo bez tepelného čerpadla. Na výsledku sušení rozdíl mezi spotřebiči nepoznáte, liší se ale způsobem, kterým odvádějí horký vzduch. Jakou vybrat?


Kondenzační sušičky (pro ty, co perou málo)

Horká pára, která vzniká při sušení, se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud ji jednoduše vylijete (chytré hospodyňky ji pak používají místo destilované vody do žehliček), nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu – nemusíte doma tedy nic bourat ani přestavovat. Pokud nebudete využívat sušičku příliš často, vyplatí se vám zakoupit levnější kondenzační sušičku.


Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem (pro ty, co perou pravidelně)

V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch rovnou chladí a získaná energie se znovu použije. Vzniklý uzavřený cyklus tak je velmi úsporný – spotřeba oproti běžné kondenzační sušičce klesá až o 50 % a díky nižší teplotě je celý proces i citlivější k jemným tkaninám. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem se hodí pro všechny, kteří suší pravidelně a častěji.


Parní kondenzační sušičky

Zvažte nákup i kondenzační sušičky s parní funkcí. Prádlo suší přímo horká pára, která pronikne látkou, provoní ji a načechrá. Parní sušičky nepotřebují otáčet bubnem, vše obstará pára. Z prádla tak okamžitě mizí záhyby, stejně jako zápach cigaretového kouře. Osvěžující, že?


Video zajímá vás, jak funguje kondenzační sušička? 

Důležitý parametr: spotřeba sušičky prádla

Ohřev vzduchu je energeticky náročný proces. Proto je důležité zkontrolovat před nákupem sušičky prádla její energetický štítek. Většina modelů (i včetně těch velmi kvalitních), se dostane do energetické třídy A++, špičkové modely pak běžně dosahují i na nejúspornější třídu A+++, což bylo ještě před pár lety nemyslitelné.

Sušičku však nelze chápat jako oddělený spotřebič. Pokud máte např. starou pračku, která nedokáže pořádně vyždímat prádlo, úsporná sušička ke snížení nákladů na provoz příliš nepomůže.

Jaké jsou průměrné náklady na sušení?

Řekli jsme si, jaké jsou výhody sušiček prádla i jaké typy lze zakoupit. Kolik ale takové sušení stojí? Samozřejmě hodně záleží na kvalitě sušičky, četnosti sušení, ale také na zvoleném programu. Přesto lze nákupem kvalitní sušičky ušetřit. Kondenzační sušičky bez tepelného čerpadla se, přes nízkou pořizovací cenu, jednoduše nevyplatí.

Sušička prádla

Oproti kvalitnějším modelům nejenom že nabízejí méně programů, a tím i možností, ale již po dvou letech provozu se jejich nákup může ukázat jako neekonomický. Každý další rok provozu se finanční nevýhodnost levné sušičky ještě více prohlubuje. Kvalitní sušička s tepelným čerpadlem tak svojí vyšší cenu po několika letech díky nízkým provozním nákladům obhájí. Z dlouhodobého horizontu se tedy finančně rozhodně vyplatí koupit kvalitnější a úspornější model. Přečtěte si další tipy Jak na úsporu elektrické energie na našem webu.


Tabulka s ukázkovými příklady běžné výbavy jednotlivých sušiček v závislosti na jejich ceně:

Model sušičky Špičková sušička Levná sušička
Cena 17 990 Kč 8 990 Kč
Energetická třída A+++ B
Roční spotřeba (počítáno 155 sušících cyklů) 176 kWh 504 kWh
Náklady na 1 sušení při ceně 4 Kč za 1 kWh 4,5 Kč 13 Kč
Roční náklady na provoz 704 Kč 2 016 Kč
Náklady na provoz za 10 let 7 040 Kč 20 160 Kč
Cena sušičky + náklady za 10 let 24 630 Kč 29 150 Kč
Účinnost sušení A A
Kapacita bubnu 8 kg 7 kg

 

Sušička prádla

I sušičky prádla jsou dnes SMART

Hlavní výhoda chytrých sušiček samozřejmě spočívá v jednoduchém a pohodlném ovládání. Stačí vám připojení k Wi-Fi, Bluetooth, případně NFC a můžete sušičku ovládat či kontrolovat i na dálku. Pomocí aplikace se dozvíte, zda je sušící cyklus již ukončený, můžete ho nastavovat a upravovat. U některých modelů můžete svou sušičku aktualizovat a stahovat si nové programy.

Díky speciálním senzorům si sušička sama nastaví délku sušení podle vlhkosti prádla. Rovněž dokáže prádlo zvážit či rozpoznat konkrétní materiály – i s těmi nejjemnějšími kousky bude zacházeno velmi šetrně. Dokonce může disponovat inteligentní diagnózou, která vás upozorní na případné poruchy.

Smart sušičku můžete ovládat buď pomocí aplikace ve vašem smartphonu nebo hlasem. O výhodách chytrých produktů jsou přesvědčeni i známí výrobci, a tak můžete se správnými spotřebičemi přeměnit celou svou domácnost na SMART. Skvělými příklady jsou technologie LG ThinQHome Connect od značky Bosch.

Smart sušičky od LG

Vybrané sety chytrých praček a sušiček můžete mezi sebou propojit přes Wi-Fi. Sušička si tak sama zvolí správný program na základě posledního pracího cyklu. Zní to vše úžasně, že? Mějte ale na paměti, že jaké smart funkce dostanete, záleží na konkrétním modelu.

Sušičky prádla si jednoduše zamilujete

Ani údržba není žádná věda, hlavně pokud máte sušičku se samočisticím kondenzátorem. Funguje to tak, že kondenzátor se během procesu sušení několikrát propláchne a hrubé nečistoty (například srst, vlasy, prach a vlákna) zachytává filtr. Ušetříte tak množství času, nemusíte se trápit s čištěním a vaše sušička bude vždy v perfektní kondici.

Skeptikům se může sušička prádla na první pohled zdát jako investice, která se nevyplatí. Prádlo přeci umí uschnout samo, není tedy potřeba kupovat přístroj. Opak je ale pravdou. Sušička prádla je pomocník, který si získá každého. Zapomeňte na prádlo rozmístěné po bytě, na vlhkost v místnostech či na prádlo na balkóně, hezky všem na očích.

Díky sušičce prádla nejenom že budete mít prádlo usušené rychle, ale také šetrně a ve výsledku vám u většiny oblečení odpadne nutnost žehlení a odstraňování žmolků. Prádlo můžete rovnou vyndat a uložit do skříně. Sušičku prádla si tak jednoduše zamilujete.
 

Jak vybrat susicku pradla

Související články:

Jak vybrat set pračky a sušičky

Pračky a sušičky pro alergiky

Jak vyčistit sušičku prádla?

5 nejčastějších chyb sušiček na prádlo

Jak správně sušit prádlo v sušičce?

Další aktuality

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Šlehejte a mixujte #Like A Bosch

Vánoční svátky jsou za rohem a určitě se vám už sbíhají sliny na všechny ty dobroty, které si doma připravíte pro pohoštění těch nejbližších. Malé domácí spotřebiče od značky Bosch pomůžou s rychlou p...... Celý článek
Jak vybrat RAM?

Jak vybrat RAM?

Víte, k čemu je v počítači operační paměť alias RAM, jestli na ní záleží a jak vybrat tu pravou? V dnešním článku vám vše ohledně RAM vysvětlíme. Prozradíme vám: Co je RAM? Jaké jsou dr...... Celý článek
Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Recenze: Umí vzít vysavač Rowenta X-Nano Essential RH1129 úklid pěkně od podlahy?

Co se tyčí mezi běžnými úklidovými pomocníky? Trendem uklizení jsou tyčové vysavače, které dokážou zpříjemnit celý proces uklízení. Jednoduché uskladňování, snadná manipulace a precizní výkon – to jso...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek