Susičky prádla jak si vybrat tu pravou

15.09.2020
Sušičky se stávají běžnou součástí vybavení domácnosti. Alespoň tam, kde není třeba příliš šetřit místem a tudíž je možné používat pračku i sušičku. Víte ale, jak vybrat ten model, který vám bude nejvíce vyhovovat? Podle jakých parametrů a vlastností se správně rozhodnout? V našem článku se dozvíte vše důležité pro to, abyste mohli sušit prádlo rychle, úsporně a bez problémů.
 

jak vybrat sušičku

Obsah článku:

Proč si koupit sušičku prádla?

Sušička prádla je vynález, který vám ušetří práci i časNavíc v ní nemusíte sušit pouze běžné prádlo. Stačí k vámi vybranému modelu sušičky dokoupit koš do sušičky, který se uvnitř, na rozdíl od bubnu, neotáčí. Hodí se tak sušení bot, případně velmi jemných svetrů. Nebo tak cenných věcí, jako jsou plyšové hračky vašich dětí. Další obrovskou výhodou sušiček je,že prádlo zbavují alergenů.Není přitom problém koupit sušičku určenou přímo po alergiky.

Většina modelů sušiček na trhu se plní z přední strany, úzké sušičky s horním plněním téměř nenajdete. Důvod je prostý: je prostorově úspornější postavit sušičku na pračku, než mít oba spotřebiče vedle sebe, o komfortu plnicího otvoru ve výši rukou nemluvě. K tomu slouží tzv. "spojovací mezikus". Na rozdíl od většiny praček není problém ani dodatečně přidat prádlo během sušicího cyklu, senzory vlhkosti si jen přizpůsobí dobu sušení.

jak vybrat sušičku

Pračka a sušička samostatně nebo 2 v 1?

Existují také kombinace pračky se sušičkou v jednom. V takovém případě získáte další prostor navíc, ale musíte počítat s vyšší spotřebou vody, srovnatelnou s praním, a nutností vyndat před sušením část prádla, pokud jste měli při praní buben plný. Kapacita při sušení je totiž obvykle menší než kapacita pračky. Jinak je ale pračka se sušičkou elegantní řešení do menších bytů.

7 důvodů proč je lepší samostatná sušička

• Sušení prádla je rychlejší. Šetříte svůj čas. Prádlo navíc nemusíte nikam věšet.
• Prádlo sušené v sušičce si zachovává barvy, oproti sušení na slunci.
• Během sušení se do prádla nedostávají žádné alergeny a pyly. Prádlo je naopak zcela čisté.
• Většinu prádla ze sušičky nemusíte žehlit. Jednoduše jej složíte a uklidíte.
• Prádlo je jemné a voňavé i bez použití aviváže během praní. Toto je skvělá zpráva pro alergiky.
• Z prádla se během sušení odstraní žmolky, chlupy a vlasy. Pokud máte domácího mazlíčka, budete nadšeni.
• Sušičky s refresh programem dokáží odstranit pach z oblečení, třeba když přijdete ze zakouřené místnosti.

S výběrem setu pračky se sušičkou vám pomůžeme v samostatném článku.

Kondenzační, nebo ventilační sušička?

Z hlediska technologie lze sušičky rozdělit na kondenzační a ventilační. Na výsledku sušení rozdíl mezi spotřebiči nepoznáte, liší se ale způsobem, kterým odvádějí horký vzduch. Jakou vybrat?

► Kondenzační sušičky (pro ty, co perou málo)

Horká pára, která vzniká při sušení, se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud ji jednoduše vylijete (chytré hospodyňky ji pak používají místo destilované vody do žehliček), nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu -  nemusíte doma tedy nic bourat ani přestavovat. Pokud nebudete využívat sušičku příliš často, vyplatí se vám zakoupit levnější kondenzační sušičku.

► Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem (pro ty, co perou pravidelně)

V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch rovnou chladí a získaná energie se znovu použije. Vzniklý uzavřený cyklus tak je velmi úsporný – spotřeba oproti běžné kondenzační sušičce klesá až o 50 % a díky nižší teplotě je celý proces i citlivější k jemným tkaninám. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem se hodí pro všechny, kteří suší pravidelně a častěji.

► Parní kondenzační sušičky (pro ty, co neradi žehlí)

Žehlíte rádi? Jestli ne, zvažte nákup kondenzační sušičky s parní funkcí. Prádlo suší přímo horká pára, která pronikne látkou, provoní ji a načechrá. Parní sušičky nepotřebují otáčet bubnem, vše obstará pára. Z prádla tak okamžitě mizí záhyby, stejně jako zápach cigaretového kouře. Osvěžující, že?

► Ventilační sušičky (pro velké koupelny)

Ventilační sušičky (též odvětrávací nebo odtahové) nasávají vzduch, ohřejí ho, nechají ho nasát vlhkost a zase ho vypustí ven. Hodí se tedy do větších prádelen a obecně na místa, kde lze vyvést „výfukovou“ trubici ven z domu. Díky ohřevu vzduchu jsou tyto sušičky provozně úspornější než kondenzační z prostého důvodu – vzduch ohřejete snadněji, než vodu. Pokud máte velkou koupelnu, kde můžete zajistit odvětrávání, ventilační sušička je ideální volbou.

 

Video - zajímá vás, jak funguje kondenzační sušička? 

Důležitý parametr: spotřeba sušičky prádla

Ohřev vzduchu je energeticky náročný proces. Proto je důležité zkontrolovat před nákupem sušičky prádla její energetický štítek. Většina modelů (i včetně těch velmi kvalitních), se dostane do energetické třídy A++, špičkové modely pak běžně dosahují i na nejúspornější třídu A+++, což bylo ještě před pár lety nemyslitelné.

Sušičku však nelze chápat jako oddělený spotřebič. Pokud máte např. starou pračku, která nedokáže pořádně vyždímat prádlo, úsporná sušička ke snížení nákladů na provoz příliš nepomůže.

Jak vybrat sušičku?

Jak bojuje sušička proti alergiím?
Když sušíte prádlo na šňůře, vystavujete ho prostředí, ve kterém poletuje prach, roztoči, bakterie, pyl a další alergeny. Zatímco dospělý organismus se s většinou z nich vypořádá, děti tak silnou imunitu nemají a kontaktem s agresivními látkami u nich může vzniknout alergie. V sušičce však oblečení alergenům vystaveno není, takže se snižuje riziko reakce skrz pokožku i vzduchem při oblékání. Na trhu dnes najdete už i specializované sušičky pro alergiky.

Jaké jsou průměrné náklady na sušení?

Řekli jsme si, jaké jsou výhody sušiček prádla i jaké typy lze zakoupit. Kolik ale takové sušení stojí? Samozřejmě hodně záleží na kvalitě sušičky, četnosti sušení, ale také na zvoleném programu. Přesto lze nákupem kvalitní sušičky ušetřit. Kondenzační sušičky bez tepelného čerpadla se, přes nízkou pořizovací cenu, jednoduše nevyplatí.

Oproti kvalitnějším modelům nejenom že nabízejí méně programů, a tím i možností, ale již po dvou letech provozu se jejich nákup může ukázat jako neekonomický. Každý další rok provozu se finanční nevýhodnost levné sušičky ještě více prohlubuje. Kvalitní sušička s tepelným čerpadlem tak svojí vyšší cenu po několika letech díky nízkým provozním nákladům obhájí. Z dlouhodobého horizontu se tedy finančně rozhodně vyplatí koupit kvalitnější a úspornější model. Přečtěte si další tipy Jak na úsporu elektrické energie na našem webu.

 

Model sušičky Špičková sušička Běžná sušička Levná sušička
Cena 17 990 Kč 13 990 Kč 8 990 Kč
Energetická třída A+++ A+ B
Roční spotřeba (počítáno 155 sušících cyklů) 176 kWh 233 kWh 504 kWh
Náklady na 1 sušení při ceně 4 Kč za 1 kWh 4,5 Kč 6 Kč 13 Kč
Roční náklady na provoz 704 Kč 932 Kč 2 016 Kč
Náklady na provoz za 10 let 7 040 Kč 9 320 Kč 20 160 Kč
Cena sušičky + náklady za 10 let 24 630 Kč 22 310 Kč 29 150 Kč
Účinnost sušení A A A
Kapacita bubnu 8 kg 7 kg 7 kg

Tabulka s ukázkovými příklady běžné výbavy jednotlivých sušiček v závislosti na jejich ceně.

Sušičky prádla si jednoduše zamilujete

Skeptikům se může sušička prádla na první pohled zdát jako investice, která se nevyplatí. Prádlo přeci umí uschnout samo, není tedy potřeba kupovat přístroj. Opak je ale pravdou. Sušička prádla je pomocník, který si získá každého. Zapomeňte na prádlo rozmístěné po bytě, na vlhkost v místnostech či na prádlo na balkóně, hezky všem na očích.

Díky sušičce prádla nejenom že budete mít prádlo usušené rychle, ale také šetrně a ve výsledku vám u většiny oblečení odpadne nutnost žehlení a odstraňování žmolků. Prádlo můžete rovnou vyndat a uložit do skříně. Sušičku prádla si tak jednoduše zamilujete.
 

Jak vybrat susicku pradla

Další aktuality