×

LG vás naučí správně číst prací štítky

23.09.2022

Prát oblečení vlastně není velká věda, stačí si pozorně nastudovat příslušný štítek a podle toho s oblíbeným kouskem nakládat. Nicméně každý z nás občas potřebuje poradit, co který symbol na štítku znamená. A právě na to jsme si spolu s LG rozhodli posvítit v následujících řádcích.

Cedulky nestříhat!

Mohli byste se ochudit o důležité informace. Na každém kousku oblečení totiž najdete štítek plný různých značek a symbolů, které vám prozradí, jak se o svetr, halenku, sukni, košili a další prádlo starat – na kolik stupňů ho prát, jestli je vhodné ho žehlit, případně, zda vyžaduje chemické čištění.

Abyste se v symbolech co nejrychleji zorientovali, rozdělíme si je do následujících kategorií:

1. Značky pro praní

Mají tvar vaničky, uvnitř které bývá většinou číslo. To značí, na kolik stupňů můžete prádlo prát. Někdy se však setkáte s tím, že místo čísla je uvnitř vaničky černý puntík. Nelekejte se, protože znamená to samé, tj. na kolik stupňů lze prádlo prát. Jeden puntík značí 30 °C, dva puntíky 40 °C a tři puntíky 60 °C.

Pokud místo čísla uvidíte ruku ponořenou do vaničky, perte prádlo pouze v ruce a nevyužívejte žádný prací program. Ten naopak můžete využít v případě, že se na štítku nachází symbol vaničky s podtržením. Ovšem volte jemnější prací programnižšími otáčkami při odstřeďování.

Praci symboly

Na pozoru se mějte, když na etiketě objevíte symbol přeškrtnuté vaničky. Znamená totiž, že oblečení nesmíte prát. Doporučuje se také omezit kontakt oblečení s vodou na minimum.

Praci symboly

Správné dávkování pracího prostředku

Symboly na štítku oblečení jste vyluštili, teď je načase věnovat pozornost výběru pracího prostředku a jeho správnému dávkování. Pokud si často kladete otázku, jak vybrat správný prací prostředek, jak snížit ekologický dopad praní nebo jak vyčistit pračku, prostudujte náš článek plný tipů pro dokonalé praní prádla.

Ovšem zpět k dávkování pracích prostředků. U vybraných modelů praček LG nad tím naštěstí nemusíte dlouhou přemýšlet. Součástí jejich výbavy je funkce ezDispense™, která se postará o přesné a flexibilní dávkování. Automaticky uvolní přesné množství pracího prostředku a umožní společně využít obě přihrádky na aviváž a prací prostředek až pro 35 dávek pracího prostředku*.

Jaký prací program zvolit?

Při výběru se řiďte nejen informacemi na etiketě, ale také materiálem, ze kterého je oblečení vyrobené. Hodně vám napoví samotné názvy programů.

V případě praček LG můžete počítat s bohatou programovou nabídkou. Najdete v ní klasické programy Bavlna, Syntetika či Smíšené prádlo. Pro jemnější kousky z vašeho šatníku jsou připraveny programy Jemné prádlo a Ruční praní / Vlna. Zvláštní péči si zaslouží sportovní oděvy, a to zejména proto, aby neztratily nic ze své funkčnosti. Doporučujeme je prát v programu Sportovní oblečení.

Trpíte-li vy, nebo někdo z vaší rodiny na alergie, zkuste k praní prádla využít parní program Pro alergiky. S pomocí parní technologie Steamči Steam+ odstraní z oblečení až 99,9 % alergenů. Zaujalo vás to? Pak si určitě přečtěte náš článek, ve kterém se toho o pračkách a sušičkách LG pro alergiky dozvíte víc.

2. Značky pro sušení

Stojí vám v koupelně kromě pračky také sušička od LG? V tom případě na štítku oblečení hledejte symbol kolečka ve čtverečku. Opět se setkáte s tím, že uvnitř kolečka mohou být černé tečky. Jedna tečka značí sušení při nízké teplotě (maximálně do 60 °C), dvě tečky vám říkají, že prádlo lze sušit za normální teploty (maximálně do 80 °C) a tři tečky označují možnost sušení prádla při vysoké teplotě. Ovšem ne všechno oblečení se v sušičce dát sušit – v takovém případě je kolečko se čtverečkem škrtnuté.

Susici symbolySamotný čtvereček prozrazuje, že je prádlo vhodné sušit spíše na vzduchu. Jestli jste na cedulce u oblečení objevili symbol čtverečku s třemi svislými čárkami, nechte prádlo sušit pomocí odkapávání. Možnost sušení v rozprostřeném stavu například na sušáku, nebo trávníku značí čtvereček s vodorovnou čárkou uvnitř. A pokud je čtvereček doplněný dvěma šikmými pruhy, znamená to, že byste měli prádlo pověsit do stínu, protože sluneční paprsky by ho mohly poškodit. Kromě toho se ještě můžete setkat se čtverečkem s oblou linkou uvnitř. Značí, že je povoleno prádlo sušit zavěšené na prádelní šňůře.

Susici symboly

S výběrem sušicího programu pomůže LG ThinQ

Po rozluštění symbolů na štítku vás stejně jako před praním čeká volba správného sušicího programu. S technologií LG ThinQ, kterou najdete u vybraných modelů praček a sušiček LG, to ale bude výrazně jednodušší. Umožní vám totiž chytré párování spotřebičů. Jak to funguje? Sušička přes Wi-Fi připojení přijme informaci od pračky a automaticky nastaví odpovídající sušicí cyklus podle posledního pracího cyklu. Na vás zbude jediné – zmáčknout tlačítko Start na sušičce.

Prostřednictvím aplikace LG ThinQ můžete také obohatit programovou nabídku o nové prací cykly nebo spotřebič na dálku zapnout. 

3. Značky pro žehlení

Starost o prádlo vyndáním z pračky nekončí. Některé kousky je třeba před uložením do skříně vyžehlit. Jestli se to týká i oblečení, které právě držíte v ruce, zjistíte opět pohledem na jeho štítek. Uvidíte-li škrtnutou žehličku, rozhodně prádlo nežehlete, protože byste ho mohli zničit.

Žehličku naopak vytahujte v případě, že na etiketě objevíte symbol žehličky s jedním, dvěma nebo třemi puntíky uvnitř. Ty značí, na kolik stupňů můžete prádlo žehlit. V praxi se většinou na jeden puntík žehlí halenky, sukně a další jemné oblečení, na dva košile a trička a na tři puntíky ručníky, utěrky nebo ložní prádlo. Nicméně stále platí, že v otázce žehlení má poslední slovo příslušný symbol na štítku oblečení.

Zehlici symboly

Steam+™ zredukuje pomačkání

Jen si představte, jak skvělé by bylo vytáhnout košile z pračky s minimem pomačkání. Díky parní technologii Steam+, jež je součástí vybraných praček LG, si to už představovat nemusíte. Místo toho prostě využijete přídavné možnosti Redukce pomačkání. Jakmile skončí prací cyklus, který jste zvolili, pronikne pára skrz oblečení, narovná vlákna a zredukuje pomačkání až o 30 %.

4. Značky pro chemické čištění

Říkají vám jednu důležitou věc – oděvy můžete nechat vyčistit v profesionálních čistírnách. Symboly pro chemické čistění mají tvar kolečka s písmenem uprostřed, které pracovníkům čistíren prozradí, jaký typ rozpouštědel mají použít. Vy zbystřete pouze ve chvíli, kdy na štítku objevíte přeškrtnuté kolečko. Znamená to, že se oblečení naopak chemicky čistit nesmí.

Chemicke cisteni

5. Značky pro bělení

Mají tvar trojúhelníku a pokud jsou součástí štítku, značí to, že prádlo lze bělit chlorovými a nechlorovými prostředky. Někdy bývají uvnitř trojúhelníku také písmena CL. Význam symbolu se tím však nemění – stále znamená, že je povoleno prádlo bělit oběma přípravky. Ale trojúhelník s dvěma šikmými čárkami uvnitř vám už zakazuje bělit prádlo chlorovými prostředky, přičemž použití těch nechlorových je v pořádku. Je-li trojúhelník přeškrtnutý, bělení prádla se zcela vyhněte.

Beleni pradla

Život je dobrý, když víte, jak správně prát a sušit své oblečení.

 

 

* Vypere až 35 várek při používání přihrádek na prací prostředek a aviváž pro prací prostředek. Testováno interní laboratoří společnosti LG. Výsledky se mohou lišit v závislosti na okolním prostředí a nastavením dávkování. Až 20 pracích cyklů s normální úrovní dávkování (várka 5 kg). Testováno interní laboratoří společnosti LG. Prací cyklus „Bavlna“ s úrovní dávkování pracího prostředku „Normální“.

Další aktuality

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Zažijte jedinečné okamžiky s říjnovými DATART novinkami!

Říjnové DATART novinky přichází s jediným cílem – zlepšit podzimní náladu. Do naší nabídky přibyly nejen novinky od Apple, potěšíme i příznivce outdoorových aktivit, milovníky chutné kávy a dobrého do...... Celý článek
Jak vybrat 3D tiskárnu?

Jak vybrat 3D tiskárnu?

3D tiskárnu si můžete pořídit domů i vy – nejenže je to možné, dokonce to ani není drahé. V dnešním článku vám obecně představíme 3D tisk a konkrétně poradíme s výběrem 3D tiskárny. O čem se do...... Celý článek
Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Recenze: Nová sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro slibují 24bitový zvuk. Dokázala svůj slib splnit?

Představování Samsung novinek nekončí a po smartphonech přichází na trh nová vlajková sluchátka druhé generace Galaxy Buds2 Pro, která slibují hlavně upgrade na 24bitový Hi-Fi audio zvuk a množství da...... Celý článek
Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Skvělá zpráva! Aplikace O2 TV je nyní dostupná i pro televizory JVC

Sledování pořadů, filmů, seriálů a sportovních utkání nebylo nikdy pohodlnější. Od konce srpna je pro televizory JVC s operačním systémem Android dostupná aplikace O2 TV. A to se všemi jejími funkcemi...... Celý článek
Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Čím je výjimečná zrnková káva a jaké jsou její druhy?

Věděli jste, že káva je druhým nejpopulárnějším nápojem na světě? Není divu, její lahodnou chuť, bohatou pěnu, skvělé aroma či účinky si vychutnává nejeden z nás. Ta nejlepší zrnková káva ve vás každý...... Celý článek