×

Jak vybrat mezikus pro pračku a sušičku?

15.09.2022

Rádi byste, aby vaše pračka spojila síly s novou sušičkou? Ale kde najít v tak malé koupelně místo na další spotřebič? Praktické řešení nabízí mezikus mezi pračku a sušičku, který se instaluje navrch pračky a zajišťuje stabilitu obou spotřebičů. Ušetříte tak spoustu místa a zefektivníte i čas strávený péčí o prádlo. My vám teď poradíme, jak si vybrat ten správný pro vaše spotřebiče.

mezikus mezi pračku a sušičku

O čem se dočtete:

Typy mezikusů

Základní dělení je do dvou skupin, a to s výsuvem a bez. Pokud je ve vašem zájmu jen stabilizovat a upevnit sušičku a pračku, postačí vám mezikus bez výsuvu. V případě, že byste ocenili po doprání odkládací plochu na prádlo, určitě si vyberte mezikus s výsuvem. Někteří výrobci dokonce nabízejí i modely se zásuvkou navíc. Můžete tak ušetřit ještě víc místa v domácnosti a prostor využít buď jako odkládací místo na různé filtry, vonné ubrousky, sáčky na praní či prací prostředky, nebo na něj položit koš s prádlem.

nalepovací mezikus

Setkat se občas můžete i se samolepicí alternativou.

Výběr podle značky

Univerzální mezikus pračka – sušička je kompatibilní se spotřebiči všech značek. Proto nezoufejte, máte-li starší pračku a pro sušičku jste se rozhodli teď. Právě taková zařízení vám umožní vyřešit situaci s prostorem. A i když jsou mezikusy další investicí navíc, mezi univerzálními modely najdete jistě i cenově dostupnější alternativy.

Optimální je však spojit soupravu pračky a sušičkymezikusem od té samé značky. Budete mít záruku, že všechno spolu perfektně „sedne“ a bude ladit nejen designově, ale i prakticky. Dejte si ale pozor, konkrétní značkový mezikus nebude sedět na spotřebiče jiné značky.

univerzální mezikus mezi pračku a sušičku

Výběr podle hloubky spotřebiče

Mezikus mezi pračku a sušičku se převážně vybírá podle hloubky pračky. Ta minimální je většinou od 40 cm od 51 cm, ostatní běžně od 50 cm a víc. Potom už stačí jen zjistit hloubku sušičky (laicky řečeno jde o vzdálenost zepředu dozadu) a přizpůsobit ji maximální možné hloubce kompatibility s pračkou. Hranice rozdílu je skoro ve všech případech max. 10 cm. Je tolerovaná délka, která může přesahovat hloubku pračky, avšak stále je možné ji na mezikus nasadit bez jakéhokoliv rizika. Větší rozdíly by znamenaly nestabilitu (spotřebiče v provozu vibrují a pracují s vysokými otáčkami, což by mohlo vést k nehodám a ohrožení zdraví, bezpečnosti i poruše spotřebičů).

Existují však výjimky, jako například u mezikusů Samsung, kde se řídíte podle hloubky pračky. Tu se parametry pohybují nejčastěji od 50 cm. U každého kusu máte vždy uvedené, jaké rozpětí daný kus „unese“.

mezikus výsuvem

Pokud jste ještě jen ve stádiu rozhodování, jaký spotřebič si koupit, určitě vám pomohou naše články s množstvím doporučení a rad: Jak vybrat pračku a Jak vybrat sušičku.

Všeobecné doporučení

 • Vybírejte si soupravy stejných modelů značek. Výhody jsou nesporné: všechno spolu designově ladí, a navíc se mezikus vybírá snadněji.
 • Dopředu si promyslete, jaký typ vám postačí (s výsuvem – můžete na něj ukládat prádlo, bez výsuvu – nepotřebujete odkládací prostor).
 • Pokud máte spotřebiče stejné značky, volte spárované příslušenství přímo od výrobce.
 • Máte-li spotřebiče různé značky, volte univerzální mezikus podle hloubky spotřebiče a řiďte se doporučeními v manuálu. Hlavně se soustřeďte na informace o maximální možné a minimální hloubce spotřebiče.
 • Nemějte strach z montáže, je to jednoduché a v balení najdete i potřebné nářadí, takže se nemusíte obávat dalších poplatků za servis.
 • Nejdražší není vždy nejlepší, i u mezikusů najdete modely, které jsou cenově přístupné.

jak vybrat mezikus pračka sušička

Dá se to i bez mezikusu?

Dá, ale ani trochu to nedoporučujeme! Vzpomeňte si, jaké vibrace provází odstřeďování. Určitě jste zažili i situaci, že jste si něco položili navrch pračky a po odstřeďování jste to našli na zemi. Nemluvě o výrazném zvýšení hlučnosti či mechanickém poškození, pokud ponecháte spotřebiče jen tak na sobě. Právě mezikus zajišťuje stabilitu. V neposlední řadě jde o vaši bezpečnost i ochranu před poškozením spotřebiče. Použití mezikusu mezi pračku a sušičku u vertikálního umístění doporučují i samotní výrobci. Bez něj, bohužel, s největší pravděpodobností přijdete i o možnost uplatnění záruky při případném poškození z tohoto důvodu atd.

mezikus pračka sušička

Nabídka nejznámějších značek

 • AEG – pro spotřebiče této značky najdete i vlastní univerzální mezikusy.
 • LG – nabízí navíc i mezikus ve stříbrné variantě pro svoji speciální edici praček a sušiček, není vhodný pro SLIM spotřebiče.
 • Bosch – nabízí varianty s výsuvem i bez.
 • Beko – snaží se ulehčit zákazníkovi výběr pomocí tabulky s přehledem kompatibilit. Vyžaduje to chvilkové zorientování se, ale koneckonců se v tom dá vyznat.
 • Samsung – výjimka, kde se mezikus vybírá podle hloubky pračky. Nabídka i černých variant.
 • Meliconi – výrobce nejpopulárnějších univerzálních mezikusů. Pokud máte dva odlišné spotřebiče, pravděpodobně je pro vás tato značka nejlepším a cenově nejdostupnějším řešením.
 • Siemens – nejširší nabídka, která zahrnuje i originální podestu s výsuvem pod spotřebič pro ještě více místa.
   

Chci koupit mezikus

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek