×

Jak zapojit myčku?

23.11.2022

Už brzy bude umývat nádobí za vás, vaše nová myčka. Jediné, co ještě zbývá, je správně ji zapojit, aby fungovala, jak má, a vy jste si mohli užívat více volného času. Pokud jste si zvolili možnost samoinstalace, jste tu správně. Spojíme síly a poradíme vám, jak zapojit myčku svépomocí krok za krokem, ať už jde o vestavnou nebo volně stojící. Je to hračka.

jak zapojit myčku

O čem se dočtete:

Instalace myčky nádobí
Specifikace vestavné myčky
Specifikace volně stojící myčky


Nezapomeňte mít během instalace vypnutý přívod vody, abyste se nevytopily. V rámci samoinstalace si v každém případě doporučujeme prostudovat manuál k danému spotřebiči a řídit se specifikacemi pro konkrétní značku a myčku nádobí. Nepodceňte ani minimální vzdálenost, která musí být dodržena mezi odtokem vody spolu s odpadem a myčkou nádobí. Všechny informace najdete v návodu na obsluhu. Nyní se můžete pustit do jednotlivých kroků samotné instalace.

jak zapojit myčku

Na instalaci myčky nádobí jsou potřebné 3 základní kroky:

  1. připojení na vodu
  2. připojení na odpad
  3. zapojení do elektrické sítě

1. Jak připojit myčku na vodu

Vždy si jako první určete místo zabudování myčky. Nejlepším řešením je určitě místo co nejblíže ke kuchyňskému dřezu, kde je přívod vody. Namontujte přívodovou hadici jedním koncem na vývod na zadní straně pračky a druhý na předpřipravený odtok studené vody pro myčku pod dřezem. Pevně utáhněte a zkontrolujte, zda jste všechno dobře utěsnili před puštěním vody.

jak zapojit myčku

Hadice na přívod vody i odpad najdete přímo v balení s výrobkem. Pokud si zvolíte jinou, vzdálenější část kuchyně, počítejte s tím, že hadice nemusí být dostatečně dlouhé a pravděpodobně budete muset investovat do dalších hadic.

2. Jak připojit myčku na odpad

V modernějších kuchyních byste měli najít na sifonu pod dřezem vývod na odpad navíc právě na zapojení myčky. Odpadová hadice však může být nainstalovaná i na samostatné odpadové potrubí (optimálně ne však dále než 1,5 m; to by systém zatížilo).

První varianta je rozhodně komfortnější a ekonomičtější. Pořízení myčky nádobí do domácnosti je dnes už poměrně běžná záležitost, proto je tomu ve většině případů přizpůsobený i odpadový systém.

Pokud vývod navíc nenajdete, stačí jen vyměnit starý sifon za nový s vícero vývody. Některé vývody mohou být utěsněné záslepkou. Vyberte ji a pokud bude třeba i odřežte. Následně stačí připojit odpadovou hadici na vývod a pevně utáhnout úchytovou svorku.

jak zapojit myčku

3. Jak zapojit myčku do elektrické sítě

Tady stačí vteřinové zapojení elektrického kabelu přímo do elektrické zásuvky, ne však přes prodlužovací kabel. Nezapomeňte si zkontrolovat shodu napětí sítě se štítkem na zařízení a berte na vědomí i přístupnost ke kabelu, abyste se k němu mohli kdykoli dostat a zařízení odpojit.

Každá myčka nádobí to má sice jinak, ale o správném zapojení vás ujistí světelná kontrolka anebo se přesvědčte zmáčknutím tlačítka Start/Konec a odzkoušením startovacího programu.

Na co si dát pozor při zapojování vestavné myčky nádobí

Vestavná myčka se stává součástí kuchyňské linky, ve které má předem určené místo. Musí do otvoru pasovat na mm přesně a v předstihu byste měli mít připravená i dvířka ladící s dekorem kuchyně, resp. kuchyňskou linkou i parotěsnou folii, která nepropouští páru a montuje se na spodní stranu desky na plochu nad myčkou.

jak zapojit myčku

Na co si dát pozor při zapojení volně stojící myčky

Volně stojící myčku je třeba pevně zakotvit do stěny nebo využít možnost podstavby do kuchyňské linky, abyste předešli jejímu překlopení.

Hotovo! Instalace se podařila a vy můžete konečně přenechat špinavé nádobí na šikovné myčce nádobí. Pro její bezproblémové fungování a dlouhodobou funkčnost je potřeba dodržovat i správné zásady čištění. V případě, že si chcete rozšířit obzory i ohledně tohoto tématu, přečtěte si článek Jak vyčistit myčku.

jak zapojit myčku

Na závěr si ještě jednou pozorně překontrolujte stabilitu, zapojení a utáhnutí hadic a svorek, abyste se vyhnuli budoucím nepříjemnostem. Pokud si nejste jistí, obraťte se raději na servis značky a odborných pracovníků.

zajímá mě to

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Recenze: GoGEN DÉČKO MIKROFON – zábava pro malé i velké

Značka GoGEN před nedávnem představila novou kolekci elektroniky pro děti, která vznikla ve spolupráci s televizní stanicí ČT :D. Nás z této řady zaujal především mikrofon. Slibuje, že kromě funkce ka...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Poradíme vám – vánoční cukroví pro začátečníky

Zařekli jste se, že letos konečně vyzkoušíte sami upéct nějaké dobré cukroví na vánoční stůl? Máte ale tak trochu obavy, protože jste se vždy dostali až k hotovému? Žádné strachy, se správnou přípravo...... Celý článek