×

Jak vyčistit rychlovarnou konvici?

26.03.2019
Rychlovarná konvice je bezesporu jedním z nejpoužívanějších domácích spotřebičů. Ranní káva, čaj o páté nebo horká voda na polévku může být připravena během chvíle, pokud však vaše konvice netrpí přemírou vodního kamene. Přestože jeho množství závisí na tvrdosti vody, čištění konvice se čas od času nevyhnete. S tipy v našem článku to však hravě zvládnete.
 

Jak_cistit_rychlovarnou_konvici

Proč je důležité čistit rychlovarnou konvici?

Pokud jste usazeninám na dně vaší rychlovarné konvice nevěnovali pozornost, vězte, že se za nánosem vodního kamene skrývá víc, než je na první pohled zřejmé:

Vodní kámen může znehodnotit chuť i vzhled vašeho nápoje. Vyplavené kousky, které nezachytí filtr, vám snadno zkazí ranní pohodu. Čím jemnější má konvice sítko, tím lépe.
• Nános vodního kamene prodlužuje dobu ohřívání a snižuje tak jeho efektivitu. Nejen, že musíte déle čekat na svůj šálek čaje, ale rovněž se vám trochu prodraží.
• Už se vám někdy rychlovarná konvice pokazila? Příčinou mohou být taktéž usazeniny. Pokud se vodní kámen usadí na dně přístroje, oddělí topnou spirálu od vody, což může způsobit přehřátí. Tím pádem i poškození spotřebiče.

zanesena_konvice_vodni_kamen

Znečištěné stěny konvice jsou ideálním prostředím pro tvorbu bakterií. Ty sice varem zničíte, ale jimi produkované látky ve vodě zůstávají.

Jak z rychlovarné konvice odstranit vodní kámen?

Ocet – příliš silný pomocník

První pomocí při vzniku vodního kamene je ocet. Do znečištěné rychlovarné konvice nalijte asi 2 dl octa, zbytek doplňte čistou vodou a vyvařte. Po proceduře konvici řádně vypláchněte. Přestože je ocet skvělým pomocníkem při odstraňování nánosů, může poškodit topnou spirálu na dně konvice. Pokud máte o svůj přístroj obavy, vyzkoušejte některý z následujících tipů.

cisteni_konvice_octem

Šetrnějším prostředkem k odstranění vápnitého nánosu je obyčejná kyselina citronová. Nedoprovází ji nepříjemný zápach a topnou spirálu tolik neohrozí. Na odolnější znečištění však nestačí.

Síla i šetrnost spočívá v odvápňovači

Aby vaše káva neměla práškovou pachuť a její dokonalou pěnu nekazily kousky usazenin, nasaďte účinné řešení v podobě speciálních odvápňovacích přípravků. Ty jsou vhodné pro kávovary, ale také pro rychlovarné konvice. Šetrně a účinně odstraní i větší nános usazeného vodního kamene. Čištění konvice tak provedete snadno, rychle, bez zápachu i strachu o topné těleso.

Vybrat si můžete hned z několika typů, a to z tablet, prášku či tekutiny. V nabídce naleznete rovněž odvápňovač biologicky odbouratelný, tedy takový, který nezatěžuje životní prostředí.

jak_vycistit_rychlovarnou_konvici

V našem dalším článku vám poradíme i s tím jak vybrat rychlovarnou konvici.

Předejděte vodnímu kameni s filtrační konvicí

Pokud si chcete práci s čištěním konvice usnadnit, pak vodnímu kameni předcházejte. Problém s příliš tvrdou vodou elegantně vyřeší filtrační konvice, která vodu zbaví škodlivých látek, zredukuje obsah chloru, organických nečistot i vodního kamene. Díky účinným vyměnitelným filtrům získáte čistou vodu, která poslouží nejen jako vynikající osvěžení, ale také ochrání vaše spotřebiče před odolnými usazeninami či možným poškozením.

Doby filtrace se bát nemusíte, čistá voda bude k dispozici za pár minut. Od relaxační chvilky s konvicí ovocného čaje vás nic nezdrží!

koupit_odvapnovac

Další aktuality

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Tipy na dárky pro ženy: čím udělat radost manželce, mamince, kamarádce nebo třeba sestře? 

Přemýšlíte každoročně, čím letos potěšit své nejbližší a co jim nadělit pod stromeček? V tom případě jistě uznáte, že inspirace není nikdy dost. V tomto článku se zaměříme na tipy na vánoční dárky pro...... Celý článek
Jak restartovat iPhone?

Jak restartovat iPhone?

Ťukáte, mačkáte, prosíte, doslova tancujete prstem na displeji, ale nic se neděje? Pomůže už jen vynucené restartování mobilu. Zkušenost, kterou má téměř každý. Co dělat, když obrazovka vašeho iPhonu ...... Celý článek
Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze: Přináší Honor 70 5G špičkový design a výkon?

Recenze Honoru 70 5G je pro mě trochu nostalgická, protože ještě před pár lety byla moje první recenze vůbec právě recenze na mobil této značky – Honor 20. Tehdy jsem z něj byla upřímně unešená. Zauja...... Celý článek
Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Co je e-SIM, v čem spočívají její výhody a jak ji získat

Dříve nebo později se pravděpodobně s klasickými SIM kartami rozloučíme a plně je nahradí takzvané e-SIM. Přečtěte si, o co se jedná a jaké výhody se s e-SIM pojí. Také vám prozradíme, jaká zařízení u...... Celý článek
5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

5 jednoduchých tipů, jak ušetřit na Vánoce

Rok co rok je to stejné. Necháváte dárky na poslední chvíli a pak nevycházíte s penězi? Přemýšlíte, že zkusíte letos využít svůj talent a drobnosti pro své blízké raději vyrobíte? Poradíme vám, jak na...... Celý článek